Kako na pot

julij '22

Anketa

Ali se vozite s svojim avtomobilom ali uporabljate javni potniški promet?

 Matevž Seljak, magister prava, Drenov Grič: »Več kot deset let sem se vozil z avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa. Kot dijak in študent sem imel subvencionirano vozovnico, tako sem z eno karto uporabljal mestne kot tudi medkrajevne prevoze. Čeprav zaradi posledic epidemije javnega potniškega prometa ne uporabljam več toliko, se mi zdi ideja o subvencionirani vozovnici, še posebej za primestne relacije, tako z ekonomskega kot ekološkega vidika zelo dobra.«

 Mateja Gris, diplomirana varnostna inženirka, Ljubljana: »Ko še nisem imela avtomobila, sem se veliko vozila z vlaki, posebej v Belo krajino. Tja vozi vlak dolgo in ne pogosto. Včasih grem z njim na službeno pot, vendar le na primer v Maribor, saj so povezave med velikima mestoma dobre. Kadar načrtujem službeno potovanje v katero od evropskih prestolnic, sicer preverim železniške povezave, a se nato skoraj vedno odločim za letalo. V naši družini vlak pogosto uporabljata hčerka in mož.«

 Vid Cizel, študent bibliotekarstva in informatike, Ribno pri Bledu: »Nekajkrat tedensko uporabljam javni prevoz za pot do fakultete in nazaj. Do Radovljice prispem v lastni režiji, nato se z medkrajevnim avtobusom odpeljem v Ljubljano, kjer izstopim na eni od postaj, in se do fakultete pripeljem z mestnim avtobusom. S storitvami sem kar zadovoljen, želel bi si le več povezav do Ljubljane. Ker jih je premalo, se zgodi, da te voznik ne spusti več na avtobus in zamudiš na fakulteto.«

 Andreja Hiti Kužnik, diplomirana ekonomistka, Cerknica: »S sodelavcem se že 20 let skupaj voziva na delo v Ljubljano. Imava točno uro odhoda, le izjemoma se zamakne zaradi nujnih zadev. Izmenjujeva se pri vožnji in si deliva stroške parkirnine. Do covida-19 sva se izmenjevala tedensko, zdaj pa se prilagajava glede na predvideno delo od doma. Občasno se nama pridruži še tretji sopotnik, ki praviloma plača parkirnino. Težava je dobiti ustrezno parkirišče v Ljubljani blizu središča in cenovno sprejemljivo.«   

 Marko Banovič, varnostnik, Ljubljana: »Moped sem nadomestil s skirojem, saj je prijaznejši do okolja, na daljši rok pa tudi privarčujem pri gorivu. Baterijo napolnim ponoči. Pri povprečni hitrosti 25 kilometrov na uro lahko z njo prevozim do 40 kilometrov. To prevozno sredstvo je praktično, ker ga lahko zložim in nesem tudi po stopnicah. Vozim se po kolesarskih stezah, za katere si želim, da bi bile boljše. V dežju pa se ne vozim, saj se električne komponente lahko poškodujejo.«

 Julijana Turnšek Heij, profesorica angleščine, Obrh pri Dragatušu: »Imam soliden avto, denar za gorivo in čas, saj sem osem mesecev že upokojenka. Zelo rada vozim in tudi potujem. Vsak izgovor je dober, da le lahko sedem v avto. Imam starejši prijateljici, ki nimata teh možnosti. Že nekaj let ju vozim na preglede, terapije in po nakupih. Moj čas je tisto, kar podarim. Verjamem, da je treba svoje blagre deliti.«

 Vitan Majzelj, učenec, deset let in pol, Ljubljana: »Vsako sredo se po pouku odpeljem z vlakom iz Šentvida nad Ljubljano v mesto, kjer obiskujem glasbeno šolo in se učim igrati električno kitaro. Vlak ima udobne sedeže, plačam pa samo 70 centov. V središče pridem hitreje, kot če bi se peljal z avtobusom ali bi me starši peljali z avtomobilom. S sabo vzamem tudi rolko ali skiro, s katerima se zapeljem do šole. Tudi nazaj domov se peljem z vlakom – skupaj z mamo, ki se tudi uči igrati kitaro v isti glasbeni šoli.«

Pika Černič, upokojena ekonomska tehnica, Ljubljana: »Kolesarka sem od otroštva in že od nekdaj s kolesom opravim večino nakupov. Ljubljana je glede na velikost idealno mesto za kolesarje. Za kolesarske steze pa bi lahko lepše skrbeli, jih večkrat pometli, populili plevel iz robnikov in poravnali 'pukle'. Če bi bile širše in bi lahko vozili v obe smeri, bi bilo čudovito. Za starejše predstavljajo nevarnost zlasti raznašalci hrane na kolesu, ki se jim vedno mudi, in hitri vozniki na skirojih.«

Besedilo in fotografije: Novinarski študijski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media