Odprta prenovljena Plečnikova hiša

23. september 2015

Plečnikova delovna miza

Ljubljana je zaradi del Jožeta Plečnika urbanistična in arhitekturna umetnina in eno redkih mest, ki so tako temeljito zaznamovana z delom enega samega arhitekta. Vizije in načrti za prenovo mesta pa so se porajale prav v njegovi hiši na Karunovi ulici v Trnovem, ki je od jutri, 24. septembra, po dveh letih prenove spet odprta za ogled.

Pri kompleksni prenovi hiše in vrta, ki je stala 2 milijona 264 tisoč evrov, denar pa sta prispevala Ministrstvo za kulturo in Evropski sklad za regionalni razvoj, so sodelovali mestna uprava, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Muzej in galerije mesta Ljubljane ter številni izvajalci. Osnovni namen prenove je bil preprečiti propadanje hiše in ohraniti avtentično stanje in podobo vseh Plečnikovih posegov v njej.

V hiši je stalna razstava o Plečnikovem življenju in delu, pridobili pa so tudi prostore za občasne razstave, študijski center in muzejsko trgovino. Za ogled je odprta od torka do nedelje, od 10. do 18. ure, ob ponedeljkih je zaprta. Vstopnina znaša 6 evrov, za otroke in upokojence pa 4 evre.

Plečnikova hiša je kompleks hiš na Korunovi ulici 4–6 v neposredni bližini trnovske cerkve. Prvo hišo je leta 1915 kupil njegov brat Andrej, Jože pa se je v njej naselil leta 1921, ko se je vrnil v Ljubljano kot profesor na novoustanovljenem Oddelku za arhitekturo ljubljanske Tehnične fakultete. Zamislil si je, da bo hiša postala domovanje vseh Plečnikov – zanj, za oba brata in sestro z družino, vendar je večino življenja v njej preživel sam. V hiši je naredil prenekateri arhitekturni eksperiment, ki ga je kasneje uporabil pri drugih projektih. Po smrti leta 1957 je posest s hišami in njegovo zapuščino skrbel nečak Karel Matkovič. Po njegovi smrti pa je hišo odkupilo mesto Ljubljana.

Kustosinja Plečnikove hiše in avtorica razstave Ana Porok ob zadnji fotografiji mojstra Plečnika, ki jo je leta 1956 posnel Lojze Gostiša.

Plečnikova hiša je bila kot muzej prvič odprta za javnost leta 1974. Leta 2009 je bi kompleks Plečnikovih hiš na Karunovi z ohranjenim originalnim inventarjem ter pripadajoči vrt razglašen za spomenik državnega pomena, leto kasneje je hiša prešla v upravljanje Muzeja in galerij mesta Ljubljana, sedaj pa je prenovljena spet odprta za javnost.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Besedilo in fotografije: Jožica Dorniž

Oglejte si tudi

Razigrano, pisano in veselo
29. september 2023

Starejši niso breme družbe
28. september 2023

Nova predsednica Zdusa je postala Zdenka Jan
19. junij 2023 Po dveh mandatih vodenja...

Ko se prijatelji spet srečajo …
2. junij 2023 Spomini z jesenskega srečanja...

Pokazali so bogastvo ustvarjanja po društvih
26. maj 2023 Včeraj so se na Gospodarskem...

 


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media