Kako skrbite za svoje zobe

Dobro počutje | jan. '16

ANKETA

Ali ste zadovoljni s svojim zobozdravnikom, kaj pa dolge čakalne vrste, kaj menite o stroških zobne protetike?

Albina Bratina, upokojenka, Nadgorica-Črnuče: »Ne znam si predstavljati, da bi bila brez zob, saj se rada smejim. Najmanj dvakrat na dan jih temeljito očistim. Že dolgo obiskujem svojega zobozdravnika. Nikoli nisem dolgo čakala na zobozdravstvene storitve. Znano pa mi je, da nekateri čakajo, da pridejo na vrsto, več kot leto dni. Prepričana sem, da zobozdravstvene storitve zaradi pretirano visokih cen niso dostopne vsem ljudem, ki jih potrebujejo.«

Viktor Tkalec, upokojeni zobozdravnik, Beltinci: »Čakalne dobe so odraz pomanjkanja denarja za zdravstvo. Zobozdravstvo se je v veliki meri privatiziralo. Naši ljudje si hodijo popravljat zobe na Madžarsko in Hrvaško, saj so tam cene ugodnejše in vrste krajše. Skrb za zobe mora biti predvsem naloga vsakega posameznika, zdravstvo pa bi moralo tudi odraslim ponuditi ustrezno pomoč, ne pa da jo dobijo samo tisti, ki imajo denar.«

Janja Pavlin Dvoršak, upokojena uradnica, Ljubljana: »Imela sem dobrega in prijaznega zobozdravnika, privatnika. Ko sem pristala med upokojenci, moja denarnica ni več zdržala tega »suporta«. Prijavila sem se v javni zobozdravstveni center, kjer sem čakala (pri treh zobozdravnikih) kar 24 mesecev, preden sem prišla v redno obravnavo. Med tem časom sem »fasala« dva granuloma in kup luknjic. Zdaj imam svojo zobozdravnico, ki bo imela z menoj precej dela.«

Valentin Križaj, upokojeni kmetovalec, Zgornja Senica, Medvode: »Nekaterim ljudem je prirojeno, da imajo dobre zobe in kostnino. Meni žal to ni bilo dano. Že kot mladenič sem imel veliko težav in sem zaradi zobobolov moral večkrat na ruvanje zob. Manjkajoče praznine je zobozdravnik nekaj časa zapolnjeval z mostički, leta 1992 pa nadomestil s protezami. Za slabe zobe sem verjetno kriv tudi sam, saj nas otrok in mladeničev niso podučili, kako skrbeti zanje.«

Jožefa Babnik, upokojena raziskovalka, Ljubljana: »Trenutno nimam težav z zobmi. Imela sem odlično zobozdravnico v zdravstvenem domu, kjer je bila tudi izvrstna zobna tehnica. Pred leti sta mi uredili vso protetiko, zdaj pa se je zobozdravnica upokojila, in ne vem, kako naj najdem novo. Zelo težko je dobiti prostega zobozdravnika v javnem zdravstvu ali takega s koncesijo, zasebnega pa si bom s svojo pokojnino težko plačala.«

Peter Vezočnik, zobozdravnik, Ljubljana: » Za ustno zdravje je potrebno dobro sodelovanje med pacientom in zobozdravnikom. Vsak mora opraviti svoj del naloge in prav v času staranja se pokažejo rezultati tega sodelovanja. Zobna gniloba se v glavnem pojavi pri mladih, v starosti pa upade. S kroničnimi boleznimi je ravno obratno, zato so pri starostnikih pomembnejši vzrok za izgubo zob kot karies. Starejši pacienti težijo k ohranjanju lastnih zob tudi zato, ker je zdravljenje kronične parodontalne bolezni danes zelo napredovalo.«

Irena Ciuha, upokojena komercialistka, Ljubljana: » Na srečo imam še vse svoje zobe, le nekatere popravljene s kronami. Od nekdaj hodim v javno zobozdravstveno ambulanto in sem zelo zadovoljna. Enkrat letno se naročim na pregled, na termin čakam od enega do dveh mesecev. Če je kaj nujnega, če se kaj odkruši ali me zaboli, me sprejmejo takoj ali v nekaj dneh. Tudi mož hodi v to ambulanto, obe hčeri pa sta se odločili za zasebnega zobozdravnika.«

Tomaž Jurejevčič, upokojeni strojni tehnik, Trbovlje: »Najbrž sem dobro zobovje podedoval po očetu, ki ima kljub svoji starosti še skoraj vse svoje zobe. Imam le nekaj zalivk in z zobmi nimam težav. Menim, da k temu pripomore redna ustna higiena, saj zobe čistim zvečer in zjutraj ter po vsakem obroku. Vsako leto redno hodim na preglede. Večina starejših ljudi, predvsem upokojencev in drugih z nizkimi dohodki, si dragih zasebnih zobozdravstvenih storitev ne more privoščiti.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek Univerze za tretje življenjsko obdobje


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media