Lani več novih upokojencev

29. februar 2024

Prihodki in odhodki Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) so bili lani izravnani v višini 7,1 milijarde evrov. Državni proračun je za pokrivanje razlike med prihodki in odhodki namenil 762,2 milijona evrov, izhaja iz poročila zavoda za lani, ki ga je na včerajšnji seji sprejel svet zavoda.

Delež davčnih prihodkov, kamor sodijo prispevki za socialno varnost, je znašal 82,7 odstotka, kar je dobra 2 odstotka več kot predlani. Ta delež je bil višji zaradi višjih prihodkov od prispevkov za socialno varnost, in je bil najvišji od leta 1996, ko je bila dvakrat znižana prispevna stopnja delodajalca.

Prispevki zaposlenih so med prihodki zavoda znašali 48,8 odstotka, prispevki delodajalcev pa 28,3 odstotka. Kapitalska družba je nakazala 65 milijonov evrov.

Med odhodki zavoda jih je bilo skoraj 85 odstotka namenjenih za pokojnine. Delež odhodkov za pokojnine iz obveznega zavarovanja, med katerimi so denimo starostne in invalidske, je znašal 9,53 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja je bilo lani povprečno 635.012, kar pomeni 1,1-odstotno rast. To je v primerjavi z rastjo v letih od 2015 do 2022 najvišja rast, v primerjavi z letom 2014 pa enaka. Pokojninska reforma, ki je začela veljati leta 2013, je dolgo delovala, pričakovano pa je, da se bodo njeni učinki sčasoma manjšali, je ocenil generalni direktor Zpiza Marijan Papež.

Na enega prejemnika pokojnine iz obveznega zavarovanja je lani statistično prišlo 1,57 zavarovanca, kar je enako kot leto prej.

Povprečna starost novih starostnih upokojencev brez prejemnikov predčasne pokojnine in upokojencev z zavarovalno dobo s povečanjem je lani po začasnih podatkih pri ženskah znašala 61 let in osem mesecev, pri moških pa 62 let in devet mesecev, medtem ko je povprečna dopolnjena pokojninska doba po začasnih podatkih pri ženskah znašala 38 let in deset mesecev, pri moških pa pet mesecev manj.

Lani se je starostno z dopolnjenimi 40 leti ali več upokojilo 81 odstotkov žensk, kar je tri odstotke več kot leto prej, in 76,9 odstotka moških, kar je 8,9 odstotka več kot leto prej.

Povprečna starostna pokojnina novih upokojencev brez sorazmernih delov in delnih pokojnin je lani pri moških znašala 1.012 evrov, pri ženskah pa 954 evrov.

Na včerajšnji seji so z veljavnostjo od 1. marca dalje uskladili tudi dodatek za pomoč in postrežbo z rastjo cen življenjskih potrebščin, ki je lani znašala 4,2 odstotka. Nove višine dodatka znašajo od 180,85 evra do 518,66 evra. Prav tako so uskladili invalidnine za telesno okvaro, tako da se nove višine gibljejo od 35,93 evra do 123,19 evra.

 J. D./Sta


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media