Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Oskrba
NESPEČNOST PRI STAREJŠIH
Bralka sprašuje, kako se spopasti z nespečnostjo, saj opaža, da njen 79-letni mož zvečer težko zaspi, ponoči se večkrat zbuja. Čez dan je utrujen, opaža motnje pozornosti in razdražljivost.
Spanje je izredno pomemben proces v naših življenjih, saj prespimo skoraj tretjino življenja – eni več, drugi manj. S starostjo se čas spanja krajša in posamezniku lahko zadostuje tudi pet ur spanja. Kajti ni tako zelo pomembna dolžina spanja kot pa njegova učinkovitost, torej tista količina, ki nam omogoča, da se zbudimo spočiti in normalno opravljamo dnevne aktivnosti.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
UVELJAVITEV STAROSTNE POKOJNINE NAMESTO ŽE PRIZNANE PREDČASNE POKOJNINE
Bralec navaja, da se je leta 2021 predčasno upokojil s tremi leti dokupljene dobe, tako da je imel 40 let pokojninske dobe pri starosti 61 let in pet mesecev. Predčasno se je upokojil zaradi zdravstvenih razlogov, zdaj pa se mu je zdravje izboljšalo in razmišlja o ponovni zaposlitvi. Znižanje pokojnine zaradi predčasne upokojitve za 12,9 odstotka ni tako zanemarljivo, zato ga zanima, koliko časa bi moral ostati v delovnem razmerju, da bi prejemal pokojnino brez zmanjšanja. Zanima ga tudi, kateri odmerni odstotek se v takem primeru uporabi, ali odmerni odstotek, ki je veljal v letu predčasne upokojitve, ali odmerni odstotek, veljaven v letu prenehanja ponovnega zavarovanja.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetidecember '24Zdravje
POVIŠAN HOLESTEROL
Devetinštiridesetletni bralec se že dve leti ukvarja s povišano vrednostjo holesterola LDL. Vrednosti nihajo med 3 in 4 mmol/l, HDL je višji, trigliceridi so normalni. V prvem letu je z zdravo prehrano in redno telesno dejavnostjo spremenil življenjski slog, še naprej je jemal prehranske dodatke, vendar je bilo brez sprememb. Pred meseci je začel jemati statine (Sorvasta 20 mg). Vendar so vrednosti holesterola LDL še vedno 3,6 mmol/l. Sprašuje, kaj lahko še naredi in zakaj mu ne uspe znižati vrednosti.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetidecember '24Nasveti
NEZADOVOLJSTVO Z UPRAVNIKOM
Bralko zelo jezita odnos, ki ga ima upravnik njenega bloka do vzdrževanja skupnih prostorov, in tudi način delitve stroškov. Meni, da ni skrben, da se ne drži dogovorjenega, da nerazumljivo in morda tudi neupravičeno obračunava različne zadeve. Težava pa je, da je v bloku dosti najemnikov, ki jim niti ni mar. Bralko zanima, kako naj zamenjajo upravnika, še raje pa bi videla, da upravnika sploh ne bi imeli.
Le redke so stanovanjske stavbe, pri katerih upravnik ni obvezen. Če ima večstanovanjska stavba več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov (stanovanj), morajo etažni lastniki določiti upravnika. Glede na to bralka ne bo mogla doseči, da stavba, v kateri živi, ne bi imela upravnika. Upravnik je lahko pravna ali fizična oseba, ki je registrirana za upravljanje nepremičnin. V večstanovanjskih stavbah, kjer ustanovitev rezervnega sklada ni obvezna, je lahko upravnik tudi eden od etažnih lastnikov te stavbe.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetidecember '24Pravni nasvet
PRENEHANJE DEJAVNOSTI
Bralka je samostojna podjetnica in ima že izpolnjene pogoje za upokojitev. Pred letom dni je zaposlila sorodnico, ki je bila pripravljena prevzeti šiviljsko dejavnost, vendar za prevzem ni več zainteresirana. Zaradi napovedi, da utegne biti upokojitev v naslednjem letu manj ugodna, se je odločila, da že letos preneha opravljati dejavnost. Na kaj naj bo pozorna?
Za ureditev razmerja z zaposleno je treba podati odpoved zaradi zapiranja dejavnosti po 107. členu zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1). Pri taki odpovedi je odpovedni rok fiksen in traja 30 dni, in to ne glede na trajanje zaposlitve pri tej delodajalki kot tudi ne glede na skupno delovno dobo zaposlene.
