Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
HOJA PO STOPNICAH Z BERGLAMI
Bralka želi nasvet, kako lahko z uporabo bergel uspešno obvladuje hojo po stopnicah. Pred časom je imela poškodovano desno nogo, vendar jo zdaj že lahko delno obremenjuje.
Hoja z berglami pride v poštev, ko nismo sposobni nositi svoje teže na eni nogi bodisi zaradi poškodbe bodisi zaradi operacije kolka, kolena ali gležnja. Takrat nam bergle pomagajo razbremeniti poškodovane ude, da lahko ti okrevajo. Hoja z berglami je enostavna, če vemo, kako z njimi pravilno hoditi pri določeni poškodbi. Pravilna hoja je zelo pomembna, saj lahko ob napačni uporabi pride do dodatnih poškodb, kar bistveno podaljša čas rehabilitacije.
Pokojnine so v povprečju višje kot v preteklih letih
Noveli zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2G in ZPIZ-2H) sta prinesli zaustavitev padanja višine odmernih odstotkov za ženske ter postopno izenačevanje višine odmernega odstotka za moške z višino odmernega odstotka za ženske, to je 63,5. Obe noveli sta tako imeli bistveni pomen pri zagotavljanju primerne višine pokojnin, saj bi bile pokojnine moških, če ne bi prišlo do sprememb, nižje tudi do 11 odstotkov, pokojnine žensk pa do okoli pet odstotkov.
Zadnji pregled višine pokojnin kaže razmeroma ugodno sliko glede višine pokojnin novih upokojencev in tudi glede gibanja višine povprečne pokojnine vseh upokojencev. Iz podatkov zavoda je tako razvidno, da povprečna neto starostna pokojnina vseh upokojencev znaša že skoraj 782 evrov, v zadnjem letu pa je bila najvišja rast povprečne starostne pokojnine v zadnjih 20 letih, in sicer v višini 8,3 odstotka (razen v letu 2008, ko je rast povprečne pokojnine tudi znašala 8,3, odstotka).
Izračun začasne višine pokojnine
Z objavo valorizacijskih količnikov za preračun osnov iz prejšnjih let zavarovanja na raven povprečne plače na zaposleno osebo, izplačane za leto 2022, so na zavodu začeli izdajati tudi dokončne odločbe o odmeri pokojnin, uveljavljanih v letu 2023. Ob tem je bilo ugotovljeno, da so lahko zneski pokojnin, ki so bili v prvih mesecih letošnjega leta izplačani upravičencem na podlagi izdanih začasnih odločb ali naloga za izplačilo akontacije, višji, kot pa so zneski pokojnin, ki so bili nato priznani na podlagi dokončnih odločb. V tem prispevku je pojasnilo, zakaj lahko prihaja do tolikšne razlike in tudi kolikšna je razlika v višini tako izplačanih pravic.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
INVALIDNINA ZA TELESNO OKVARO
Bralec navaja, da ima njegov sorodnik že od leta 2010 invalidnino za 70-odstotno telesno okvaro zaradi izgube sluha. Zanima ga, ali bi bil upravičen do višje invalidnine za to telesno okvaro, ker je izvedel, da je zdaj telesna okvara zaradi izgube sluha višja.
Odredba o določitvi vrst in stopenj telesnih okvar velja od 30. oktobra 2021, priloga k odredbi je seznam, na katerem so določene vrste in stopnje telesnih okvar. Poleg tega omenjena odredba tudi določa, da se z veljavnostjo novega seznama preneha uporabljati prejšnji.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja Janez Tekavc
SPORI ZARADI GROBA
Bralka je v hudem sporu z otroki pokojnega partnerja. Niso se namreč mogli dogovoriti, kako bo s pokopom pokojnega, zdaj pa o tem, kdo bo najemnik groba. Bralka je pokojnega hotela pokopati v svoj grob, po več zapletih so ga nato pokopali v nov grob, o katerem hoče odločati sin. Bralka pa bi bila rada najemnica groba in bi postavila spomenik, ki ga je izbrala.
Zdi se, da so spori glede pokopa redki, vendar žal ni tako. Vse pogostejši so, večinoma zaradi tega, ker se je pokojni že desetletja pred smrtjo preselil iz domačega kraja, tako da družinski ali že kar rodbinski grob ni ustrezen, ali ker partner, s katerim je živel pred smrtjo, ni starš otrok. Včasih pride do spora tudi zaradi načina pokopa. Eni bi na primer želeli klasičen pokop, drugi raztros pepela.
