Naročite se
01 530 78 44
Arhiv PDF

Brez starejših nič o njih

Starost zahteva akcijo (ADA, Age Demands Action), ki se je začelo pred šestimi leti in združuje aktiviste iz več kot 60 držav. Tudi v Sloveniji dobiva vse več podpore med domačimi in evropskimi politiki.

Njihove aktivnosti se vsako leto zgostijo ob 1. oktobru, svetovnem dnevu starejših. Takrat s pomočjo civilnodružbenih organizacij stopijo v stik s politiki ali pa z javnimi nastopi in aktivnostmi opozorijo na težave, s katerimi se srečujejo starejši. In prav v načelu - »nič o starejših brez starejših« se skriva osnovno poslanstvo gibanja ADA: starejšim omogočiti, da sami predstavijo zanje aktualne probleme in hkrati aktivno sodelujejo pri iskanju ustreznih rešitev. Gibanje se je razvilo tudi v pomembno orodje za razvoj solidarnosti in sodelovanja med starejšimi na lokalni in na globalni ravni, s svojim širjenjem in z vse večjo prepoznavnostjo pa postaja tudi promotor medgeneracijskega sodelovanja!
Spoštovanje pravic starejših
V gibanju ADA v Sloveniji že tretje leto deluje skupina starejših zagovornikov, ki opozarjajo na potrebo po spoštovanju pravic starejših po vsem svetu in ne le doma! Zavedajo se, da kljub trenutno zaostrenim razmeram v Sloveniji in Evropi veliko starejših v deželah v razvoju živi še v veliko težjih razmerah kot so naše. Zato so se ob pomoči Slovenske filantropije, ki usklajuje aktivnosti ADA v Sloveniji, povezali s starejšimi aktivisti iz Kenije in prisluhnili njihovim težavam in potrebam. Medsebojno so se spoznavali prek video sporočil, obenem pa so predstavnike EU pozvali, naj starejšim namenijo več pozornosti pri načrtovanju in uresničevanju evropskih razvojnih programov.
EU je v svetovnem razsežnostih največja donatorica razvojne pomoči revnejšim državam sveta, a ker starejši trenutno v njenih razvojnih smernicah še niso prepoznani kot ena od prednostnih ciljnih skupin prebivalstva, so, žal, le redko deležni njenih pozitivnih učinkov!
Video komunikacija med aktivisti poteka že tretje leto in skupna prizadevanja so že obrodila prve vidnejše sadove! Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je z izjavo podpore opozoril na potrebo po solidarnosti med starejšimi in med generacijami na globalni ravni, kakor tudi na nujnost prilagoditve evropskih razvojnih programov potrebam hitro starajočega se svetovnega prebivalstva. Po njegovem mnenju se mora EU zavedati svoje vodilne vloge na področju razvojnega sodelovanja in s primernim vključevanjem starejših biti zgled tudi drugim donatorjem pomoči. Podobno sta na potrebo po solidarnosti s starejšimi in po medgeneracijskem sodelovanju z izjavami podpore opozorila tudi evropska poslanca Ivo Vajgl in Mojca Kleva, s skupinsko izjavo pa tudi slovenski člani poslanske skupine evropske Ljudske stranke v Evropskem parlamentu. V prihodnjih tednih se bodo predstavniki slovenske skupine zagovornikov sestali tudi s pristojnimi za razvojno sodelovanje na ministrstvu za zunanje zadeve in jim predstavili pobudo in predloge za razvoj starejšim prijaznih oblik sodelovanja.
Potrebe starejših je treba upoštevati tudi pri financah
Kampanje v gibanju ADA zadevajo tudi na osveščanje širše javnosti o posledicah staranja svetovnega prebivalstva, ki se bodo pokazale v razvoju lokalnih skupnosti in globalne družbe. Tako so aktivisti na Festivalu za 3. za življenjsko obdobje v Ljubljani iskali podporo za peticijo, s katero želijo pomembne predstavnike EU pozvati k razglasitvi starejših v državah v razvoju za ranljive skupine, ki potrebuje ustrezno podporo znotraj razvojne pomoči. Zbrane podpise bodo v Evropskem parlamentu v Bruslju izročili pristojnim predstavnikom evropskih struktur ter jih pozvali, naj že v prihodnjem finančnem mehanizmu razvojnega sodelovanja EU za obdobje 2014-2020 pravično upoštevajo potrebe starejših!