Fotografija – življenjska sopotnica 

Zgodbe | maj '17

Leopold Brzin

67-letni Ljubljančan Leopold Brzin, nekoč grafik in komercialist pri Mladinski knjigi ter običajen družinski fotograf, je danes pravi »fotofrik​«, ki objavlja svoje fotografije na švedskem spletnem portalu YouPic.

Odkar se je upokojil, je fotografiranje njegova velika ljubezen, s katero preživi do šest ur na dan. »Velika strast do fotografije se je v meni prebudila ob gradnji stadiona Stožice. Živim blizu in kot novopečeni upokojenec sem imel čas vsak dan dve leti spremljati gradnjo. Vse faze imam dokumentirane, fotografij pa nekaj čez tisoč. Tja nas je hodilo več ljubiteljskih fotografov in vsak od nas je fotografiral kakšno zanimivo podrobnost,« se spominja začetkov. Ko mu je eden izmed kolegov predlagal, naj se začne resneje ukvarjati s fotografiranjem, si je po razmisleku kupil nov boljši fotoaparat in različne objektive.

Fotografiranja se je učil na spletu – na e-Fotografiji po navodilih Matjaža Intiharja. Ko je Leopold ugotovil, da je v fotografiranju napredoval, se je odločil, da bo svoje fotografije predstavil javnosti. Pregledal je veliko spletnih fotoportalov in se odločil za YouPic, ki je odprtega značaja ter brez naročnine. »Steklo je kot namazano, hitro sem napredoval po lestvici in v treh letih dosegel zadnji 30. razred, t. i. Premium razred.« Je cenjeni član omenjene spletne skupnosti, kjer sodelujejo in medsebojno tekmujejo ljubiteljski pa tudi poklicni fotografi z vsega sveta. V treh letih si je njegove fotografije ogledalo že okoli 3,5 milijona ljudi. Leopold je tudi sicer velik računalniški zanesenjak, saj večino nakupov opravi na spletu, pa naj gre za fotografsko opremo (kupuje rabljeno na dražbah), oblačila ali očala z dioptrijo.

YouPic-tehnika in nočne zabave

Čebele so bile letos zgodnje.

Na YouPicu lahko avtorji napredujejo iz razreda v razred z zbiranjem točk za objavljene fotografije. Člani portala lahko najljubše označijo s srčkom (Favorite), lahko jih delijo na svojem profilu (Re-Pic), jih ocenijo s komentarji in kritikami, vse to pa prinaša določeno število točk. Le-te računalnik sprotno zapisuje, dogajanje pa je vsak trenutek na vpogled. »Za napredovanje iz 29. v 30. razred sem potreboval pol milijona točk in zbral sem jih v treh mesecih,« nam ponosno zaupa. Potem nam pove še nekaj skrivnosti hitrega napredovanja: »Pomembno je, kdaj objaviš fotografijo. Objavljam samo dve na dan – prvo okrog šestih zvečer, drugo pa ponoči ob pol dveh zjutraj. Le-to vidijo člani iz drugih časovnih pasov. Če bi jo objavil ob drugem času, bi bila zanje že prestara. Nekateri naložijo naenkrat 30 fotografij in več. Če jih imaš toliko, je bolje, da vsako uro objaviš eno, bo večji iztržek točk. Na YouPicu moraš biti vsestranski, drugače bi tudi jaz fotografiral in objavljal samo rožice. Držati se je treba sistema in reda, vse moraš imeti preračunano.«

Tudi čez dan občasno pogleda, kaj se dogaja na portalu, sicer pa sedi pred računalnikom običajno ponoči. »Namesto televizije,« pove v smehu. »No, če je kakšen šport, ga tudi pogledam, sicer grem na YouPic, kjer je vedno zanimivo in veselo druženje.« 

Na portalu se ustvarijo manjše in večje skupine, npr. tistih, ki fotografirajo rože ali ptiče, naravo ali ulično fotografijo in portrete. »V moji skupini je fotografinja iz Estonije pa ena iz Anglije, z njo parlamentiram čisto vsako noč do enih zjutraj. Potem je Inka s Floride, s katerim se težko časovno ujamem in je neverjeten 'zafrkant'. Rada se nam priključi tudi Jamie iz Južne Afrike in še ena Grkinja pa Pedro iz Španije. Približno 20 nas je na enaki valovni dolžini, sporazumevamo se v angleščini. To mi pomaga ohraniti stik z jezikom in drugimi kulturami. Drug drugemu ocenjujemo fotografije. Smo prijazni kritiki. Ne grebemo se samo za točke, saj se pogovarjamo o vsemogočih temah. Včasih debatiramo in se šalimo do jutranjih ur.«

Fotografija je danes neverjetno množična. Vsak ima možnost, da fotografira in objavlja. YouPic ima 10 milijonov članov, zelo dejavnih, kot je naš fotograf, pa je približno deset tisoč. Naš sogovornik ima osem tisoč sledilcev (med njimi sto poročnih fotografov), sam pa sledi približno 2500 posameznikom in posameznicam. »Od teh 2500 vsak dan dobim, pregledam in ocenim fotografije.« V treh letih si je ogledal 5,5 milijona fotografij (povprečno pet tisoč na dan), njegove pa si je ogledalo 3,5 milijona ljudi. »Pri toliko ogledih se zelo izuriš, fotografija, ki mi je všeč, mi vzame minuto, povprečna pa 10 sekund. Takoj vidiš in oceniš.« 

Veliko dela, malo posla

Naš sogovornik pravi, da je s fotografiranjem veliko dela, a tudi mnogo zadovoljstva. Izvemo, da na tem spletnem portalu vsi tudi prodajajo svoje fotografije. Mogoče jih je tudi le najeti. Včasih proda kakšno posamezno fotografijo, zanjo dobi 60 ali 70 dolarjev, načeloma pa je fotografija vredna 5 do 10 dolarjev.

Leopold Brzin je bil vse življenje ljubitelj športa in strasten rekreativni športnik. Tudi kot senior je veliko na terenu – ne glede na vreme je vsak dan tri ure s pasjim prijateljem, angleškim buldogom Ibrom, in z 10 kilogramskim fotografskim nahrbtnikom. »Po čudnih terenih hodiva, malo gor, malo dol, malo se valjam po tleh.« Oba s psom sta fit! »Ibro je že v letih, a v dobri kondiciji, nabit, sama mišica. Pogosto greva v Iški vintgar, kjer sta čista voda in lepa narava. V tem času cvetijo telohi, z eno nogo po navadi stojim na kakem kamnu in se naslanjam na breg, da imam višino in sem stabilen, ker fotografiram s precej nizkimi hitrostmi.« Rad gre tudi na Cerkniško jezero ali Krko v Zagradec, Žužemberk, Dvor … »Tam je tako lepo, a je treba iti zvečer ali pa poleti zjutraj. Pozimi grem rad tudi na Krvavec.« Žena ga na njegovih fotografskih potepanjih ne spremlja, saj je za nekoga, ki mu fotografija ni tako pri srcu, dolgočasno. No, včasih pa gre z njim kateri izmed vnukov. 

Zaupa nam, da ima doma še mačka in ogromen akvarij, tako je dela vedno dovolj. »Seveda so občasno kakšne prijetne obveznosti z vnuki, ki poskrbijo, da ni nikoli dolgčas,« zadovoljno zaključi simpatičen YouPic-mojster.

Janja Pavlin Dvoršak


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media