-
V Sloveniji se soočamo s porastom nasilja nad ženskami, zlasti intimnopartnerskega. Starejše ženske so ena izmed najbolj ranljivih družbenih skupin, pred jutrišnjim mednarodnim dnevom boja proti nasilju nad ženskami, opozarjajo nevladne organizacije.
Z višanjem starosti žensk se stopnja tveganja revščine pri tej starostni skupini zvišuje bolj kot pri moških, kažejo analize Statističnega urada RS. Ker delež starejših žensk narašča, se tudi stopnja tveganja revščine občutno zvišuje. Lani je v državi pod pragom tveganja revščine živelo več kot 130.000 žensk, od tega jih je bila tretjina starejša od 65 let, poudarjajo v delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica - Zveza).
O plačilu obveznega zdravstvenega prispevka od prejemkov, ki jih izplačuje ZPIZ
Novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je od 1. januarja 2024 dalje uvedla plačilo obveznega zdravstvenega prispevka. Za uživalce prejemkov, ki jih izplačuje Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije kot glavni izplačevalec, bo zavod dolžan od prejemkov odtegniti znesek obveznega zdravstvenega prispevka v višini 35 evrov. Ta odtegljaj bo v januarju 2024 prikazan na obvestilu o nakazilu.
V primerih, ko bo za določene uživalce dolžna obvezni zdravstveni prispevek plačati Republika Slovenija, tega zneska ne bo odtegnil. Podatke o teh uživalcih bo pridobil zavod sam, zato upravičencem ni potrebno pošiljati dokazil ali posebnih vlog, so še sporočili iz Zavoda Za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
-
Črni petek se je razširil tudi k nam, saj trgovci kar tekmujejo, kateri bo ponudil privlačnejšo ponudbo in več godnosti. Pa še »raztegnili« so ga na skoraj ves november. Vendar se vse obljube iz oglasov ne uresničijo vedno, opozarjajo na Evropskem potrošniškem centru Slovenije.
Pripravili so nasvete za varnejše nakupovanje, da boste lahko ločili resnično ugodne ponudbe od navidezno ugodnih.
1. Ta novi sušilnik se ne bi smel tako kmalu pokvariti
Naj bo črni petek ali ne, zaslužite si izdelke, ki trajajo. V Evropi velja zakonska garancija tudi za znižano blago. To pomeni, da ste v primeru okvare sušilnika za lase ali katerega koli drugega izdelka do dveh let po nakupu upravičeni do zamenjave ali vračila denarja.
Na Vranskem bo sredi novembra vse cvetelo
Vranske rož’ce, članice sekcije ustvarjalk, ki deluje pod okriljem Univerze za tretje življenjsko obdobje Vransko vabijo na 8. vseslovensko razstavo rož iz krep papirja.
Pridružili se jim bodo še rokodelci in rokodelke z drugih koncev Slovenije. Razstavo, ki bo imela tudi pridih bližajočih se praznikov, si lahko ogledate v soboto, 18., in v nedeljo, 19. novembra 2023, med 10. in 18. uro v Športni dvorani Vransko.
Vstopnine ni, zaželeni so prostovoljni prispevki.
Besedo besedi na knjižnem sejmu
Slovenski založniki se bodo predstavili s svojimi knjižnimi novostmi na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani od torka, 21. novembra, do nedelje, 26. novembra. Država gostja 39. Slovenskega knjižnega sejma, katerega moto je Beseda besedi, je Srbija, mesto v gosteh pa Šoštanj.
Sejem bo odprla predsednica države Nataša Pirc Musar v ponedeljek, 20. novembra, ob 18. uri. Na slovesnosti bodo podelili Schwentnerjevo nagrado za življenjsko delo na področju založništva in knjigotrštva. Na sejmu pa bodo obiskovalci tradicionalno lahko glasovali za knjigo leta, zanjo že poteka glasovanje preko spleta. V sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev bodo podelili še nagrade za literarni prvenec leta, za najlepše oblikovano knjigo ter z Združenjem Manager za najboljšo poslovno knjigo.
