Vloga medijev

junij '23

ANKETA

Sogovornike smo vprašali, kaj menijo o vlogi medijev v družbi.

 Katja Bašič, upokojena kriminalistka, Ljubljana: »Vsak dan spremljam različne medije, ker se mi zdi to pomembno in jih rada med seboj primerjam. Prek mobilnega telefona berem na internetu na primer 24ur in Siol.net, naročena pa sem na tiskano izdajo Dela. Zanimiva je primerjava med njihovim različnim poročanjem. Najbolj zaupam svoji presoji, saj čutim, da so komentarji dogodkov dostikrat usmerjeni glede na uredniško politiko, in to ni dobro. Rada si ustvarim svoje mnenje.«

 Igor Kadunc, direktor Slovenske tiskovne agencije, Ljubljana: »Družbena omrežja ne izpodrivajo tiskanih časopisov in revij, pač pa le-ti izumirajo predvsem zaradi prehoda na spletne izdaje, težav z distribucijo in zmanjšanega dohodka od reklam, ki so se preselile na splet. Sodobne bralke in bralci se vse pogosteje zadovoljijo le s krajšimi novicami in v pomanjkanju časa se temu prilagajajo tudi novinarji. Uredniki bi morali vrniti kakovostne članke v elektronske izdaje, kar bi pritegnilo stalne naročnike, ki bi tako prispevali k ohranitvi medija.«

 Nika Kovač, antropologinja, direktorica Inštituta 8. marec, Ljubljana: »Zelo dvomim o sporočilih medijev, ki so strankarsko opredeljeni. Služijo predvsem namenu politike in širjenju njim ustreznih sporočil in mnenj. Izstopajo desno usmerjeni mediji, med njimi bi izpostavila Novo24 in Demokracijo, ki objavljajo veliko nepreverjenih in lažnih informacij. Izjave, ki jih tam beremo, služijo predvsem politikom. Na splošno imam najmanj zaupanja do objav na spletu, saj je avtorje težko preveriti, prav tako njihovo verodostojnost.« 

 Tomaž Kozlevčar, aranžer, pevec, pianist, Ljubljana: »Mediji imajo velik vpliv na javno mnenje. Želim si, da bi kulturi in umetnosti namenjali vsaj toliko pozornosti kot športu. Imel sem velike uspehe, prejel nagrade svetovnega merila, a sta le eden ali dva objavila kratko novičko v dveh vrsticah. Ko sem s Perpetuum Jazzile dosegel milijonske oglede na YouTubu, me je prvič poklical urednik nacionalnega radia. V treh minutah sva opravila intervju, edini na to temo. Tako približno doživljam prisotnost kulture v medijih.«

 Rok Poredoš, študent, Ljubljana: »Za lažnimi profili na spletu se skriva veliko ljudi, ki širijo lažne novice in sovražni govor. Zato bi jih bilo težko kaznovati. Če bi se predstavili s svojim imenom in priimkom, si verjetno tega ne bi upali. Drugače je, če se pogovarjaš z nekom v živo kot po spletu. Treba je bolj paziti, kaj sporočaš v svet prek medijev. Menim, da bi bilo treba postaviti norme izražanja in uvesti ustrezno kaznovanje za širjenje lažnih sporočil, žaljenje in neprimerno izražanje.«

 Tatjana Pirc, radijska novinarka, Ljubljana: »Zagotavljanje objektivnosti novic na radiu je zgodovinsko pogojeno, saj smo se vedno, odkar sem v tej sredini, držali novinarskih standardov. Nikoli si nismo dovolili zdrsov, vedno smo bili primerno pripravljeni na morebitne napade, manipulacije so nam tuje. Res pa je, da nismo imeli toliko pritiskov s strani vodilnih kot televizija, saj se še vedno marsikomu zdi radio nepomemben medij, s tem pa še enkrat dokazujejo svojo omejenost in nepoznavanje medijev.«

 Živa Ploj Peršuh, dirigentka, Ljubljana: »Mediji so imeli ključno vlogo za evakuacijo mladih ukrajinskih glasbenikov takoj po začetku vojne. Akcija je hitro prerasla v projekt Glasba za prihodnost. Prispevek BBC in objave v naših medijih so omogočili, da so ti mladi ljudje dobili povrnjeno dostojanstvo in perspektivo. Predstavili smo jih kot mlade, ki si želijo nadaljevati šolanje in ustvarjati na glasbenem področju. Mediji so omogočili zbiranje donacij, hitrejšo odzivnost diplomacije in razumevanje ljudi, ki so glasbenike sprejeli v svoje domove.«

 Renata Poredoš, zobna asistentka, Ljubljana. »Trenutno gledam dnevna poročila na POP TV, saj so se na RTV Slovenija pojavili slabi novinarji, ki me s svojimi nastopi ne prepričajo. Prebiram le spletne novice na MMC, kjer najdem zanimiva področja. Prebiram tudi novice, ki jih objavljajo različni portali, vendar vsemu, kar preberem, ne verjamem. Vsakdo gleda na novice drugače, s svojega zornega kota. Jaz objavam verjamem le delno in preverjam vire.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media