Mmmm, kako diši...
Cesarjeva postna juha
Potrebujemo:
60 dag fižola
20 dag graha,
20 dag ječmenove kaše
50 dag krompirja
10 dag starega črnega kruha
6 dag masla
1 čebulo
šopek peteršilja
sol, poper
1 žlico kisa
Čez noč namočen fižol in kašo skupaj z grahom in na kocke narezanim krompirjem skuhamo do mehkega. Medtem na maslu prepražimo čebulo, sesekljan peteršilj in na kocke narezan kruh. Vse to dodamo h kuhanemu fižolu in krompirju in kuhamo na malem ognju še nekaj minut. Solimo, popramo in okisamo.
Cmoki na postni juhi
Potrebujemo:
50 dag starega belega kruha
3 žlice belega zdroba
1 dl sladke smetane
1 dl kisle smetane
5 dl mleka
šopek peteršilja
2 jajci
sol
malo moke
olje za cvrenje
Kruh zrežemo na drobne kocke, ki jih zmešamo z zdrobom, prelijemo s sladko in kislo smetano ter mlekom, da se napojijo. Dodamo sesekljan peteršilj in vse premešamo. Z mokrimi rokami oblikujemo cmoke, ki jih povaljamo v moki in skuhamo v slanem kropu. Vreti morajo počasi 15 do 20 minut. Kuhane povaljamo še v razžvrkljanem jajcu in ocvremo. Tako pripravljene cmoke postrežemo v postni juhi.
Smetanova polenta
Potrebujemo:
10 dag masla
5 jajc
1 dl kisle smetane
25 dag koruznega zdroba
sol
2 žlici krušnih drobtin
Penasto vmešamo maslo z rumenjaki, smetano in moko (izmenjaje). Zmešamo gladko testo, ki mu dodamo še trdo stepen sneg beljakov. Testo stresemo v namaščen in z drobtinami posut model in kuhamo na pari 30 minut. Kuhano polento zabelimo z drobtinami, prepraženimi na maslu. Ponudimo kot prilogo ali kot samostojno jed s solato.
Tunin narastek
Potrebujemo:
90 dag tunine
5 dag zelenih oljk
1 žlica kaper
1 žlica sesekljanega peteršilja
2 jajci
1 dl kisle smetane
1 žlica moke
2 žlici krušnih drobtin
1 žlica parmezana
sol, poper
oljčno olje
Tunino razrežemo na večje kose, solimo in popramo. Položimo jo v ognja varno posodo ter posujemo z razrezanimi oljkami, kaprami in peteršiljem. Posipamo z moko, drobtinami in naribanim parmezanom ter prelijemo s kislo smetano, v katero smo zamešali jajci. Pečemo 25 minut pri 160 stopinjah. Tunin narastek lahko postrežemo topel ali mrzel.
Ribja rižota
Potrebujemo:
30 dag dolgozrnatega riža
15 izkoščičenih oljk
24 očiščenih sardelic
6 žlic oljčnega olja
3 stroke česna
2 vejici peteršilja
ščep origana in rožmarina
4 pelate
sol, poper
2 dag naribanega parmezana
juha za zalivanje
Riž popražimo na dveh žlicah oljčnega olja in ga zalijemo z juho (ali z ribjo osnovo). Dodamo narezane pelate in vse dišavnice, popramo in solimo, dodamo oljke in jih dušimo do mehkega. V preostalem olju spečemo posoljene sardelice. Spečene položimo na riž in jih tako pustimo stati deset minut. Postrežemo tako, da na krožnik najprej položimo sardelice, čeznje pa naložimo riž, ki ga potresemo s parmezanom.
Šarkelj
Potrebujemo:
15 dag masla
3 rumenjake
4 dag kvasa
15 dag sladkorja
4 dl mleka
70 dag bele moke
10 dag rozin
pol dl ruma
1 jajce
sol
limonina lupinica
sladkor v prahu
vaniljev sladkor
Iz decilitra mleka, kvasa in dveh dekagramov sladkorja pripravimo kvasec ter ga pustimo vzhajati. V skledi penasto umešamo sladkor rumenjake in maslo, nastrgano limonino lupinico, vaniljev sladkor in malo soli. Na to presejemo moko. Dodamo vzhajan kvasec in mlačno mleko. Testo dobro stepemo in pustimo pokritega na toplem eno uro. Vzhajanega še enkrat pregnetemo in vanj vgnetemo v rum namočene rozine. Testo stresemo v namaščen in z moko potresen model za šarkelj. Ko naraste za še enkratno višino, ga premažemo z žvrkljanim jajcem in pečemo v pečici pri temperaturi 200 stopinj.
Pečenega zvrnemo iz modla in potresemo s sladkorjem v prahu.
Recepte za postne jedi, ki naj bi jih uživali od pepelnične srede pa vse do velike noči smo vzeli iz knjige Dobra meščanska kuhinja. Knjigo je uredil, pa tudi posodobil recepte, dr. Boris Kuhar.