»Imam revmo, a revma nima mene!«

6. oktober 2016

Društvo revmatikov Slovenije tudi s fotografsko razstavo osvešča javnost.

Revmatične bolezni povzročajo kronične bolečine, vnetja, okorelost in izgubo funkcije sklepov. Če bolezni ne zdravimo, poleg nenehne bolečine, lahko preide v trajno invalidnost. Pri nas je obolelih med 40.000 in 60 tisoč  ljudi, med najpogostejšimi obolenji so osteoartroza, ki jo povzroča zlasti staranje, revmatoidni artrtitis in druge vrste artritisov, ankilozirajoči spondilitis, sklepna vnetja (putika), vnetje velikih, srednjih in malih žil in dr…

Preventive pred revmatizmom pravzaprav ni, ker so tudi vzroki za posamezna obolenja zelo različni. Raziskave pa dokazujejo, da za revmatoidnim artritisom pogosteje zbolijo kadilci. Začetek zdravljenja je izredno pomemben, zato velja biti pozoren na prve znake:  najpogosteje so to bolečine v sklepih, ki nas ponoči zbudijo in se ublažijo šele, ko nekaj časa hodimo , jutranja okorelost, ki mine po uri ali dveh, ko se razgibamo, splošno slabo počutje, slabši apetit, hitro hujšanje, glavoboli …

Kljub pomanjkanju specialistov revmatologov (kar 40 odstotkov manj jih imamo kot druge evropske države za toliko bolnikov) so slovenski bolniki deležni sodobnega zdravljenja (tudi bioloških zdravil) in koliko je mogoče hitre obravnave. Pri revmatoidnem artritisu od prvih težav, ki jih zazna bolnik pa do postavitve diagnoze in začetka zdravljenja mine v povprečju le 13 tednov, s čemer se ne morejo pohvaliti v marsikaterem tujem zdravstvenem centru. Poleg tega so na  Kliničnem oddelku za revmatologijo UKC Ljubljana ravno začeli s projektom skrajševanja čakalnih dob in naj bi do konca leta pregledali dodatnih 740 bolnikov, so poudarili na včerajšnji novinarski konferenci Društva revmatikov Slovenije.

Društvo, ki deluje od leta 1983 ob svetovnem dnevu revmatikov (12. oktober) pripravlja različne akcije za osveščanje javnosti o bolezni in težavah, s katerimi se srečujejo bolniki. Ob tem opozarjajo na aktualno problematiko zdravstvene obravnave in socialnega položaja te skupine bolnikov in invalidov. Hkrati pa člani društva hrabrijo bolnike in dokazujejo, da zmorejo kar dobro voziti skozi življenje s to, večinoma neprijetno, sopotnico - revmo. Lažje gre seveda z  ustreznim zdravljenjem, dobrim sodelovanjem bolnika in zdravnika ter bolnikovo motivacijo.

Tako so pripravili fotografsko razstavo z naslovom »Imam revmo, … a revma nima mene«, s katero želijo predstaviti, da bolniki z revmatičnimi obolenji kljub težavam, omejitvam in bolečinam znajo živeti polno življenje. Prvič jo bodo predstavili v soboto, 8. oktobra,  na Prešernovem trgu v Ljubljani, kjer bodo člani društva tudi delili svoje izkušnje z revmatičnimi boleznimi.

Članice društva revmatikov Slovenije pa bodo svoja dela pokazale na razstavi v URI Soča v Ljubljani, Slovesno jo bodo odprli 11. oktobra ob 16. uri,  na ogled pa bo ves mesec.

A. Ž., fotografija: Društvo revmatikov Slovenije 


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media