Kako naprej tudi na področju invalidskega in zdravstvenega zavarovanja
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Pokojnine
Na 7. konferenci pokojninskega in invalidskega zavarovanja, o kateri smo delno poročali že v novembrski reviji, so pozornost namenili tudi invalidskemu in zdravstvenemu zavarovanju, absentizmu, delu izvedenskih organov, klinični prehrani in tudi dodatnemu pokojninskemu zavarovanju.
Danijel Kastelic, državni svetnik in predsednik Komisije za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide Državnega sveta RS, je poudaril velik pomen zagotavljanja visokega nivoja socialne varnosti invalidov in posameznikov z (začasno) zmanjšano delovno zmožnostjo s poudarkom na invalidskem zavarovanju kot glavni varovalni mreži. Ker se danes invalidi vse bolj prepoznavajo kot potencialni del delovno aktivnega prebivalstva, bo v okviru napovedanih sprememb sistema treba zagotoviti učinkovit sistem poklicne, medicinske in socialne...
Ne smemo zanemariti potreb starejše generacije
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
ZDUSOVE STRANI
V Zvezi društev upokojencev Slovenije smo skupaj s Sindikatom upokojencev Slovenije na novinarski konferenci 13. novembra poudarili nekatere najbolj žgoče probleme, ki tarejo upokojence.
Predsednica Zdusa Zdenka Jan je dejala, da se mnogim starejšim v naši družbi ne godi dobro, torej ne živijo, kot bi si zaslužili, čeprav so soustvarjali socialno pravične temelje za današnje življenje. Koalicijski dogovor starejših ne upošteva, zatika se že pri zagotavljanju osnovnih pravic, zapisanih v ustavi. Rosvita Svenšek, predsednica Komisije za zdravstveno in socialno varstvo pri Zdusu, je poudarila nestrinjanje z določbami zakona za dolgotrajno oskrbo, ki predvideva, da bi upokojenci od julija 2025 plačevali obvezni prispevek za...
Zahtevo za zagotovljeno vdovsko pokojnino je mogoče oddati le še do konca meseca
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje opozarja, da se bliža presečni datum 31. december 2024, do katerega je še mogoče vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N.
Uživalci pokojnine, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N, to je 28. decembra 2023, že izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do vdovske pokojnine in lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine, njihovi prejemki pa so iz naslova pokojnin, v katere se všteva tudi morebitna pokojnina iz tujine, nižji od zneska zagotovljene pokojnine, ki v letu 2024 znaša 748,27 evra, morajo najkasneje do 31. decembra 2024 vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine morajo do tega datuma vložiti tudi vdove ali vdovci, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi zakona o varstvenem dodatku vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetidecember '24Nasveti
IGRICE
Babica in dedek sta prišla na pogovor zaradi dvoma, ali ravnata prav z vnukoma, ko sta pri njiju na daljšem obisku. Zdi se jima, da preveč časa preživita pred zasloni tabličnih računalnikov ali telefonov, povsem sta odsotna, in ko jima za nekaj časa ne dovolita uporabe, doživita neljube verbalne napade iz otroških ust.
Različni strokovnjaki dokazujejo, da pretirana uporaba tehnoloških sredstev slabo vpliva na razvoj možganov. S tem pa tudi na razvijanje nujno potrebnih kognitivnih in socialnih spretnosti, ki jih ljudje izvajamo izključno v medosebnih odnosih, brez umetnih dražljajev, ki jih prinaša tehnologija. Pretirano brskanje po telefonu slabo vpliva na razvoj motorike, povzroča slabovidnost, ker se očem ni treba prilagajati, kot se na primer v medvrstniški družbi med igranjem iger z žogo. Tu so bistveni razvoj koordinacije, lovljenje in metanje, ocenjevanje razdalje ter seveda tudi gibanje.
Ali se je ugodneje upokojiti konec leta ali v začetku prihodnjega?
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
Ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine se marsikateri zavarovanec sprašuje, ali je zanj ugodnejša upokojitev konec letošnjega leta ali v začetku prihodnjega. S tem vprašanjem se srečujemo že dvanajsto leto. Razlog je v drugačnem načinu določanja valorizacijskih količnikov z ZPIZ-2 od leta 2013 in nima povezave z izhodišči oziroma nakazanimi prihodnjimi spremembami na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
V nekaterih letih je bilo mogoče to informacijo podati šele decembra, ker so bile razlike manjše. Zadnji dve leti pa so razlike večje, tako da je že od konca septembra, in sicer na podlagi primerjave uskladitve pokojnin tekočega leta z rastjo povprečne neto plače v tem letu, mogoče napovedati, kdaj je upokojitev ugodnejša.