Za vsako bolezen rož'ca rase

Dobro počutje | jan. '15

Kako se sami zdravite? Ali poznate stara tradicionalna zeliščna zdravila in postopke zdravljenja?

Sonja Majal

Sonja Majal, tajnica, dobri človek leta 2014 po izboru bralcev Naše žene, Spodnja Polskava: »Mene sta babici naučili prepoznati zelišča in dišavnice, kje in kdaj jih nabirati, kako pripraviti smrekove vršičke, trpotčev sirup, bezgov sok, metin napitek, kostanjevo tinkturo in skuhati najboljši planinski čaj. Neizmerno sem jima hvaležna za vso modrost in učenost, ki sta ju bili pripravljeni deliti z menoj. Vesela sem, da lahko vnučka peljem s seboj na travnik ali v gozd in da hči, raziskovalka, ter snaha, zdravnica, posežeta tudi kdaj po domači lekarni iz božjega vrta.«

Tatjana Kruder

Tatjana Kruder, živilska tehnologinja, Celje: »Vedno sem bila prepričana, da je zdravje v veliki meri moja odgovornost in da moram biti zdrava, da bom lahko opravljala vse obveznosti in dela, ki me veselijo. Do zdaj mi to dobro uspeva. Zadnje leto poleg redne prehrane uživam maco, biološko proizvedeno. Rada bi pa bolje spoznala zdravilna zelišča in naravne metode zdravljenja. Ne verjamem različnim dietam in metodam, ki kar povprek obljubljajo zdravje. Mislim, da mora vsak zase najti način zdravljenja, ki je zanj ustrezen.«

Albina Gornjec

Albina Gornjec, upokojena delavka, Dokležovje: »Domača zdravila in zelišča uporabljamo tako rekoč vsak dan. Na boleča kolena si čez noč dam obkladek iz razredčenega domačega jabolčnega kisa. Pomaga. Za prehlad in boleče grlo je najboljši žajbljev čaj. Če ga grgraš, žajbelj samo popariš, če ga piješ, pa mora stati tri minute in piti ga moraš po požirkih. Poznam tudi nekaj starih zdravilnih postopkov, na primer za ječmen na veki: z eno roko narediš na predpasniku vozel, ga odrežeš, in ko dežuje, postaviš pod kap. Ječmen bo izginil.«

Asim Pašić

Asim Pašić, upokojeni strojni tehnik, Jesenice: »Doma pijemo veliko zdravilnih čajev. Za prehlad pijemo lipov, šipkov, kamilični čaj, za težave s sečili koprivni in žajbljev čaj. V Bosni, od koder sem, pa so poznali še veliko drugih postopkov. Za zdravljenje ran in oteklin so popražili čebulne liste in tople polagali na bolna mesta. Če je imel otrok nočne more, so stopili svinec, ga prelili v ponev in vročo ponev držali otroku nad glavo. Temu so rekli, da prelivajo strahove.«

Lucienne Lončina

Lucienne Lončina, glasbenica, Ankaran: »V Bristolu, v južni Angliji, od koder sem, ljudje sploh ne poznajo naravnih zdravilnih sredstev. Za vsako najmanjšo težavo takoj posežejo po tabletah. Šele ko sem prišla živet v Slovenijo, sem spoznala, koliko zdravilnih učinkovin ponuja narava. Tu  ljudje poznajo naravne zdravilne zeli in znajo svetovati. Vsak dan na tešče pijem limonov sok z medom. Za čiščenje krvi si pripravljam koprivni čaj. Če bi v Angliji nabirala koprive in pila čaj iz njih, bi me ljudje imeli za noro!«

Vida Rudolf

Vida Rudolf, upokojena upravna delavka, Ljubljana: »Zdravim se z raznimi čaji, ki jih običajno tudi sama naberem v naravi ali na svojem vrtu. Ker rada hodim v hribe, spotoma nabiram planinska zdravilna zelišča. Doma jih sušim in pravilno shranjujem. Kadar sem prehlajena, mi pomaga knajpanje s kamilicami. Skušam živeti zdravo, zato se veliko gibam in pazim na prehrano.«

Janez Kenk

 Janez Kenk, upokojeni gozdni inženir, Vrhnika: »Najbolje je, da skrbimo za to, da živimo zdravo in se veliko gibljemo na svežem zraku. Če pa že zbolimo, skuhamo dober domači čaj, na primer žajbljev ali lipov ob prehladih, kamilični ob težavah z želodcem, lahko pa pripravimo doma arnikovo tinkturo za rane. Na trgu je veliko zdravilnih pripravkov, vendar jim ne zaupam. Bolj kot mi imajo od njih koristi prodajalci in njihov žep. Če pa si zelo bolan, je seveda treba obiskati zdravnika.«

Marta Falež

 Marta Falež, upokojena višja medicinska sestra, Rače pri Mariboru: »Za naše zdravje je izjemnega pomena naša psiha, pozitivna naravnanost, sočutje, pomoč pomoči potrebnim, naš pogled, odnos in dejanja do okolice. Zelo zaupam v domača zdravila, čaje in masažna olja, ki jih sama pripravljam – to so šentjanževo olje, ognjičeva mast, koprive in melisa za čaje. Za vse, predvsem za starejše, je pomembno redno gibanje in jutranja telovadba.«

Novinarski krožek Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media