Zaračunavanje dodatnih storitev v domovih
Kateri zakon v Republiki Sloveniji določa, kolikokrat na dan lahko stanovalec nekega doma za starejše odvaja blato ali urin in koliko menjav plenic lahko dobi na dan, se sprašujejo v društvu Srebrna nit. Poleg tega na pristojne naslavljajo vprašanja: zakaj v domovih starejših kot luksuz velja kopalnica in balkon, za katerega morajo doplačevati tudi nepomični stanovalci; zakaj domovi obračunavajo storitve, za katere vedo, da jih ne izvajajo v celoti; zakaj stanovalec, ki želi uživati dnevne obroke v sobi, plačuje dvoje - postrežbo v jedilnici...
Za pravi napredek je potreben korak nazaj
Naš pogovor
Dr. Živa Deu je prva arhitektka pri nas, ki je dosegla naziv redne profesorice na Fakulteti za arhitekturo. Zavezana je ohranjanju in prenovi stavbne dediščine, lepih, okolju prijaznih in zdravih hiš. Vseskozi si je prizadevala za oblikovanje urbanističnih in arhitekturnih načel, na osnovi katerih bi ohranili identiteto, razpoznavnost in raznolikost slovenskih naselij, stavb in kulturnih krajin. Njeno delovanje je dragocen prispevek k arhitekturni teoriji in praksi v Sloveniji. V raziskovalnem, pedagoškem in izvedbenem pomenu je neutrudna. Njena bibliografija zajema skoraj tisoč enot in 14 monografij. Pred kratkim je izšla njena knjiga z naslovom Hiše za boljše življenje in s podnaslovom: Stare in nove, z dediščino, okolju prijazne in zdrave.
-
Dunaj bo demenci prijazen
Na Dunaju je v letu 2024 živelo skoraj dva milijona prebivalcev, med njimi 450.000 starejših od 60 let. Zaradi vse starejšega prebivalstva so v glavnem avstrijskem mestu že leta 1996 ustanovili urad zastopnika pravic starejših občanov in na ta položaj je župan Dunaja januarja 2022 imenoval Sabine Hofer-Gruber. Med njenimi glavnimi cilji je narediti mesto prijaznejše do ljudi z demenco, ki jih je na Dunaju okrog 30.000. V ta namen so ustanovili platformo Demenci prijazen Dunaj, ki povezuje različne organizacije, mestna okrožja, posameznike ter...
Neprecenljiva vrednost spominov
Moj pogled
Brez deževnih kapljic bi se Zemlja posušila, življenje pa zamrlo. Prav takšno je naše življenje brez dogodkov. Košček nerodovitne zemlje, ki nikoli ne ozeleni. Ustvarjajmo dogodke, osmislimo življenje.
Rudi KerševanZa nami so božično-novoletni prazniki. Ali smo spet preveč kupovali, jedli, si želeli, celo dobili? Ne ravno vsi, a slabe občutke ima veliko ljudi. Edini pa smo si, da je bilo najlepše prav radostno pričakovanje. Ko prazniki zares pridejo, namreč prav hitro tudi odidejo.
Od jutranje telovadbe do nedeljskega popoldanskega čaja
V Slovenj Gradcu so konec maja leta 2022 odprli objekt s 27 oskrbovanimi stanovanji. Med domačini je takoj vzbudil precej radovednosti, saj je bil blok projektiran in zgrajen kot energetsko učinkovit in je napovedoval bivalno ugodje ob nizkih obratovalnih stroških. V njem je aktivno kot le kaj.
»Nisem kaj veliko razmišljal. Počakal sem na razpis, se nanj prijavil, pogoje sem izpolnjeval, bil sem starejši od 65 let in imel potrdilo, da sem sposoben živeti samostojno. Bil sem izbran, podpisal pogodbo, počakali smo, da so ga dokončno opremili, in zdaj sem tukaj. Že nekaj časa. In še zdaleč mi ni žal,« pripoveduje Vlado Nikolič. Kot pravijo sostanovalci, je eden dejavnejših v bloku. Je neutrudni promotor kolesarstva, tudi politično aktiven, vendar sta gibanje in kolesarstvo, kot pravi sam, njegova okupacija časa. Doda, da se rad druži in mu bivanje tu več kot ustreza in ga zdaj ne bi zamenjal za nič na svetu.
Praznični čas odpira družinske skrinje
Premišljevanja o življenju
Novo leto nas skoraj nehote navdaja z upanjem, ker je novo in ker so začetki vedno polni pričakovanj. Le družinska srečanja so pogosto tista, kjer strah, tesnoba in stare zgodbe vse prevečkrat preglasijo upanje po svežem in novem. Rojstvo novega je enostavno le v posladkanih božičnih filmih. Med štirimi stenami in predvsem v naših notranjih doživljanjih pa je preoblikovanje starega vse prej kot enostavno.
