Naučimo vnučka plavati

Dobro počutjeseptember '09

Gibanje_plavanjePlavanje je odlična oblika vseživljenjske rekreacije in je tudi ena najvarnejših oblik gibanja. V vodi še posebej uživajo otroci. Zanje je vedno zanimiva, zato je pomembno, da to naravno otroško ljubezen in zanimanje za vodo skrbno gojimo in je ne ogrozimo z napačnim učenjem plavanja.

Najpomembnejše pravilo pri učenju je, da se mora otrok vedno počutiti varnega. Veliko laže kot v skupini na tečajih bomo ta občutek varnosti zagotovili, če se bo otrok prvih plavalnih veščin učil z nekom, ki mu je blizu in ki mu zaupa. Drugo pravilo, ki ga moramo upoštevati pri učenju, pa je, da se otroci največ naučijo z igro. Voda je okolje, na katerega se mora otrok šele prilagoditi, preden se začne učiti plavanja. Zato bomo prilagajanju na vodo posvetili največ pozornosti. Otrok, ki se bo naučil zadržati dih in bo brez strahu potopil glavo v vodo, se bo veliko laže in igraje naučil gibov, ki mu bodo kasneje omogočali plavanje.

Prilagajanje na vodo se lahko začne že v najzgodnejšem obdobju, ko otroka kopamo v kadi. Igrajmo se pihanje mehurčkov in iskanje igrač pod vodo. Če si otrok pri tem zmoči obraz ali pa ga nehote potopi v vodo, ga pohvalimo in ga spodbujajmo. Uporabljajmo besede »bravo«, »pokaži mi, kako ti ...«. Opazite vsak otrokov napor, pa naj gre za še tako majhen dosežek. Otroka ne motivira opozarjanje na napake ali nerodnosti, samo uspeh izzove uspeh. Objemi, poljubčki in nasmehi so dober način, da otroku izkažete zadovoljstvo. Nagradimo ga z opisom akcije. Namesto da rečemo »dobro«, recite raje, »všeč mi je, kako znaš pihati te velike mehurčke.«

Več v reviji ...