Začimbe, okusne, aromatične in zdravilne
Začimbe so okusne in koristne, zato so nepogrešljive v prehrani sodobnega človeka. Pri kuhi večinoma uporabljamo klasične začimbe in vrtna zelišča (česen, čebula, kumina, janež, žafran, žajbelj, peteršilj ipd.). Premalokrat pa v naših kuhinjah diši po cimetu, janežu, koriandru, muškatnem oreščku, nageljnovih žbicah, pimentu, limonini ali pomarančni lupinici in podobnih začimbah, ki blagodejno učinkujejo na telo.
Raziskave kažejo, da pol žličke cimeta na dan znižuje stopnjo slabega holesterola v telesu. Žlica medu s cimetom na tešče naj bi celo blažila vnetje sklepov (artritis). Izsledki novejših raziskav pričajo, da cimet, ki je odličen vir magnezija, železa in kalcija, preprečuje nastanek rakavih celic. V preteklosti si je pridobil sloves učinkovitega naravnega zdravila za impotenco in afrodiziaka. Cimet lajša prehlad in gripo, blaži tudi prebavne težave, krče, vetrove in napenjanje, spodbuja tek, prebavo in presnovo, spodbuja celjenje razjed na prebavilih, krepi pa tudi telesno odpornost organizma. Pomaga pri odpravljanju mozoljev, v kombinaciji z medom, kar je učinkovito tudi pri ustnem zadahu, pri izpadanju las in zobobolu. Zaradi antibakterijskega delovanja služi tudi kot konzervans. Ker čisti kri, pospešuje njen pretok in razstruplja, ga kozmetična industrija uporablja v sredstvih proti celulitu, strijam in ohlapnosti tkiva.
Novejše raziskave pričajo, da je uživanje naravne vanilije koristno za organizem predvsem zaradi vsebnosti vitaminov, mineralov, antioksidantov in omega-3 maščobnih kislin. S prijetnim vonjem, ugodnim vplivom na možgane in živčevje je postala nepogrešljiva v aromaterapiji, pri premagovanju napetosti ...