Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
ŽIVLJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Bralkin mož je pred tremi tedni doživel možgansko kap. Iz bolnišnice je bil odpuščen v domačo oskrbo. Uredili so pomoč na domu in pridobili negovalno posteljo. Trenutno je nepokreten, ima popolno levostransko hemiplegijo (je levičar), star je 82 let. Zanima jo, kako lahko pripomorejo k hitrejšemu okrevanju.
Sama hitrost okrevanja je odvisna od splošnega psihofizičnega zdravja vašega moža pred možgansko kapjo. Glede na to, da je gospod nepokreten in ves čas v postelji, svetujem, da je negovalna postelja nameščena v prostoru, kjer se odvija večina življenja – največkrat je to kar dnevni bivalni prostor. S tem boste preprečili tako osamljenost kot tudi izoliranost od vsakodnevnih dejavnosti, ki se odvijajo v vaši družini. Negovalno posteljo namestite ob oknu in na višino, ki bo omogočala pogled skozi okno, pri tem pa bodite pozorni na to, da bo pristop k možu vedno z njegove leve, torej slabše strani. Tako ga boste spodbudili, da bo glavo obračal proti vam in opazoval dogajanje v sobi. Obračanje glave na levo stran lahko spodbudite tudi z vonji ali glasovi, ki so mu poznani.
Kako se uporabljajo eVloge za VSE
Ali veste, kako najhitreje in najenostavneje oddati vlogo na Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) in kako preveriti stanje oddane vloge? Vse to lahko naredite brez uporabe digitalnega potrdila.
Storitev eVloge za VSE je ena od digitalnih storitev za zavarovance in upokojence (eZPIZ) in spada med storitve, za katero prijava v portal Moj eZPIZ ni potrebna. Storitve eZPIZ, ki jih lahko uporabljate brez prijave v portal, so še Digitalni prevzem dokumentov in Splošni informativni pokojninski kalkulator. Vloge lahko vlagate tudi prek portala Moj eZPIZ, ki je namenjen varnemu dostopu do elektronskih storitev eZPIZ za zavarovance in upokojence. Za prijavo v portal Moj eZPIZ potrebujete digitalno potrdilo ali račun SI-PASS. Razlika med eVlogami za VSE in vlogami, ki jih oddate prek portala Moj eZPIZ, je v tem, da se vloge na portalu Moj eZPIZe delno samodejno izpolnijo z nekaterimi vašimi podatki.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
DELO V ODPOVEDNEM ROKU
Bralcu bo delodajalec podal odpoved iz poslovnih razlogov, dobil bo odpravnino, pred upokojitvijo bo še nekaj mesecev prejemal denarno nadomestilo na zavodu za zaposlovanje. Zanima ga, ali lahko zavrne poziv delodajalca, če bi ga v primeru nujne kratkotrajne potrebe poklical na delo v odpovednem roku.
Sestavni del odpovedi iz poslovnih razlogov sta tudi odpovedni rok in odpravnina. V odpovednem roku tako delavec kot tudi delodajalec načeloma še naprej ohranjata pravice in obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi. Zaradi iskanja nove zaposlitve ima delavec pravico do plačane odsotnosti z dela v obsegu dveh ur na teden, delodajalec pa mu mora v tem času omogočiti odsotnost z dela najmanj en dan na teden za vključevanje v ukrepe na področju trga dela v skladu s predpisi o urejanju trga dela. Seveda je delavec upravičen tudi do izrabe pripadajočega letnega dopusta in tudi regresa v enakem obsegu. Če je dopust že izkoristil, potem nikakor ni upravičen do izostajanja z dela. Delavec je namreč še vedno zaposlen in mora upoštevati navodila delodajalca. Če se pokaže kaka kratkotrajna potreba po njegovem delu, se je dolžan odzvati pozivu delodajalca, da se zglasi na delovnem mestu.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
NADOMESTILO IZ INVALIDSKEGA ZAVAROVANJA
Bralec iz Štajerske navaja, da je zaradi bolezni že od lanskega poletja invalid III. kategorije. Pred nekaj meseci je prejel odločbo, da nima nobenih pravic iz invalidskega zavarovanja. Razlog za zavrnitev je bilo neizpolnjevanje pogojev pokojninske dobe, zmanjkalo mu je le nekaj mesecev. Ob nastanku ugotovljene invalidnosti je bil namreč nezaposlen z desetimi leti in osmimi meseci pokojninske dobe pri starosti 53 let. Zdaj razmišlja, da bi se zaposlil za določen čas, zato ga zanima, ali bo potem upravičen do nadomestila iz invalidskega zavarovanja.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
DEDOVANJE OTROK IZ PRVEGA ZAKONA
Bralka je imela težko otroštvo. Oče je bil nasilen, še po njeni polnoletnosti je zahteval, da mu izroča ves zasluženi denar. Enako je ravnal tudi z njenimi sorojenci in materjo. Ker otrokom ni pustil, da bi spali v domači hiši, so si na dvorišču postavili svojo hišo. Vendar je bil tudi na tej vpisan oče kot edini lastnik. Po materini smrti se je oče drugič poročil. Z otroki je prekinil vse stike. Oče je pred kratkim umrl. Že pred njim je umrla njegova druga žena, ki je imela hčer, ta pa naj bi podedovala vso zapuščino po svoji mami in po bralkinem očetu. Bralko zanima, ali lahko dedujejo tudi otroci iz prvega zakona.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
TEŽAVE S POVIŠANIM KRVNIM TLAKOM
Bralec se več let zdravi zaradi povišanega krvnega tlaka, vendar njegove vrednosti zelo nihajo. Opravil je ultrazvok srca in prosi za razlago izvida. Ugotovljeno ima koncentrično hipertrofijo levega prekata, dilatacijo bulbusa aorte in diastolično disfunkcijo. Na kontrolni pregled je naročen čez dve leti, oziroma če se pojavi dispneja, takoj.