-
CERKNO
Občni zbor Društva upokojencev Cerkno je bil še posebej slovesen, saj društvo letos praznuje 70. obletnico delovanja. Ob tej priložnosti je predsednica Zdenka Makuc Verbič prevzela plaketo Zveze društev upokojencev Slovenije, ki jo je podelil predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev severne Primorske Zlatko Martin Marušič. Po dosedanjem upadanju članstva se jim je v zadnjem času pridružilo okrog 50 novih članov, k čemur je gotovo pripomoglo oživljanje družabnih dejavnosti, kamor spadajo izleti, letovanja, različni družabni dogodki,...
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica in internistka prim. Tatjana Erjavec
NAPAD HITREGA BITJA SRCA
69-letna bralka prejema nadomestno zdravljenje zaradi zmanjšane funkcije ščitnice. Pred dvema mesecema je ob naporu prvič doživela približno 15 minut trajajoč napad hitrega bitja srca, ki se je pred kratkim ponovil. Sočasno je čutila pekočo bolečino za prsnico. Naslednji dan je šla k zdravniku, EKG in laboratorijski izvidi so bili normalni. Glede na datume preiskav bo diagnostika končana konec novembra. Zanima jo, kako si lahko do takrat pomaga. Je kadilka, telesno dejavnost je omejila.
-
Zdusove strani
Sredi aprila je minilo leto, odkar smo v Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus) kot konzorcijski partner Telekoma optimistično začeli projekt E-oskrba. Projekt pod okriljem ministrstva za zdravje je financiran iz Evropskega socialnega sklada.
E-oskrba je storitev, ki starejšim, invalidom in kroničnim bolnikom zagotavlja 24-urno povezavo uporabnika z zdravstvenim osebjem in svojci, in tako uporabniki nikoli niso prepuščeni samim sebi. Zdus ima bogato socialno mrežo, s svojimi programi in projekti seže tja, kamor do danes še ni nihče. To so območja, kjer so resnično osamljeni ljudje, tisti, ki so najbolj potrebni pomoči. Imamo verodostojne podatke, kje ljudje najbolj potrebujejo oskrbo na daljavo. Tudi med našimi starejšimi ljudmi velja, da gresta z roko v roki osamljenost in revščina, a o tem spregovorijo le s tistimi, ki jih poznajo in jim zaupajo.
Na vprašanja iz delovnega prava odgovarja Dušan Bavec
KONKURENČNA PREPOVED
Bralec dela pri obrtniku, ki se ukvarja z zaključnimi deli v gradbeništvu. Opaža, da je med ljudmi veliko zanimanja za tovrstna dela. Zato razmišlja, da bi odprl popoldanski s. p., morda tudi redni. Zanima ga, ali ga pri tem lahko ovira kaka konkurenčna klavzula?
Najprej naj poudarim, da je treba ločiti med konkurenčno prepovedjo, ki je predvidena že v samem zakonu in je zato tudi poimenovana kot zakonska prepoved konkurenčne dejavnosti in jo opisujem v tem prispevku, ter med konkurenčno klavzulo, ki jo je mogoče določiti v pogodbi o zaposlitvi, zato se tudi imenuje pogodbena prepoved konkurenčne dejavnosti, in jo nameravam opisati v eni naslednjih številk.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
O ZADOVOLJSTVU
Po mojih izkušnjah je večina ljudi nezadovoljna. Osredotočajo se v glavnem na zadovoljevanje ekonomskih potreb, pri tem pa pozabljajo na nekatere druge osnovne potrebe, ki ostajajo nezadovoljene, kar posledično sčasoma pripelje do čustvenih kriz in stisk.
Mednje štejejo potreba po varnosti, ljubezni in pripadnosti, da bi bili spoštovani in cenjeni, potreba po znanju in razumevanju, ne nazadnje potreba po samouresničenju edinstvenih talentov, ki jih ima vsak posameznik. Ljudje potrebujemo zadovoljitev vsega naštetega, da bi se dobro počutili in bili duševno zdravi. Nekateri vztrajajo v odnosih, kjer niso podprti in sprejeti takšni, kot so, marsikdo živi v okoliščinah, kjer se za štirimi zidovi dogaja marsikaj, kar ogroža njihove osnovne potrebe. Pa vendar si lahko pomagamo s spremembo prepričanj, ki nam lahko olajšajo dojemanje sveta okoli nas.