Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijanuar '25Oskrba
IGRANJE Z IZLOČKI
Na nas se je obrnila že skoraj obupana bralka, ki doma skrbi za nepokretno mamo z napredovano obliko alzheimerjeve demence. Besedno sporazumevanje ni več mogoče, pomoč potrebuje pri vseh dnevnih aktivnostih. Zadnje čase pa se večkrat pomaže z blatom – tako sebe kot posteljo. Prosi za pojasnitev maminega vedenja in kaj lahko stori.
Spoštovani, razumem vašo stisko, zato najprej pojasnilo, kaj se pravzaprav dogaja. Ljudje smo ves čas v stiku z zunanjimi dražljaji in okolico zaznavamo z dotikom, sluhom, vidom, okusom in vonjem. Samo zaznavanje pa je odvisno od gibanja, in če hočemo določeni predmet spoznati s pomočjo dotika, ga moramo v roki premikati. V procesu zaznavanja s tipom ločimo taktilno in haptično zaznavo oziroma percepcijo. Taktilna zaznava se nanaša na dotik nekega predmeta, haptična pa na aktivno raziskovanje predmeta. Ko tipno zaznavamo težo, trdnost in podobno, gradimo haptični spomin, ki je nujno potreben za vizualno predstavo o predmetu.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
POGOJI ZA VDOVSKO POKOJNINO
Bralca zanimajo pogoji za vdovsko pokojnino, in sicer kdaj lahko žena pridobi pravico do vdovske pokojnine po umrlem možu. Poleg tega bi rad še okvirno informacijo o odmeri vdovske pokojnine.
Pravico do vdovske pokojnine lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
Dobro je vedetijanuar '25Pravni nasvet
ODPOVED POGODBE STAREJŠEMU DELAVCU
V kovinskopredelovalnem podjetju delodajalec zaradi občutnega zmanjšanja naročil napoveduje odpuščanja. Bralec je star več kot 55 let in ima status starejšega delavca. Zanima ga, ali ga mora kljub temu skrbeti pred napovedanim odpuščanjem.
Glede na podatek, da je delavec že dopolnil starost 55 let, je njegovo predvidevanje, da ima status starejšega delavca sicer pravilno, toda tak status mu še ne daje pravnega varstva pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, kot ga je tak status dajal po starem zakonu o delovnih razmerjih (ZDR). Status starejšega delavca ima namreč po 197. členu novega ZDR-1 tisti, ki je star 55 let ali več, in to ne glede na dopolnjeno delovno dobo. Tak cenzus velja tako za moške kot za ženske. Starejši delavec je že na podlagi zakona upravičen do treh dodatnih dni letnega dopusta, delodajalec pa mu na primer brez njegovega pisnega soglasja ne sme odrediti nadurnega ali nočnega dela.
Rok za vložitev zahteve za zagotovljeno vdovsko pokojnino je podaljšan
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
V Državnem zboru Republike Slovenije je bil 12. decembra 2024 sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZMEPIZ-1B), ki podaljšuje rok za vložitev zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine do 31. decembra 2026. Prav tako pa za določeno skupino uživalcev pokojnin določa, da bo o njihovi upravičenosti do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine odločil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije po uradni dolžnosti.
