Obeležujemo svetovni dan ozaveščanja o limfomu

15. september 2023

 Danes obeležujemo svetovni dan ozaveščanja o najpogostejši obliki krvnega raka, limfomu. V Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo L&L še posebej ozaveščajo o pomenu zgodnjega odkrivanja limfoma, saj je zdravljenje pravočasno odkrite bolezni manj zahtevno in bolj uspešno, višje je tudi preživetje.

Najpogostejši simptomi so povečane bezgavke na vratu, pod pazduho ali v dimljah, izrazito nočno potenje, pogoste okužbe, povišana telesna temperatura zvečer, izguba telesne teže in utrujenost, je pojasnila izvršna direktorica združenja Kristina Modic. Med možne simptome spadajo tudi kašelj, zasoplost ter dolgotrajno srbenje po celem telesu, pri nekaterih oblikah pa tudi povečana vranica, napetost v trebuhu ter kožni izpuščaji. Bolezen ima zelo splošne simptome, zato jih ljudje zelo hitro zamenjajo za manj nevarne težave, prav tako tudi zdravniki, je še opozorila.

Gre za raka limfatičnega sistema in predstavlja najpogostejšo obliko krvnega raka, pogosto pa se pojavlja tudi pri mladih. Sicer je dobro ozdravljiv oziroma zazdravljiv rak, je pojasnila Kristina Modic in dodala, da tudi če gre za višji stadij bolezni, še ne pomeni, da zdravljenje ne bo uspešno. Obstaja več kot 80 podtipov limfomov, ki se jih v grobem deli na Hodgkinov in ne-Hodgkinov limfom, vsi pa imajo različne metode diagnosticiranja in zdravljenja. Zaradi tega je zelo pomembno, da strokovnjak za limfom pravilno diagnosticira podtip.

 Maligne krvne bolezni so lahko v veliki meri zazdravljive, nekatere pa tudi ozdravljive, zato ta diagnoza ne pomeni konca življenja, je na novinarski konferenci ob začetku meseca krvnih bolezni poudarila onkologinja Urška Rugelj. »Poročilo Registra raka v Sloveniji iz leta 2019 kaže, da je bilo 5-letno preživetje bolnikov s Hodgkinovim limfomom pri moških 80,1-odstotno, pri ženskah pa 83,6-odstotno; z Ne-Hodgkinovim limfomom 65,3-odstotno (moški) in 67,2-odstotno (ženske); pri bolnikih z levkemijo pa več kot 53-odstotno.«

Hematološkoonkološki bolniki ali svojci bolnika lahko najdejo podporo in nasvete tudi pri Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L. Med drugim jim nudijo brezplačne individualne posvete s strokovnjakom s področja psihologije, klinične dietetike in onkologije: https://posvetuj.se/

Povzeto po STA


Vaši komentarji


© 2023 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media