Naj mi srečne izjeme povezanih družin oprostijo, ker v nadaljevanju ne bom govorila o njih. A preberite do konca, da boste v pravkar začeto leto vstopili s še globljo hvaležnostjo za to, kar vam je uspelo zgraditi in ohraniti. Iskrena družinska povezanost je darilo nam vsem in najdragocenejša popotnica našim vnukom. V taki povezanosti je prostor za avtentični dialog (upamo si izraziti občutke, ker nas ni strah premoči), prostor pa ima tudi konstruktiven prepir (brez žalitev). V takem okolju se otroci počutijo varne, učijo se postavljanja osebnih meja, učijo se reševanja konfliktov, učijo se, kot se učijo vsi otroci, majhni in odrasli – z opazovanjem vedenja in ne s poslušanjem govorov. In to zavedno in nezavedno učenje, ki smo si ga vsi nabrali z opazovanjem, nosimo s seboj v življenje.
-
Šola brez ocen in stresa je Univerza za starejše
Sem članica Univerze za starejše RIC Novo mesto. Še ena iz množice starejših, ki je najboljša leta preživela, ko je postala umirjena učenka in radovednica. Branje vaše revije je izzvalo ta zapis. Zelo bogata vsebina za cel mesec zaposli bralce. Hvala zanjo in vse dobro pri urejanju naslednjih izvodov.
Pa so minili prvi trije meseci učenja in druženja na Univerzi za starejše v RIC Novo mesto. V tem času smo kar trikrat potovali: v Ugando, Mehiko in z jadrnico okoli sveta. To so tudi najbolj obiskana Četrtkova srečanja. Za nas je udobno, ker smo hitro okrog brez potnih listov, prtljage, letal. Vsem smo hvaležni, da z nami še enkrat potujejo, ko nam odkrivajo svetove, ki jih sicer ne bi videli. Bili smo v kinu na dopoldanski matineji, kar je za nas razkošje. Poučili smo se, kako se pogovarjati z vnuki in tudi med sabo. O varnosti v prometu smo slišali in spoznali z vožnjo po mestu. Uživali smo in se veselili z 90-letnim Stanetom Cerarjem, ko je predstavljal svojo knjigo Čudežna preživetja, ki so mu jo pripravili prijatelji iz literarne sekcije Snovanjci novomeškega društva upokojencev.
POSLANICA USTANOVITELJEV ZAVODA VZAJEMNOST
Drage upokojenke, dragi upokojenci,
na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja je bilo leto 2024 glede priprave reforme bolj umirjeno, kot smo pričakovali. Pri delu zavoda pa smo se tudi zaradi sprememb v preteklih letih, predvsem pa zaradi uveljavitve ZPIZ-2N, tj. priznavanja pravice do zagotovljene vdovske pokojnine, srečevali z bistveno povečanim obsegom dela.
Vlada je konec aprila 2024 sprejela izhodišča za pripravo sprememb pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Sloveniji. Pogajanja med socialnimi partnerji so se začela septembra in bodo najbrž trajala še nekaj mesecev. Sprejetje zakona lahko pričakujemo letos.
-
Za slovenske zmage
V prazničnem času smo slišali veliko obljub, da se nam obeta uspešno leto. Vendar na žalost te napovedi nimajo veliko skupnega z dejstvi. Najprej so zagotovili, da bomo živeli v miru. Dejstva so drugačna. Ta čas po svetu divja več kot 50 večjih vojaških spopadov, ki v največji meri prizadenejo najranljivejše. Podobe, ki jih spremljamo, so grozljive. To, kar se dogaja v Palestini ali Ukrajini, je zelo daleč od tistega, kar si želimo. Gre za surovo uveljavljanje vojaške moči in sledenje interesov velesil, ki jim ni mar za zaveze, ki so jih kot članice Organizacije združenih narodov sprejele. Tako si Rusija prisvaja ozemlje suverene države, Izrael pa korak za korakom okupira palestinska ozemlja.
-
Naj se spomin prelije na papir
Teden pisanja z roko ima pri nas vse več podpornikov. Letos bo potekal že desetič, in sicer od 20. do 24. januarja, tokrat pod zelo zanimivim geslom Ko spomini zadišijo. Vonjave je težko ubesediti, vendar lahko sprožijo globoko skrite spomine, zato pri Društvu Radi pišemo z roko spodbujajo, da se ob najljubših vonjih iz otroštva potopite v občutke in spomine, zaprete oči, jih začutite v telesu, potem pa jih zapišete. Vonjave v primerjavi z drugimi čutili neposredno potujejo v del možganov, ki je blizu hipokampusa, zaradi česar so močneje...