-
V Cankarjevem domu v Ljubljani so pripravili dva dogodka, ki povezujeta kulturo, umetnost, zdravje, blagostanje – na temo glasbe in demence. Namenjena sta tudi bližnjim oseb z demenco.
V Klubu CD bo 16. novembra o prepletu umetnosti s preteklostjo, spominjanju in razpadu spomina pri demenci predaval nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek (ob 19. uri). »Umetnost, posebej glasba, nam vzbuja čustva, ustvarja čutne izkušnje, ostri kognitivne procese, vse to pa lahko sproži priklic spomina in doživetje svojega Jaza. Umetnost nam je vsem – posebej pa trpečim in bolnim – lahko uteha in zdravilo; obolelim z demenco pa je umetnost kot romanje, na katerem med sencami preteklosti znova najdejo (četudi razbite in četudi le za hip) delčke Sebe.«
-
Če se vam v stanovanju nabirajo stekleni kozarci za vlaganje in ne veste, kam z njimi, se v sredo, 15. novembra, ob 17. uri oglasite v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani na Ižanski cesti. Na ustvarjalni delavnici boste lahko izdelali Wardov »kozarec« oziroma terarij. Rastline in drugo dekoracijo dobite pri njih, kozarce pa prinesite s seboj.
Za tiste, ki želite svoj dom pred decembrskimi prazniki okrasiti z adventnimi venčki iz naravnih materialov, pa niste najbolj spretni, v ljubljanskem botaničnem vrtu pripravljajo delavnice izdelovanja venčkov, ki bodo 29. in 30. novembra ter 1. decembra ob 17. uri. Strokovni delavci vam bodo pripravili material (pušpan, bodiko, bršljan in posušene naravne materiale) in pomagali z nasveti. Zaželeno je, da vrtnarske škarje prinesete s seboj. Za udeležbo na delavnicah je vstopnina šest oziroma osem evrov.
Ob dnevu slovenskega znakovnega jezika pozivi k učenju kretenj
Danes praznujemo dan slovenskega znakovnega jezika, ki je materni jezik gluhih. Kot jezik sporazumevanja ga pri nas uporablja okoli 1500 oseb. Na Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS) poudarjajo, da se lahko vsak nauči nekaj kretenj in tako pomaga širiti ozaveščenost o gluhi skupnosti.
Slovenski znakovni jezik, ki je bil leta 2021 vpisan v ustavo, temelji na uporabi rok, mimike obraza in gibanja telesa. Prstna abeceda se lahko uporablja skupaj z znakovnim jezikom. "Zelo preprosta je kretnja za besedno zvezo rad te imam, ki jo pokažemo tako, da iztegnemo palec, kazalec in mezinec," so zapisali na ZDGNS.
Prepoznajte KOPB, ukrepajte prej
Svetovni dan kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB), ki je 15. novembra, poteka pod geslom "Dihanje je življenje - ukrepajte prej". To je opozorilo, da je KOPB zahrbtna in pogosta bolezen, ki je največkrat pozno diagnosticirana. Je neozdravljiva, lahko pa upočasnimo njeno napredovanje, zato Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije ljudi spodbuja, da ob težavah pravočasno ukrepajo, so telesno aktivni in s tem ohranjajo pljuča v čim boljši kondiciji. V tem tednu pripravljajo tudi dneve odprtih vrat za seznanjanje z rehabilitacijsko vadbo.
Odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo od ponedeljka ljudem, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, do konca letošnjega leta naj bi tako obvestili približno 1,7 milijona oseb, je na novinarski konferenci napovedala generalna direktorica ZZZS Tatjana Mlakar.
Kot je pojasnila, pogoje za vključitev v sistem zavarovanja za dolgotrajno oskrbo izpolnjujejo polnoletne osebe, ki so vključene v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja, pa tudi mlajši od 18 let, ki so obvezno zdravstveno zavarovani na podlagi delovnega razmerja, samostojnega opravljanja gospodarske ali poklicne dejavnosti, opravljanja kmetijske dejavnosti ali opravljanja poslovodne funkcije kot družbeniki družb ali ustanovitelji zavodov.