Uživajmo »prave« maščobe
Maščobe ne smejo manjkati v zdravi prehrani, a biti jih mora prava količina. Prekomerno uživanje maščob je namreč velik dejavnik tveganja za nastanek bolezni srca in ožilja, sladkorne bolezni, debelosti, povišanega krvnega tlaka in nekaterih vrst raka.
Maščobe vsebujejo življenjsko pomembne maščobne kisline, pospešujejo absorpcijo v maščobah topnih vitaminov (A, D, E in K), povečujejo energijsko gostoto hrane in izboljšujejo konsistenco, vonj in okus živil. Maščobe imajo veliko energijsko vrednost, saj 1 g maščob sprosti 37 kJ (9 kcal) energije.
Ljudje z lahkim in srednje težkim delom naj ne bi uživali več kot 30 odstotkov energije v obliki maščob. Če je količina zaužitih maščob pod to referenčno vrednostjo in dosega blizu 25 odstotkov energije, to ni problematično, temveč kvečjemu ugodno, ker gre pri tem praviloma tudi za več rastlinskih živil. Pri zmerno povečanem mišičnem delu je lahko zaradi povečanih potreb po energiji in zmanjšanja volumna hrane delež maščob za 5 odstotkov višji od referenčnih vrednosti, pri tistih, ki opravljajo težka fizična dela, pa do 10 odstotkov.