Ljubo doma ...

jun. '17

Kaj je za vas kakovost življenja in kakšna se vam ta zdi v vašem kraju?

Alenka Pavlica, turistična vodnica, Branik: »Z vremenom, čistim okoljem in dobrim zrakom imamo res srečo, pa tudi revnih ljudi v našem kraju ni veliko. Pogrešam le boljšo kulturno ponudbo. Res je, da imamo v bližini kulturna središča Nova Gorica, Gorica, Koper in Trst, pa tudi Ljubljana ni daleč, odkar imamo avtocesto, vendar so ljudje preveč pasivni. Včasih, ko so se morali boriti za svoj jezik, so imeli amatersko gledališko skupino in več pevskih zborov, zdaj pa je vse to zamrlo.«

Foto: Vojko Rotar

Boris Popovič, župan Mestne občine Koper: »Kakovost življenja v občini izboljšujemo s prenovo in gradnjo šol, vrtcev, zdravstvenih domov, domov za starejše občane, stanovanj za mlade družine, športne in prometne infrastrukture ter ureditvijo javnih površin. Očitno so bile naše naložbe uspešne, saj iz leta v leto opažamo rast števila prebivalcev, zlasti mladih družin, ki v Kopru prepoznavajo prednosti sodobnega in urejenega mesta, ki zagotavlja varno bivanje ter dostopnost do vseh javnih storitev.«

Tinca Logar, upokojena učiteljica, Vodice: »Majhna je res ta naša Slovenija, vendar prelepa! Kakovostno in srečno lahko živimo tu. Imamo ogromno gozdov, tako da dihamo zdrav in svež zrak, dobre pitne vode imamo v izobilju, obdajajo nas lepe gore, samo ura vožnje je do morske obale ... Upam, da slovenski politiki vseh barv ne bodo uničili in razprodali vsega in da bo delček teh lepot, tega naravnega bogastva, ostal tudi našim otrokom in vnukom.«

Erika Kuntarič, upokojena ekonomistka, Ljubljana: »Podutik z okolico je predmestje Ljubljane in ta odmaknjenost se občuti pri kakovosti bivanja. Imamo dotrajane ceste, ki jih uničujejo težki kamioni in vozila, ki ob dnevnih konicah prečkajo Podutik prek Prevala v Ljubljano. Pogrešamo center za druženje in kulturno udejstvovanje, športnorekreacijske površine in igrala za otroke. Sicer je pa življenje v Podutiku lepo, če upoštevamo, da smo blizu mesta in narave.«

Ana Hauzer, upokojena zdravnica, Murska Sobota: »Za kakovostno življenje starejših so potrebne dovolj visoke pokojnine ter hiter in brezplačen dostop do zdravstvenih storitev. S tem se v Sloveniji ne moremo pohvaliti. Čakalne vrste v javnem zdravstvu so dolge, draga samoplačniška oskrba pa je večini starejših nedostopna. Ob tem ne gre prezreti, da mnogi starejši z nizkimi pokojninami podpirajo še brezposelne otroke ali vnuke in si tudi zato ne morejo privoščiti počitnic, izletov, gledališča, opere in podobnega, kar bi jim zvišalo kakovost življenja.«

Nada Ščernjavič, upokojena komercialistka, Murska Sobota: »S propadom nekoč uspešnih podjetij, ki so Prekmurcem dolga leta dajala kruh, se je povečala brezposelnost, s tem pa tudi število ljudi, ki se komaj prebijajo skozi življenje. Njihovo revščino na zunaj težko opazimo, ker so prekmurski ljudje preponosni, da bi jo pokazali. Veliko si jih pomaga s pridelovanjem hrane na vrtovih in njivah. Nasploh pa so ljudje pri nas kar zadovoljni z življenjem in optimistični; k temu prispevajo tudi čist zrak, lepa narava in sonce.«

Majda Pavlič, upokojena kmečka gospodinja, Strmica pri Novi vasi: »Varčno moram obračati denar za osnovno preživetje in skrb za boljše zdravje. Starajoči se postajamo osamljeni in izolirani v svojih domovih. Druženje s sorodniki in prijatelji so zamenjali računalniki in mobilni telefoni. Ceste sicer niso več makadamske, a kaj, ko avtobusi ne vozijo več v naš kraj. Zato smo se organizirali in si pomagamo pri prevozih. Tako skušamo ohranjati vzajemno pomoč, ki je bila nekdaj tako značilna za podeželje.«

Vesna Košenina, vzgojiteljica, Škofja Loka: »Menim, da je na splošno življenje v Sloveniji slabše kot v času mojega otroštva. Takrat so ljudje imeli službe, bili so bolj zadovoljni, ni bilo drog, samomorov in lačnih otrok. Danes je veliko prikrite revščine, a večina revnih o tem molči. Tisti, ki zares nič nimajo, so prisiljeni poiskati pomoč v humanitarnih organizacijah.«

Besedilo in fotografije:


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media