S pravo hrano utrdimo kosti
Raziskave o preprečevanju in zdravljenju osteopenije (mehčanje kosti) in osteoporoze jasno kažejo, da se stanje bolezni v poletnih mesecih močno izboljša pri osebah, ki svojo kožo redno in varno izpostavljajo sončni svetlobi. Tako naše telo pod vplivom UVB žarkov tvori vitamin D, ki je eden glavnih pospeševalcev kalcija v kosti.
Najstarejši in še najučinkovitejši zdravili za zdravljenje osteoporoze sta - ob redni telesni aktivnosti - kalcij (Ca) in vitamin D. Če se preveč zadržujemo v zaprtih prostorih, če nosimo oblačila z dolgimi rokavi ali preveč uporabljamo kreme za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem, dobimo premalo vitamina D, zato moramo primanjkljaj nadomestiti z ustrezno prehrano.
Osteoporoza je del naravnega procesa staranja, ki se mu ne moremo popolnoma izogniti. Je degenerativna bolezen kosti, za katero je značilno postopno izgubljanje kostne mase, zaradi česar postanejo kosti bolj občutljive za zlome. Bolezen prizadene pogosteje ženske po 50. letu starosti (postmenopavzalna osteoporoza) in je kar šestkrat pogostejša pri ženskah do 70. leta starosti kot pri moških. Kasneje pa je enako pogosta pri obeh spolih (senilna osteoporoza in sekundarna osteoporoza, ki spremlja druge bolezni).
Z zdravo, mešano prehrano, bogato s kalcijem in vitaminom D, sicer ne moremo pozdraviti osteoporoze, lahko pa zavremo njen nastanek in upočasnimo njeno napredovanje.
Odrasel človek potrebuje od 800 do 1300 mg kalcija na dan. Zelo veliko kalcija vsebujejo mleko in sir, polnovredna žita, zelenjava, stročnice in trda voda. S pitjem vode iz pipe lahko pridobimo 200 mg kalcija na dan. Povprečno pa z mešano prehrano zaužijemo 600 mg kalcija na dan.