Spremembe v zakonu o matični evidenci
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (v nadaljevanju: novela) je bil v Državnem zboru RS sprejet 12. decembra 2024 in je začel veljati 1. januarja 2025. Prinaša vrsto novosti na področju vodenja matične evidence pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, s tem pa posodablja upravljanje podatkov, se usklajuje s predpisi, ki so bili sprejeti po njegovi uveljavitvi, in rešuje nekatera do zdaj nerešena vprašanja.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetijanuar '25Pravni nasvet
BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ
Bralka ima več neurejenih pravnih razmerij v zvezi s sosedi. Meni, da je čas, da se stvari uredijo, da ne bodo še njeni potomci obremenjeni s tem. Že pred leti je poskušala doseči dogovor glede delitve zemljišča ob dvostanovanjski stavbi, v kateri živi, pa ni bila uspešna. Za ureditev bi morala vložiti predlog na sodišče, vendar je ugotovila, da so stroški zelo veliki in jih ne bi zmogla plačati, tako da je takrat to namero opustila. Zdaj razmišlja, ali bi lahko dobila tako imenovano brezplačno pravno pomoč za ureditev teh zadev.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetijanuar '25Nasveti
RAZŠIRJENA TREBUŠNA AORTA
Sedeminsedemdesetletni bralec hodi na redne letne ultrazvočne kontrole zaradi razširjene trebušne aorte. Ob začetku je bil premer aorte 3,5 centimetra in povedali so mu, da bo potreben operativni poseg, ko bo velika pet centimetrov. Ob zadnji kontroli je bil premer takšen, vendar so ga samo naročili na kontrolo čez šest mesecev. Boji se, da bi prišlo do razpoka, zato ga zanima, ali naj gre h kirurgu samoplačniško, kakšen poseg ga čaka in ali mora dotlej le mirovati.
Tatjana Erjavec odgovarja tudi po telefonu. Pokličite jo v ponedeljek, 13. januarja, med 16. in 18. uro na tel. št.: 01 530 78 53.
Ogorčeni zaradi neizplačila zimskega dodatka
Dobro je vedetijanuar '25Starejši
Zdusove strani
Zveza društev upokojencev Slovenije se je ostro odzvala na besede predsednika vlade dr. Roberta Goloba, da pokojnine precej hitreje naraščajo od inflacije, zato ni nobene potrebe po izplačilu zimskega dodatka.
V izjavi za jasnost so zapisali, da jih je izjava šokirala, ob tem pa so navedli nekaj pojasnil. »Po sedaj veljavni zakonodaji se pokojnine usklajujejo v višini 60 odstotkov od povprečne rasti plač v preteklem letu in v višini 40 odstotkov od povprečne rasti življenjskih stroškov. Te uskladitve Zpiz realizira glede na podatke za preteklo leto in ne sledijo tekoči rasti življenjskih stroškov, zato se morajo v vmesnem času upokojenci znajti, kakor vedo in znajo. V zadnjih štirih letih so bile te uskladitve takšne: 2,5 odstotka leta 2021, 4,4 odstotka leta 2022, 5,2 odstotka leta 2023 in lani 8,8 odstotka.«
Navajajo še številke, pri katerih so za izhodišče vzeli leto 2020, ko zaradi pandemije covida še ni bilo inflacije.Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetijanuar '25Nasveti
KLJUČ DO POLNEJŠEGA ŽIVLJENJA
Praznični čas, ki je za nami, je bil za marsikoga zaradi osamljenosti ali slabih družinskih odnosov vir žalosti, nezadovoljstva in nesreče. Pa vendar verjamem, da ne glede na to, kaj se nam dogaja, je v veliki meri odvisno od nas, kako se na dogodke odzovemo. Življenje namreč sestavlja deset odstotkov tega, kar se nam zgodi, in devetdeset odstotkov tega, kako se na to odzovemo. Če želimo živeti polno in kakovostno življenje ne glede na omejitve, ki jih morda imamo, se moramo odločiti, čemu bomo namenili pozornost in čemu ne.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Oskrba
NESPEČNOST PRI STAREJŠIH
Bralka sprašuje, kako se spopasti z nespečnostjo, saj opaža, da njen 79-letni mož zvečer težko zaspi, ponoči se večkrat zbuja. Čez dan je utrujen, opaža motnje pozornosti in razdražljivost.
Spanje je izredno pomemben proces v naših življenjih, saj prespimo skoraj tretjino življenja – eni več, drugi manj. S starostjo se čas spanja krajša in posamezniku lahko zadostuje tudi pet ur spanja. Kajti ni tako zelo pomembna dolžina spanja kot pa njegova učinkovitost, torej tista količina, ki nam omogoča, da se zbudimo spočiti in normalno opravljamo dnevne aktivnosti.