Naši kraji v številkah
Po podatkih Geodetske uprave Republike Slovenije je bilo julija letos v Sloveniji 12 statističnih regij, 212 občin, 6.035 naselij, 10.393 ulic in 554.380 hišnih številk.
Največja po površini je občina Kočevje, ki meri 555 kvadratnih kilometrov, najmanjša pa Odranci z le sedmimi kvadratnimi kilometri. Skoraj četrtina vseh prebivalcev prebiva v štirih občinah z najmanj 50.000 prebivalci. To so Ljubljana, Maribor, Kranj in Koper. Dve občini imata manj kot 400 prebivalcev, in sicer Hodoš 367, Osilnica pa 377 prebivalcev.
Kot kažejo statistični podatki, živita v Sloveniji na kvadratnem kilometru ozemlja povprečno 102 prebivalca. Naseljenih je 5977 naselij, brez prebivalcev je 59 naselij, kar 18 jih je v občini Kočevje. Najpogosteje je naseljen Piran. Tam je januarja letos živelo povprečno 5559 prebivalcev na kvadratni kilometer. Po le eno naselje imajo občine Ankaran, Kobilje, Odranci in Trzin.
Kar 171 slovenskih krajev se začne s pridevnikom ali predpono gor- (Gornji Križ, Gornja Briga, Gorenje Jezero …), medtem ko je 161 krajev s pridevnikom ali predpono dol- (Dolnje Retje, Dolenje Otave, Dolenji Novaki …). Nekaj manj je krajev s pridevnikom ali predpono spod- ali zgor- (Spodnje Pirniče, Zgornja Draga …), kar velja za mlajše poimenovanje.
S pridevnikom ali predpono mal- (Male Dole, Mala Mislinja, Mali Nerajec …) se začenja 124 krajev, medtem ko jih ima 99 predpono veli- (Veliki Vrh, Velike Lašče …). Le 25 slovenskih krajev pa je s pripono -iči (Adlešiči, Jakšiči, Kokoriči …).
V Sloveniji živijo povprečno štirje prebivalci na hišno številko, največ prebivalcev na hišno številko imajo v povprečju občine Ljubljana (7,1 prebivalca), Jesenice (6,9 prebivalca) in Velenje (6,7 prebivalca), kar nakazuje, da je v teh občinah več večstanovanjskih stavb kot v drugih. Povprečno najmanj prebivalcev na hišno številko je v občini Kostel (1,1 prebivalca).