Prvi sovražnik pljuč je cigaretni dim

Dobro počutjejanuar '17

Kar deset odstotkov odraslih Slovencev ima kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB), ki je najpogosteje posledica kajenja, nam je povedal Boris Devčić, dr. med., spec. internist iz sežanske bolnišnice. Pljučne bolezni tako postajajo za srčno-žilnimi boleznimi in rakom tretji najpogostejši vzrok umrljivosti, še ugotavlja zdravnik.

Dolgotrajen kašelj, povečano nastajanje sluzi in občutek težke sape so lahko znaki, da je se je pri nekom z leti razvila ta pljučna bolezen, ki ga bo spremljala do konca življenja. Zdravnik zato priporoča, da vsak kadilec po 40. ali 45. letu obišče zdravnika, tudi če omenjenih težav še nima. Preprosta nekajminutna preiskava – spirometrija – pokaže, kolikšno imamo pljučno kapaciteto in kako hitro zrak izdihnemo, kakšen je pretok zraka skozi dihala in koliko zraka ostane v pljučih, potem ko maksimalno izdihnemo. Ob preiskavi mora oseba najprej globoko vdihniti in nato skozi ustnik čim hitreje in močneje izdihniti v napravo, dokler nima občutka, da je popolnoma izpraznila pljuča, ali vsaj šest sekund.

Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.

Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.

Če niste naročnik, se lahko naročite tu.