Srce je mišica in tako kot vsaka druga se ob dolgotrajnem, težjem delu odebeli. Če imamo hipertenzijo (visok krvni tlak), srce črpa kri proti večjemu uporu v žilah, torej opravlja težje delo. Stene votline levega srca (levi prekat) postanejo debelejše, poveča se celotna masa srca. Enakomerno zadebelitev vseh sten imenujemo koncentrična hipertrofija. V grobem deluje srce tako, da se levi prekat najprej stisne (sistola) in požene kri prek aorte v vse organe, se zatem razširi (diastola), da se lahko ponovno napolni s svežo krvjo iz pljuč. Srčna votlina z debelo steno je manj prožna, zato se spremeni polnjenje srčne votline. Če je polnjenje moteno, govorimo o diastolični disfunkciji. Ker srce z večjim tlakom potisne kri v aorto, se le-ta sčasoma raztegne in postane v začetnem delu širša (dilatacija bulbusa aorte). Vse spremembe, ki sem jih opisala, so vidne tudi pri ultrazvoku srca našega bralca. Vrednosti posameznih parametrov so tolikšne, da so spremembe blage, torej začetne.
Kako do višjih plač (in pokojnin)
Zdusove strani
Zaradi visoke inflacije in nenehnega višanja osnovnih življenjskih stroškov, zlasti hrane in ogrevanja, so upokojenci, predvsem tisti z nizkimi pokojninami, v vse težjem položaju. Zato so v Zdusu prepričani, da je nujna tudi izredna 3,5-odstotna uskladitev pokojnin.
Predlog so predstavili na februarski seji sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, svoj predlog za štiriodstotno zvišanje je podal tudi Sindikat upokojencev Slovenije. V obeh predlogih pa bi se pokojnine upokojenih do leta 2011 dodatno uskladile za en odstotek. O morebitni izredni oziroma dodatni uskladitvi bo svet pokojninskega zavoda odločal na eni od prihodnjih sej, saj mora strokovna služba pripraviti izračune finančnih učinkov za oba predloga.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
KO NEKDO NE ZMORE VEČ ...
Naročnica se je prišla pogovorit o tem, kaj narediti, če nekdo v ožji družini, kot se dogaja njej, pogosto omenja, da ne more več tako naprej, se zateka k pretiranemu pitju alkohola, išče mir pred drugimi, je potrt.
Večina ljudi, ki naredi samomor, pred tem hote ali nehote opozarja na svoj namen. Dejavniki tveganja so vsekakor predhodni poskusi samomora, hude življenjske preizkušnje in okoliščine (izguba bližnjega, službe, huda bolezen), zloraba alkohola in drugih psihoaktivnih snovi in včasih tudi pridružene duševne bolezni. Opozorilni znaki so govorjenje o smrti ali samomoru, urejanje zadev (denarnih, poslovnih, podarjanje lastnine) in na sploh spremembe v obnašanju (opustitev skrbi za svoj videz, drugačno izražanje čustev, umikanje v samoto ali pa...
Zdus in sindikat upokojencev se zavzemata še za izredno uskladitev pokojnin
Naj glede na zadnja dogajanja, ki se nanašajo na zahteve za dvig pokojnin ne glede na sistemske rešitve, najprej pojasnim, da veljavni sistemski zakon ZPIZ-2 pozna dve kategoriji uskladitve pokojnin, to je redno in izredno uskladitev. O obeh je svet Zpiza razpravljal na seji 16. februarja.
Redna uskladitev pokojnin temelji na določbah 105. in 106. člena ZPIZ-2. Zakon jasno določa namen, podlago, rok in osnovo za izvedbo uskladitve. Uskladitev pokojnin je namenjena ohranjanju njihove vrednosti. Izvede se enkrat letno na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v Sloveniji. To ugotovi in uradno objavi statistični urad, kar je storil tudi 15. februarja. Upoštevajoč uradne statistične podatke in jasne določbe zakona, znaša izračun odstotka uskladitve od 1. januarja letos 5,2 odstotka: 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače (60 odstotkov od 2,8 odstotka) je 1,68 odstotka in 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin (40 odstotkov od 8,8 odstotka) je 3,52 odstotka.
Na Zpizu predhodno naročanje ni nujno, ga pa priporočajo
Za uveljavljanje svojih pravic lahko zavod obiščete v času uradnih ur brez predhodnega naročanja.
Uradne ure:
ponedeljek od 8. do 12. ure in od 13. do 15. ure
sreda od 8. do 12. ure in od 13. do 17. ure
petek od 8. do 13. ure
V času uradnih ur lahko v prostorih zavoda osebno vložite vlogo pri svetovalcu, zunaj uradnih ur pa jo lahko v poslovnem času oddate na vložišču ali v nabiralnik ob vhodu v prostore zavoda.
Za obisk zavoda priporočajo, da se predhodno naročite, in sicer v poslovnem času na telefonskih številkah enotnega klicnega centra ali kadar koli z uporabo storitve eVloge za VSE z Vlogo za naročanje strank.