Več gibanja in manj soli za zdrave ledvice

11. marec 2020

Število ljudi s kronično ledvično boleznijo stalno narašča, opozarjajo zdravniki. Ledvice s prečiščevanjem krvi iz telesa odstranjujejo odpadne snovi in tvorijo seč. Kri očistijo kar 50-krat na dan. Zato pogosto delujejo slabše, a ker tega običajno ne občutimo, je kronična ledvična bolezen pogosto odkrita šele v napredovali fazi. Med odraslim prebivalstvom naj bi imela še ne odkrito kronično ledvično bolezen vsaj desetina ljudi, opozarjajo strokovnjaki ob svetovnem dnevu ledvic, 12. marcu.

Kronična ledvična bolezen se začne potiho in praktično brez znakov. Večje težave bolnik pogosto občuti šele ob končni ledvični odpovedi, ko ledvice niso več zmožne opravljati vseh nalog in je potrebno zdravljenje z dializo ali pa presaditev ledvice.

Še posebej ogroženi so sladkorni bolniki, bolniki s previsokim krvnim tlakom, boleznijo srca ali ožilja, sečnimi kamni, moški s povečano prostato, ljudje, katerih svojci imajo kronično ledvično bolezen, starejši od 50 let, kadilci in ljudje s preveliko telesno težo. Vsi ti morajo vsaj enkrat na leto opravite test za ugotavljanje prisotnosti beljakovin v seču in ravni kreatinina v krvi. Zgodnje odkrivanje bolezni je zelo pomembno, saj daje več možnosti, da upočasnimo ali zaustavimo njeno napredovanje, predvsem pa preprečimo nastanek ledvične odpovedi.

Skrb za zdrave ledvice hkrati pomeni tudi skrb za zdravo srce. Če sta urejena naš krvni sladkor in krvni tlak, ohranjamo zdravo žilje in s tem tudi zdrave ledvice. Poleg gibanja je najboljši recept za ohranjanje zdravja tudi uravnotežena prehrana, z manj soli in svežimi sestavinami. Veliko naredimo že s tem, da zmanjšamo vnos soli na 5 do 6 gramov na dan (ena poravnana čajna žlička). Največ soli je v kruhu in pecivih, picah, sendvičih, salamah, klobasah, hrenovkah, paštetah, jušnih koncentratih, polivkah za solate, slanih prigrizkih, sirih itd. Ob tem pa moramo piti dovolj tekočine, najbolje vode. Za zdravega človeka to pomeni od 1,5 do 2 litra tekočine na dan. Če redno nadzorujemo raven sladkorja v krvi in merimo krvni tlak oziroma skrbimo, da niso vrednosti previsoke, ob tem pa še ne kadimo, smo naredili veliko dobrega za ledvice, tako pa tudi za zdravo ožilje in srce.

Ne pozabimo še na en dejavnik, ki lahko poškoduje ledvice. To je pogosto jemanje protibolečinskih zdravil (nesteroidna protivnetna zdravila ali nesteroidni antirevmatiki). Mednje spadajo tudi tista, ki jih dobimo brez recepta. Če ste starejši ali imate bolno srce, jetra ali ledvice ter kronične bolečine, se z zdravnikom pogovorite, katera protibolečinska zdravila lahko uživate, da ne bi ogrozili delovanja ledvic.

Nefrolog Damjan Kovač, predsednik Slovenskega nefrološkega društva, ki je zaposlen v Kliničnem oddelku za nefrologijo UKC Ljubljana pa pravi: »Na voljo imamo učinkovite preventivne ukrepe in tudi zdravljenje je v zgodnji fazi učinkovito. Bolezen lahko upočasnimo ali celo ustavimo napredovanje. S tem zmanjšamo tudi tveganja za nastanek srčno žilnih zapletov. Za bolnika to pomeni bistveno boljšo kakovost življenja, za zdravstveni sistem pa bistveno nižje stroške.«

 Pomoč v društvih

Po vsej Sloveniji delujejo društva ledvičnih bolnikov, ki  so v podporo bolnikom in njihovim svojcem, da bi čim lažje premagovali težave bolezni in zdravljenja. »V društvih dajemo prednost socialnim programom,« pojasnjuje predsednik Zveze društev ledvičnih bolnikov Slovenije Milan Osterc. »Mnogi ledvični bolniki zaradi bolezni in načina zdravljenja ne morejo več opravljati svojih služb in zato se marsikdo od njih znajde v socialni stiski. Veliko pozornosti posvečamo tudi izobraževalnim vsebinam, da bi bili naši bolniki čim bolje poučeni o bolezni in možnostih zdravljenja. Del našega poslanstva je tudi osveščanje zdravih, kako skrbeti za ledvice in na kaj naj bodo pozorni, da bi čim prej prepoznali znake bolezni.«

Letošnji svetovni dan ledvic poteka pod geslom Zdravje ledvic za vse in povsod: od preprečevanja do zgodnjega odkrivanja in enakega dostopa do obravnave. Zaradi ukrepov omejevanja širjenja virusnih okužb v številnih zdravstvenih ustanovah velja poseben režim dostopa do zdravstvenih ustanov. Zato ne bo posebnih informativnih točk niti merjenja prisotnosti beljakovin v seču. Ponekod bo na stojnicah na voljo le informativno gradivo. Več nasvetov za zdrave ledvice preberite na: www.svetovnidanledvic.org


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media