Zmernost pri praznični hrani in pijači 

22. december 2021

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) svetuje, da smo v času božično-novoletnih praznikov pri mizi čim bolj zmerni. Pozabiti ne smemo niti na telesno aktivnost, ki skupaj z uravnoteženo prehrano krepi naš imunski sistem.

Čeprav tradicionalnim prazničnim jedem težko spreminjamo recepture, jih vseeno lahko pripravimo tako, da bodo nekoliko bolj zdrave. Zlasti bodimo zmerni pri dodajanju maščob in sladkorja. Uživajmo zmerne količine mesa in mesnih izdelkov, ki naj bodo manj mastni, vidno maščobo pa odstranimo. Namesto mesa pogosteje izberimo ribe, ki so bogate z maščobnimi kislinami omega-3 in vitaminom D, svetujejo strokovnjaki NIJZ.

Izognimo se pretirano sladkim jedem, poleg tega pa vključimo v obroke za približno polovico krožnika zelenjave in sadja, ki so vir zaščitnih snovi in podpirajo naš imunski sistem, hkrati pa tudi energijsko in hranilno uravnotežijo obrok. V obroke vključimo tudi različne kaše in izdelke iz polnovrednih žit, ki so prav tako vir zaščitnih snovi in energijsko in hranilno uravnotežijo obrok. S tem dosežemo tudi hitrejši in daljši občutek sitosti.

Prav tako moramo biti pozorni pri pijačah. S sladkanimi pijačami, energijskimi napitki in alkoholom ne smemo pretiravati. Pogosto se ne zavedamo, kako škodljiv je alkohol tako za nas kot naše otroke, ki največkrat prvič pridejo v stik z alkoholom prav v času praznovanj.

Pazimo na velikost obrokov in izbirajmo manjše porcije. Pred vsakim obrokom popijmo kozarec vode ali nesladkanega čaja, kar nas vsaj malo nasiti in odvrne od pretiranega uživanja hrane. Med prazničnimi pojedinami se hitro zgodi, da pri enem obroku zaužijemo trikratnik povprečnega kosila.

Glede na študije je tveganje za prenajedanje višje zlasti pri ljudeh v stresu, pri tistih z depresijo, z motnjami spanja in pri ljudeh, ki so manj telesno aktivni.  Najpomembneje je, da poslušamo svoje telo in razum. Pomembno je razumeti, da sitost nastopi z zamikom, ko je želodec že prekomerno poln, zato se je treba s hranjenjem ustaviti še pred občutkom sitosti, so poudarili na inštitutu.

Imunski sistem krepimo z uravnoteženo prehrano in dnevno zmerno telesno aktivnostjo, pri kateri se vsaj za pol ure zadihamo in oznojimo. Ne moremo sicer povsem vplivati na to, kakšen imunski sistem imamo, lahko pa ga ustrezno podpremo. Poleg telesne dejavnosti je pri krepitvi ali vzdrževanju imunskega sistema ključnega pomena prehrana, ki zagotavlja zadostno količino za imunski sistem pomembnih aminokislin, omega-3 maščobnih kislin, folne kisline, železa, selena, cinka, vitaminov A, B6, B12, C in D ter zadosten vnos tekočin.

Povzeto po STA


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media