Neodločnost in odločnost

Dobro počutje | mar. '10

Psihologi ugotavljajo, da so ljudje, ki so v različnih razmerah neodločni, tudi nenehno nezadovoljni. Srečnejši so tisti, ki prenehajo iskati takoj, ko so našli to, za kar menijo, da je zanje dobro, ter si ne delajo več skrbi.

Naše življenje je povezano z različnimi odločitvami, pa naj bo pomembnimi ali manj pomembnimi. Z manj pomembnimi se srečujemo skoraj vsak dan.
»Naj vzamem v trgovino poleg košare tudi dežnik? Vremenska napoved ni najbolj obetavna.« Ko sežem po dežniku, si dopovedujem: »Če ne bo deževalo, mi bo dežnik samo v napoto. Če ga ne vzamem, bom imela prosti obe roki. A če bo deževalo, bom mokra jaz in vse, kar bo v košari.«
Vsak izmed nas kdaj pa kdaj tako razmišlja. Primer z dežnikom nam lepo pove, kako težavna je lahko že banalna odločitev.
Pomembno je, da se ob slehernem odločanju, pomembnem ali nepomembnem, zavedamo tega dejstva. Odločitev je vedno odvisna predvsem od nas samih. Neradi priznamo, da je bilo kar nekaj odločitev v našem življenju celo usodno pomembnih.
Znanka, pred nedavnim razvezana, mi je pred dnevi potožila: »Ob vstopu v zakon sem bila slepa od ljubezni. Moj izvoljenec, zelo nestanoviten moški, zaverovan sam vase, je imel za seboj že dva zakonska brodoloma. Šele zdaj spoznavam, da je prav zato zaškripalo med nama. Zelo sem se trudila, bila razumevajoča, a je razpoka v najinem zakonu je postajala iz dneva v dan večja in globlja. Zelo obžalujem, da sem se napačno odločila, a zdaj je prepozno. Morda je to tudi nauk za prihodnost. Poslej bom mislila z glavo in ne zgolj s čustvi.«

 Tudi odločitve morajo zoreti

Pogosto se vprašamo: zakaj se je tako težko odločiti; ali lahko zaupamo svojim občutkom; ali sploh obstaja pravilna odločitev? Tudi psihologi so prepričani, da se ni lahko odločati. Težave v odločitvah niso nič novega. Filozof Sóren Kierkegaart je dejal: »Kako so ljudje iznajdljivi, ko se izogibajo odločitvam, ki bi bile zanje pomembne. Zakaj? Na to vprašanje je težko odgovoriti.«
V zdajšnjem času je človek izpostavljen neizmernemu potrošništvu. Prav zato so mnoge, tudi drobne izbire in odločitve lahko zelo zahtevne. Samo s premislekom pogosto ne pridemo daleč. Sama se pogosto s tem srečujem, ko me najbližji v določenih trenutkih opozorijo z besedami, »prosim, odloči se že enkrat.«
Pravijo, da je v človeku nekakšen prastrah, kako naj se v določenih trenutkih pametno odloči. V njemu se takrat bije »boj motivov«.
Psihologi svetujejo: kdor se želi v določenih situacijah pravilno odločiti, naj najprej pomisli na prihodnost.
Na primer: »Kupujem novo posteljo. Želim si, da bi bila udobna, ekološko ustrezna, lepa, predvsem pa, da bi jo lahko tudi ob starostnih tegobah, ki bodo prišle kmalu, funkcionalno uporabljala.«
Če je naša odločitev dobra, ugotovimo šele čez nekaj časa, pa naj gre za nakup avta, stanovanja ali izbiro partnerja. Tako si tudi po nepotrebnem ne delamo skrbi in očitkov. Vse ima svoj čas in tudi odločitve morajo zoreti.
Vedeti pa moramo, da na naše odločitve vplivajo tudi naši cilji, motivacija, vrednote, ki so pogojeni z našo starostjo. Otrok in mladostnik se odločata drugače kot starejši človek. Sleherni človek se nenehno spreminja, s tem pa se spreminjajo tudi cilji in vrednote pri odločanju.
Na podlagi jasnih vrednot bomo tudi sprejemali boljše odločitve in posledično ozavestili pot tja, kamor želimo.

O odločitvah

»Odloči se po vesti, tudi če boli.« Arabski pregovor
»Pameten človek zaupa svojim odločitvam. Nespameten ob njih razmišlja, kaj bodo ljudje rekli.« Kitajski pregovor
»Najgloblje in najčistejše resnice spoznamo prej z občutkom kot z razmišljanjem.« Anatole France
»Pri pomembnih odločitvah mora priti odločitev iz naše podzavesti, iz nečesa v nas samih.« Sigmund Freud

 


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media