Ljudje smo rojeni za gibanje

Zgodbe | jan. '17

»Gibanje je osnova življenja, ljudje smo preprosto rojeni za gibanje, v nasprotnem bo šlo z našim zdravjem vse narobe. Pri tem pa je pravilna prehrana ključnega pomena,« poudarja doktor znanosti in profesor športa Dolfe Rajtmajer, vsestranski športni delavec, pedagog in trener. Več kot petdeset let je bil učitelj plavanja, šest let trener alpskega smučanja pri SK Branik, petindvajset let član demonstratorske vrste komisije za alpsko smučanje in štirideset let vodja tečajev, predavatelj in član izpitnih komisij za šolanje učiteljev plavanja in smučanja … 

Resnično sta življenje in delo dr. Dolfeta Rajtmajerja, rojenega leta 1941 v Orehovi vasi, neverjetno pestri in plodni. »Ukvarjal sem se s številnimi športi, v atletiki z rezultatom 11.8 v teku na 100 metrov nisem ravno dosti zaostajal za takratnima reprezentantoma Frančkom Glukom in Jankom Mucem. Igral sem nogomet pri mariborskem Železničarju, kjer se je moja kariera končala, ko mi je kasneje znani nogometaš Tone Čeh namerno stopil na nogo in mi zlomil gleženj, saj ni prenesel, ker me na desnem krilu ni mogel ujeti. Igral sem odbojko, se ukvarjal z gimnastiko, alpskim smučanjem, s tekom in tudi skoki na smučeh, pa še bi se kaj našlo. V zgodnjih letih sem bil aktivni tekmovalec v nekdaj zelo razširjenem partizanskem mnogoboju in tako smo s sošolci iz Slivnice ob dnevu mladosti v Beogradu celo dvakrat nastopali pred maršalom Titom. Sodeloval sem tudi pri treningih Bojana Križaja, Borisa Strela, Jureta Franka, treniral pa sem Darjo Črnko, mamo Ilke Štuhec, ki pravkar postaja smučarka svetovnega formata,« pravi prejemnik Bloudkove plakete, državnega priznanja za dosežke na področju športa, za življenjsko delo za leto 2011.

Vendarle pa raziskovalna in didaktična dejavnost pomenita temelj njegovega ustvarjanja v športu. »Napisal sem deset strokovnih knjig o didaktiki športne vzgoje in smučanju. Objavil sem tudi več kot petdeset strokovnih člankov, med drugim za britansko Zgodovino športa tudi prispevek o bloških smučarjih. Sem avtor teoretične analize o motoriki oziroma kineziologiji poučevanja otrok. Tudi avtor leta 2004 izdane knjige Vse kolajne Filipa Gartnerja, leta 1986 pa sva s tem legendarnim smučarskim trenerjem, s katerim naju je življenjska usoda tesno povezala, izdala knjigo Alpsko smučanje. V okviru svojega pedagoškega dela sem kot demonstrator in predavatelj vzgojil 35 generacij učiteljev smučanja. Za menoj je tudi 35 let jadranja z izposojeno jadrnico po Jadranskem morju, z Avstrijci in Nemci smo odjadrali tudi do Korzike. Obiskal sem zibelki olimpijskega športa, Maraton in Olimpijo v Grčiji, pa Nordkapp na Norveškem. Z ženo sva, bivajoč v šotoru, prepotovala domala vso Evropo.«

Koristi nordijske hoje

Kineziološka dognanja je preizkušal in potrjeval tudi na lastni koži. Zato starejšim svetuje: »Nordijska hoja s palicami je ena od osnov za preprečevanje demence. Medtem ko je smučarski tek starejšim lahko zelo nevaren, zlasti začetnikom, nevajenim te sicer čudovite smučarske discipline. Kajti zaradi pomanjkanja telesne zdržljivosti oziroma posledičnih izgub ravnotežja pogosto prihaja do usodnih padcev in poškodb dlani in kolkov.«

Dolfe z ženo Mileno pri Triglavskih jezerih

Dolfe je ponosen na ustanovitev festivala mini košarke v Slivnici leta 1975, pri katerem je kot vodja vztrajal 15 let. »Bil je to raziskovalni projekt, s katerim smo med drugim skušali dokazati, da je manjša žoga povsem primerna za to kategorijo otrok v najzgodnejši fazi razvoja košarkarja, ne nazadnje je enako razmišljal tudi naš navdušeni gost reprezentant Peter Vilfan. Žal so pri tedanji slovenski krovni športni zvezi to vztrajno zavračali, vendar sem prepričan, da smo imeli prav, kajti s tega množičnega festivala je izšlo kar precej kasneje uspešnih košarkarjev«.

Kot redni profesor se je upokojil pred petimi leti, vendar mu poklicna žilica ne da miru. »Še naprej se aktivno ukvarjam z znanstvenimi analitičnimi projekti, med drugim s psihološkimi vidiki gibanja, doživljajsko pedagogiko, tem socializacijskim trenutkom vzgoje otrok, kajti prav vživljanje v dušo in čustva otrok je izrednega pomena. Še si želim predavati na univerzi, in to zastonj, vendar naši birokratski predpisi tovrstnega brezplačnega dela ne dovoljujejo,« vidno zagrenjen pove strokovnjak, ki z ženo Mileno, s katero sta srečno poročena že 56 let in imata dva sinova ter štiri vnuke in vnukinji, uživata jesen in mir življenja na idilični domačiji na obronkih Slivniškega Pohorja. V Radizelu, dober streljaj nad slovitim dirkališčem za motokros. »Do letošnjega junija smo za lastne potrebe gojili ovce in druge živali. Posadili smo čez sto sadnih, parkovnih in gozdnih dreves, kljub dokajšnji nadmorski višini pri nas uspevata figa in oljka,« nam je še povedal izjemno vitalni doktor Dolfe Rajtmajer, ki se od leta 1996 ponaša tudi z nazivom pohorski car, s katerim že od leta 1963 okronajo najzaslužnejše za razvoj pohorskega turizma in smučanja.

Besedilo in fotografiji: Borut Planinšič


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media