Pravica do paliativne oskrbe za vse

11. oktober 2019

 Svetovni dan hospica in paliativne oskrbe, ki ga obeležujemo 12. oktobra, poteka pod geslom Paliativna oskrba: Moja oskrba. Moja pravica., si prizadeva za širitev dostopnosti do paliativne oskrbe po vsem svetu. Ta zagotavlja čim boljšo kakovost življenja bolnikom s kroničnimi neozdravljivimi boleznimi, ne glede na starost, nudi pa tudi podporo njihovim svojcev, tako v času bolnikove bolezni kot po smrti v obdobju žalovanja. Izvajati se mora celostno, neprekinjeno in integrirano z ostalimi temeljnimi strokami. Njen cilj je ohranjanje vrednot posameznika in dostojanstva življenja.

Cilj kampanje je sporočiti, da so do paliativne oskrbe upravičeni vsi neozdravljivo bolni, ter vodilne po vsem svetu pozvati k oblikovanju ustrezne politike, da bo taka oskrba tudi dostopna vsem, ki jo potrebujejo, sporoča Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza). Poudarjajo tudi, da bi morala biti umestitev paliativne oskrbe pri načrtovanju in financiranju javnega zdravstva prednostna naloga, saj učinkovito lajša in preprečuje trpljenje, je stroškovno učinkovita in mora biti pravica vsakogar, ki jo potrebuje.

Tudi Onkološki inštitut Ljubljana (OI) se pridružuje sporočilu, da je paliativna oskrba ena od temeljnih človekovih pravic, do katere bi morali imeti dostop vsi neozdravljivo bolni, ki jo potrebujejo in želijo imeti, in njihovi svojci. Dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., vodja oddelka za akutno paliativno oskrbo na OI: »Pravočasno pričeta paliativna oskrba pomeni boljšo kakovost življenja do smrti in tudi daljše preživetje. Odnos do umiranja mora zato v naši družbi postati pomembna tema, o kateri se bomo pogovarjali vsi skupaj, odkrito, predvsem pa pravočasno.«

Onkološki inštitut skupaj s  Slovenskim združenjem paliativne in hospic oskrbe SZD in s podporo Ministrstva za zdravje RS organizira 3. Slovenski kongres paliativne oskrbe. Potekal bo 25. in 26. oktobra 2019 pod sloganom "Skupaj odstiramo tančice upanja". Organizatorji izpostavljajo, da vsi zdravstveni delavci in sodelavci, ki oskrbujejo neozdravljivo bolne, potrebujejo ustrezna znanja o paliativni oskrbi, prilagojena njihovemu delu, ki jih je treba vedno znova nadgrajevati in dopolnjevati. Prav tako je nujno, da o naši minljivosti in umrljivosti spregovorimo na glas, v družbi.

Slovensko združenje paliativne in hospic oskrbe SZD in strokovnjaki Onkološkega inštituta so v okviru projekta Metulj pripravili nove brošure, ki so namenjene bolnikom z neozdravljivo boleznijo, svojcem in negovalcem ter strokovnim delavcem. Dosedanjim vsebinam so priključene še: področje žalovanja ter področje socialne podpore in vsebine o formalnih postopkih ob smrti bližnjega. Skupaj je 31 zloženk, ki so dostopne tudi na spletnem mestu projekta Metulj:  http://paliativnaoskrba.si


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media