Ob nenadnem srčnem zastoju lahko vsak reši življenje

16. oktober 2018

 Le slaba tretjina očividcev pri nas zna ali si upa pomagati ljudem z nenadnim srčnim zastojem. Svetovni dan oživljanja, ki ga obeležujemo na današnji dan pod sloganom Vsak Zemljan lahko reši življenje, tako spodbuja ljudi, da obnovijo znanje iz temeljnih postopkov oživljanja, da znajo prepoznati nujno stanje in ukrepati, ko človek potrebuje pomoč.

Kot je na novinarski konferenci povedala predstavnica Slovenskega reanimacijskega sveta Špela Baznik, je namen svetovnega dneva oživljanja spodbuditi ljudi, da pristopijo k sočloveku, ki potrebuje pomoč. Pomembno je, da prepoznajo nujno stanje in takoj ukrepajo, pokličejo telefonsko številko 112 in ob srčnem zastoju začnejo izvajati temeljne postopke oživljanja. Po njenih besedah vsaka minuta šteje.

"Srčni zastoj je stanje, ko srce ne bije ali pa migeta in zagotavlja tako neučinkovit krvni obtok, da človek ne more preživeti. Če človeku, ki je negiben in mu srce ne bije, nihče ne bo pomagal, bo ta zagotovo v nekaj minutah vsaj možgansko mrtev, čez še nekaj minut pa klinično mrtev," je pojasnila Baznikova in dodala, da naši možgani lahko brez kisika preživijo le nekaj minut.

Znanje, kako izvajati temeljne postopke oživljanja, lahko po njenih besedah pridobimo ali pa obnovimo tudi na brezplačnih dogodkih, ki potekajo ob svetovnem dnevu oživljanja. Z ljudmi, ki so pripravljeni pomagati in vedo, kako ukrepati ob srčnem zastoju - ta se večinoma zgodi v domačem okolju - in tudi z ustrezno mrežo avtomatskih defibrilatorjev je možnost za preživetje višja. S hitrim ukrepanjem tudi poskrbimo, da bo nadaljnje življenje človeka kakovostno, brez okvar možganov.

Veliko ljudi je strah, da ne bi pravilno oživljali. A to, da ne pomagamo, je najslabša odločitev, opozarjajo strokovnjaki. Kot je dejal vodja Dispečerske službe zdravstva Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Andrej Fink, bodo človeka, ko bo poklical na 112, pri reševanju oz. oživljanju usmerjali zdravstveni dispečerji. Zelo je pomembno, da telefonske zveze, vse dokler na lokacijo ne pridejo reševalci, ne bo prekinil, pri tem pa ostal miren in zbran.

Kako sploh prepoznamo srčni zastoj? "Oseba s srčnim zastojem je neodzivna. To pomeni, da se ne premika, ne kašlja, se na naše glasno klicanje ali bolečino ne odzove. Dihanje je nenormalno, vdihi so počasni in globoki, pogosto pa oseba sploh ne diha," je pojasnil Fink in dodal, da je na številko 112 treba poklicati tudi, če nismo prepričani, ali ima oseba res srčni zastoj in če je potrebno oživljanje.

Na pomen hitrega ukrepanja opozarjajo tudi ambasadorji svetovnega dneva oživljanja, boksar Dejan Zavec, pisatelj Primož Suhodolčan ter svetovna popotnika Zvone Šeruga in Romana Dobnikar Šeruga. Slednja sta na novinarski konferenci sodelovala pri prikazu temeljnih postopkov oživljanja ob navodilih zdravstvenega dispečerja.

Rdeči križ Slovenije (RKS) pri evropskem dnevu oživljanja, ki je letos postal svetovni, že od vsega začetka sodeluje kot partner. Kot je pojasnila predsednica strokovnega centra za prvo pomoč pri RKS Eva Pogačar, RKS organizira in izvaja tečaje prve pomoči po vsej Sloveniji za različne ciljne skupine, skrbijo za predavatelje in spremljajo razvoj smernic in novosti. Pogačarjeva je delila tudi osebno izkušnjo reševanja, ko je na Veliki planini avgusta udarila strela, ter ob tem poudarila pomen očividcev.

Slovenski zdravniki so ob letošnjem dnevu oživljanja sicer napovedali, da bodo v letu 2019 gostili Evropski kongres reanimacije.

Povzeto po STA


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media