Bolniki iščejo zdravnike

Dobro počutje | jan. '22

Anketa

Sogovornike smo povprašali, ali imajo osebnega zdravnika in kako so zadovoljni z obravnavo pri njem.

Mirjana Peternel, upokojenka, Ljubljana: »Neizmerno sem zadovoljna s svojo osebno zdravnico. Kadar jo potrebujem, jo najprej pokličem po telefonu in jo nato na določen datum obiščem v ambulanti. Ko se je moja prejšnja zdravnica upokojila, sem kar nekaj mesecev iskala novo. Tudi ko sem imela težave s ščitnico, sem bila zadovoljna s storitvami v zdravstvu. Zaradi dobrih izkušenj verjamem v naše zdravnike in enako želim tudi vsem drugim uporabnikom.«

Marija Kuplen, upokojena višja medicinska sestra, Kuštanovci na Goričkem: »Po vrnitvi iz Kanade, kjer sem desetletja delala kot medicinska sestra, sva z možem družinskega zdravnika našla v zdravstvenem domu v Murski Soboti. Do tja je petnajst kilometrov, podobno kot do Gornjih Petrovcev, kjer ima izbranega zdravnika del sovaščanov. Pot do zdravnika je lažja, če imaš lastni prevoz, k najtežjim bolnikom pa pride zdravnik ali sestra tudi na dom. Nekatere moti, da se je treba za obisk pri zdravniku zdaj naročiti.«

Franci Jakopič, upokojeni ključavničar, Bled: »Do upokojitve sem obiskoval zdravnika v ambulanti Zdravstvenega doma Bled. Ko sem se upokojil, sem se prijavil k drugi zdravnici na Bledu. Tudi ta je prijazna, dostopna in sem z njo zelo zadovoljen. Ko sem pred nekaj meseci nesrečno padel v garaži, so mi pomagali zdravniki javnega zdravstva. Poklical sem na številko 112, prišla je dežurna zdravnica in me hitro oskrbela. Z reševalnim vozilom so me odpeljali v bolnišnico na Jesenicah, kjer so mi zašili rano na glavi.«

Vida Drame Orožim, dr. medicine, specialistka nevrologije in psihiatrije, prostovoljka v ambulanti PRO BONO za občane brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani: »Naša ambulanta je zrcalo družbenih in gospodarskih sprememb, ki se v zadnjem času dogajajo v naši državi. Pojavlja se čedalje več tistih, ki nimajo osebnega zdravnika. Veliko jih pride po bolniški list, vendar jim ga ne moremo izdati. Pridejo tudi Slovenci, ki so se za stalno vrnili iz Venezuele. Ministrstvo za zunanje zadeve jim izda dokument, s katerim so jim zagotovljene pravice iz zdravstvenega zavarovanja. Pogosto pa v kraju stalnega prebivališča ne dobijo osebnega zdravnika. Žal jih ne moremo vzeti, ker nimamo teh pooblastil, kar je zelo žalostno.«

Anwar Samara, študentka magistrskega študija na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo, Palestina: »V Sloveniji je včasih težko priti do zdravnika in ugodne cene zdravstvenega zavarovanja za tuje študente, občasno potrebujemo še kakega slovenskega prijatelja za prevajanje. Za ambulanto PRO BONO sem izvedela od drugih študentov, obiskala sem jo dvakrat in sem zadovoljna z obravnavo. Tudi v Palestini imamo podobne ambulante.«

Matjaž Jeran, upokojeni matematik, Ljubljana: »Že šest let nisem bil pri svoji zdravnici. Ko sem jo moral pred leti nujno obiskati, se je odzvala hitro, prijazno in strokovno. Podobno kot avtomobil tudi sebe in svoje telo upravljam tako, da zdravnica nima odvečnega dela z menoj. Ob epidemiji sem se cepil proti covidu in gripi. Skrbim tudi za redno rekreacijo na svežem zraku. Za zdaj še imam osebno zdravnico, sprašujem pa se, kaj bo, ko se bo upokojila.«

Janez Zupan, upokojenec, Domžale: »Trdno sem prepričan, da zdravniki, ki so dopoldne zaposleni v javnem zdravstvu, popoldne pa delajo v zasebnih ambulantah, ne opravljajo svojega dela v obsegu, kot bi ga morali. Med dopoldanskim delom se pripravljajo na popoldansko delo pri koncesionarjih, ki jih zagotovo bolje plačajo. Čudim se, da ne izstopijo iz javnega zdravstva, verjetno zaradi občutka socialne varnosti.«

Helena Mihelčič, magistrica ekonomije, Ljubljana: »V aprilu 2020 sem osebni zdravnici poslala e-sporočilo s prošnjo za letni recept ustaljenih zdravil. Prejela sem avtomatski odgovor, da je dala zdravnica odpoved, ter priporočilo, naj poiščem drugega osebnega zdravnika. Poklicala sem vse zasebne ambulante in javne zdravstvene domove v Ljubljani in okolici, a prejela same negativne odgovore. Na koncu sem v Zdravstvenem domu Vrhnika le dobila zdravnico, ki je še sprejemala nove paciente.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media