Svoja med svojimi

Svoja med svojimi

Zgodbe | jan. '12

Pred skoraj štiridesetimi leti je k Ivici Kalinov prišla novinarka časnika Nova Makedonija, ker je želela napisati zgodbo Slovenke, ki živi v Makedoniji. Zanimalo jo je, kako se je znašla in kako se počuti v marsičem drugačnem okolju. Že takrat je vedela, da mora vsak, ki si želi biti sprejet, to okolje najprej sam sprejeti in se mu prilagoditi. Tako meni še danes.

»V Makedoniji je tako, da te vsakdo takoj ogovori. Včasih se to sicer zdi nadležno, kljub temu pa se prav zaradi tega takoj čutiš sprejetega,« je svojo pripoved začela Ivica Kalinov. Zato se je dobro počutila med njimi in se hitro vključila v novo življenje. V Makedonijo je prišla z možem, ki ga je spoznala v Kranju. »Zelo mlada sem začela delati, in sicer v nekdanjem kranjskem Inteksu kasnejšem Tekstilindusu. Moža so sem poslali za dve leti na dopolnilno usposabljanje iz makedonske tekstilne tovarne in tako sva se spoznala. Poročila sva se v Makedoniji in tam živela 23 let.« Ko sta otroka dokončala del šolanja v Makedoniji, so se odločili, da bodo življenje nadaljevali v Sloveniji. »Želela sva si ustvariti svoj dom in vleklo naju je v Slovenijo, lahko pa si mislite, da po toliko letih ni bilo lahko začeti na novo.«
V Makedoniji je zasedala odgovorna delovna mesta, nikakršna ovira ni bila, da ni bila domačinka. Ko gre dandanes v Makedonijo, še vedno pade z nje vse breme in se povsem sprosti. Ljudje so preprosti, prijazni in zelo odprti. »Še danes občutim bogastvo spoznanja, da drugačnost lahko sprejemam z odprtim srcem in jo tudi spoštujem. Hkrati pa ob tem vnašam tudi nekaj svojega, del sebe, in se po tem tudi ravnam,« je razkrila to, za kar jo je najbolj obogatilo bivanje v Makedoniji.

Spoštovanje drugačnosti

Nihče nima pravice, da bi druge ali drugačne ljudi skušal spreminjati, pravi. V Makedoniji so ljudje večinoma pravoslavne vere, pri njih doma pa so vedno praznovali katoliški božič, čeprav je bil mož Makedonec. Sodelavci in prijatelji so ji ob božiču vedno izrekali iskrena voščila, čeprav božiča sami niso praznovali. Ali si kaj takega lahko zamislimo v Sloveniji?  S spoštovanjem se spominja tašče, ki jo je ob prihodu najprej peljala v katoliško cerkev, ne da bi pričakovala, da bo zaradi tega ona šla v pravoslavno cerkev. Pa je Ivica z veseljem šla. To ji je takrat, bila je stara dvajset let, zelo veliko pomenilo. Tako je prišla do spoznanja, da drug z drugim lahko živimo kljub razlikam in ostanemo »svoji med svojimi«.
Življenje v Makedoniji je drugačno, ljudje te hitreje sprejmejo. »V dveh mesecih sem se lahko povsem normalno pogovarjala v makedonščini. Z otroki se še danes, tu, v Sloveniji, včasih pogovarjamo makedonsko.«
Mimogrede mi razloži, zakaj ima njen sin drugačen priimek kot ona. Leta 1918 je bila Makedonija še srbska banovina in vsi priimki so se končevali na -ić. Ko so jo okupirali Bolgari, so z dekretom preoblikovali vse končnice priimkov po bolgarsko in so bili na -ov. Po koncu 2. svetovne vojne, ko je Makedonija kot republika postala del Jugoslavije, pa je bila ljudem dana možnost, da (spet) spremenijo svoje priimke v makedonsko končnico –ski. Moževa družina je uradno ostala Kalinov, tako se je tudi sama pisala Kalinov. Ko sta njuna otroka šolanje nadaljevala v Sloveniji, pa sta jima svetovala, naj si priimek spremenita nazaj v Kalinski, da ne bi bilo razlike med uradnimi dokumenti in dejanskim priimkom.
Ivica Kalinov je že zelo dolgo članica »Študijskega bralnega krožka z Natašo« – imenuje se po mentorici krožka in skupaj so že desetletje. To skupno branje ji zelo bogati življenje. Knjige, ki jih izbirajo, so zahtevne, bogate. Skoraj vedno ima vsaka do prebranega svoje stališče, a se med seboj spoštujejo in upoštevajo mnenje druga druge. »In ne le to: druga z drugo čutimo, kot da bi vedele, kaj vsaka od nas misli.«


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media