Pred pomembnimi spremembami
V minulem mesecu se je začela napovedana razprava o modernizaciji pokojninskega sistema. Z njo naj bi zagotovili finančno vzdržnost sistema ter primerne pokojnine in dosegli tudi več drugih ciljev, ki nam jih je med drugim osvetlil Peter Pogačar, vodja skupine, ki je pripravila predlog modernizacije, in generalni direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
Kakšne bodo najpomembnejše spremembe zakona?
Predlog izhodišč za modernizacijo pokojninskega sistema predvideva zvišanje in izenačitev minimalne in polne upokojitvene starosti med moškimi in ženskami, ki pa sta zdaj med najnižjimi v Evropi; intenziviranje bonusov in malusov, tako da bi ti dejansko opravljali svojo funkcijo; vzpostavitev preglednega in transparentnega sistema pokojninskega zavarovanja, tako da bo vsak zavarovanec v slehernem trenutku vedel, kakšna pokojnina ga čaka in koliko je zanjo vplačal sam in koliko delodajalec; vzpostavitev učinkovitega drugega stebra, kjer želimo povečati število varčevalcev in znižati stroške upraviteljev, pa še bi lahko našteval.
Kakšne spodbude za kasnejše upokojevanje predlagate?
Menim, da samo z restriktivnim določanjem upokojitvene starosti ne moremo zagotoviti podaljševanja delovnega obdobja zavarovancev. Velik pomen bomo tako pri modernizaciji pokojninskega sistema namenili intenziviranju bonusov in malusov, s katerimi bomo skušali ustrezno nagraditi podaljševanje delovno aktivnega obdobja, seveda pa tudi sankcionirati predčasno upokojevanje. Na splošno pa je na tem mestu treba poudariti tudi ustrezno prilagoditev delovnega okolja starejših delavcev, uvajanje prožnejših oblik dela in spreminjanje odnosa do dela.