Pravo ne sme biti nečloveško

4. december 2018

V sklopu projekta Veriga dobrih ljudi, ki poteka pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje v sodelovanju s podjetjem Pro Plus je potekala okrogla miza z naslovom Pravo ali prav? o težavah socialno ogroženih s pravnim sistemom.

Kot je dejal Jani Muhič, voditelj informativne oddaje 24UR in ambasador projekta Veriga dobrih ljudi:  »življenjske zgodbe včasih trčijo ob zid, ki se mu reče pravo.« Da so predpisi res velikokrat prezapleteni, se je strinjala Dominika Švarc Pipan, državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje. »Pravo ne sme biti nečloveško. Iskreno, včasih res ponudimo rešitev, a istočasno zapremo vrata. Pravo in pravne okvirje je zato treba uporabljati tudi s srcem.« Pravnica Nina Zidar Klemenčič je v zadnjih osmih letih kot pobudnica projekta Botrstva – brezplačne pravne pomoči pomagala že pri več tisoč zgodbah, zdaj pa pomaga tudi pri Verigi dobrih ljudi, je menila, da je največja težava sistemska. Vse od socialne stanovanjske politike do nerazumne uporabe prava. Verjame, da je Slovenija prebogata država, da bi v njej živel reven otrok:»Največji problem je, da se pravo uporablja tako, da socialno šibkim postavlja ovire do uveljavitve njihovih pravic.«

Anita Ogulin z Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, ki se vsak dan srečuje s težkimi življenjskimi zgodbami, pa je poudarila, da revščina je izbira politik in ne trenutnega stanja. »Bodimo ljudje do ljudi. Če se hoče je vse mogoče.«

Predlog sistemskih rešitev je ZPM Ljubljana Moste-Polje v odprtem pismu naslovila tudi na predsednika vlade Marjana Šarca, v njem pa so strnili nabor ukrepov, ki so usmerjeni v zagotavljanje zaščite družin pred socialno in stanovanjsko ogroženostjo. Z novim letom  v prostorih ZPM Ljubljana Moste-Polje odpirajo enotno pravno točko, kjer bodo trikrat na teden  socialno šibkim družinam pomagali pri zagotavljanju njihovih socialnih pravic in pomagali s pravnim svetovanjem.

Medijska hiša PRO PLUS je projektu  Veriga dobrih ljudi namenila 62.500 evrov, ki jih je dobila kot odškodnino po odločbi Evropskega sodišča za človekove pravice.


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media