PERESNIKI ZA SLADKORNE BOLNIKE
M. K.
Sladkorna bolezen je ena najpogostejših kroničnih bolezni. Leta 1995 je bilo na svetu 130 milijonov bolnikov s sladkorno boleznijo, lani jih je bilo že 246 milijonov, njihovo število pa še kar narašča. Največ ljudi prizadene sladkorna bolezen tipa 2.
Sladkorna bolezen tipa 2 se večinoma pojavi v zrelih letih. Čeprav diabetes sam po sebi ni deden, pa je dedna nagnjenost k tej bolezni. Zelo verjetno je, da bo nekdo, čigar mati ali oče sta imela sladkorno bolezen, v starosti tudi sam zbolel. To je v dobršni meri odvisno tudi od življenjskega sloga, prehrane in gibanja, pravzaprav pomanjkanja gibanja. Človek lahko zboli za sladkorno boleznijo veliko pozneje, če upošteva pravila zdravega življenja. Enako velja za napredovanje bolezni in nastanek zapletov. Zdrav življenjski slog pomeni primerno telesno težo, zdravo hrano (sadje, zelenjava, malo maščob in sladkorja, malo rdečega mesa, več rib, za pijačo pa voda) in redno telovadbo vsaj pol ure na dan.
Zdravil pri sladkorni bolezni je več in jih zdravniki praviloma predpisujejo po stopnjah bolezni. Vsak diabetik pa bo prej ali slej potreboval tudi insulin. Nekateri bolniki se insulina otepajo, saj ga je treba vbrizgavati v podkožje. Vendar je s posebnimi peresniki postalo tudi to opravilo bolj enostavno. Igle, ki so v peresniku, so zelo tanke in kratke in bolnik občuti le rahel zbodljaj. V farmacevtski družbi Sanofi-Aventis so izdelali dva nova peresnika imenovana SoloSTAR ...