Pod mostovi – dokumentarni film o revščini v Sloveniji

17. januar 2017

 Danes, 17. januarja ob 21. uri, bo Televizija Slovenija na 1. programu predvajala dokumentarni film Pod mostovi, o ljudeh, ki so zaradi revščine padli na rob družbe. Scenarij sta napisali novinarka TV Slovenija Špela Kožar in Barbara Zemljič, ki ga je tudi režirala.

Film postavlja v ospredje zgodbo para, vdovca samohranilca in upokojenke, seznani nas tudi s krutim dejstvom, da je v Sloveniji živi kar 56 tisoč revnih otrok. Na okrogli mizi po predpremierni predstavitvi filma se je zato razprava v glavnem vrtela okrog revnih otrok in neživljenjskem ter pretirano birokratskem reševanju socialnih problemov na centrih za socialno delo.

Razprava pa se skoraj nič ni dotaknila starejših prebivalcev, čeprav je med  78.000 upokojenci kar 55.000 žensk, ki po podatkih statističnega urada živijo pod pragom revščine. Tudi v filmu je omenjeno, da se z revščino spopada skoraj vsak peti upokojenec. Ministrica Anja Kopač Mrak je na to temo povedala le, da bo s 1. februarjem začela veljati  novela zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki za prejemnike varstvenega dodatka in denarne socialne pomoči pod določenim pogojem ukinja zaznambo na nepremičnini in vračilo pomoči. V nadaljevanju pa je še dejala, da bodo upokojencem z najnižjimi pokojninami in s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa zvišali pokojnino z zdajšnjih 440 evrov na 500 evrov. Napovedala je tudi reorganizacijo centrov za socialno delo tako, da bo socialnim delavcem omogočeno več strokovnega dela z ljudmi.

Po mnenju pravnika Andraža Terška pa napovedane spremembe niso nobene "revolucionarne spremembe." Po njegovem gre le za delno popravljanje nesprejemljivih posegov v zakonodajo, ki jih je država naredila v preteklih letih

Predstojnica katedre za področje socialnega vključevanja in pravičnosti na Fakulteti za socialno delo v Ljubljani Darja Zaviršek pa je dejala, da so centri za socialno delo še vedno "podaljšana roka države", kot so bili leta 1991. Vendar pa centri niso tisti, ki povzročajo revščino.

Anita Ogulin z Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje pa kot problem opaža nesodelovanje med posameznimi institucijami države. Veliko prizadevanj nevladnih organizacij je prav zaradi tega zaman. Povedala je tudi, da zveza skupaj z Odvetniško pisarno Zidar Klemenčič v okviru projekta Botrstvo, omogoča brezplačno pravno pomoč, v okviru katere pomagajo socialno najšibkejšim, največkrat takrat, ko jim grozi deložacija. Nina Klemenčič Zidar je v zvezi s tem dejala, da če bi kdo " v resnici želel, da ne bi bilo deložacij, teh ne bi bilo."

Besedilo: Janez Platiše, foto: RTV SLO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media