Brez računalnika mi živeti ni

Prosti čas | jun. '16

Nekaj naključno izbranih sogovornikov smo povprašali, ali je računalnik njihov prijatelj ali sovražnik.

 

Borut Razpotnik, upokojeni strojni tehnik, Ljubljana: »Sem ljubitelj elektronike in na spletu prek blogov in forumov dobim informacije in nasvete o tem, kaj in kako je treba reševati različne tehnične težave in kako popraviti aparate. Dobre izkušnje imam z naročanjem računalniških elementov in elektronskih komponent, kar je cenovno veliko ugodneje. Po Skypu se zastonj pogovarjam s prijatelji in sorodniki, dostopnost glasbe na Youtubu pa je zelo dobra tako za poslušanje kot informacije o njej.«

Darinka Švarc, upokojena računovodkinja, Polje pri Ljubljani: »Računalnik je moj prijatelj in hkrati orodje, s katerim združujem prijetno s koristnim. Rada igram razne igrice, predvsem sudoku, z njimi si krepim spomin. Poslušam in gledam zanimive dogodke iz arhivov radia in televizije. Uporabljam spletno bančništvo, tudi z elektronsko pošto sva si na ti. Na spletu berem časopise in iščem odgovore na različna vprašanja.«

Janez Verbič, upokojeni ravnatelj, Ljubljana: »Računalnik ne bo mogel nikoli nadomestiti le knjige, to še vedno želim med branjem držati v rokah. Sicer pa je ta moderni pripomoček vsekakor moj prijatelj, saj mi ne omogoča le komunikacije po e-pošti, ampak me podpira tudi pri najrazličnejših opravilih, kot so rezervacije vstopnic, počitnic, izletov, ob vsakem času si lahko pogledam novice in vreme, koristne nasvete, omogoča mi hitre nakupe. Zelo je priročen tudi za obdelavo in arhiviranje fotografij.«

Jerca Mrzel, upokojena dramska igralka, Ljubljana: »Pripravljam monografijo o poklicih, ki sem jih opravljala v življenju: od mame in gospodinje do igralke, pevke, predavateljice … Brez računalnika to ne bi šlo. Pisanje in e-pošto obvladam, imam tudi telefon z internetom. Nisem pa navdušena nad fotografijami, ki mi jih pošiljajo po e-pošti. Veliko bolj sem bila vesela pravih fotografij na papirju, ki sem jih dobivala po predstavah in nastopih in jih hranim v albumih. To je zame trajen spomin.«

Marina Kurtin, ekonomska tehnica, Piran: »Uporabljam ga v službi, a se mi zdi, da je včasih nujno zlo. Ker imam še nekaj let do upokojitve, bi se želela na tem področju še izobraževati, a žal to ni mogoče. Mladi za nas, ki smo starejši, najpogosteje nimajo potrpljenja. Namesto da bi nam pokazali, kako naj nekaj naredimo, raje to naredijo namesto nas, in to me moti. Drugače pa uporabljam računalnik za sporazumevanje po e-pošti in Facebooku.«

Miro Mladenovič, upokojeni gradbeni inženir, Ljubljana: »Ne zamišljam si več življenja brez interneta, a zame je računalnik le računalnik, telefon pa telefon. Ne želim biti eden tistih, ki brez pametnega telefona ne zna živeti. Računalnik ne pozna starosti uporabnika, pozna samo njegove ukaze in zahteve. Je orodje, ki mi lajša delo in prihrani precej časa. Je obvezen pripomoček v službi, kjer smo računalnik uporabljali od leta 1980 naprej. Z leti sem se naučil uporabljati aplikacije programov Corel in Adobe, ki mi služijo pri ustvarjanju grafičnih podob, prezentacij ali oblikovanju publikacij.«

Mojca Pok, administrativna tehnica, Ljubljana: »Računalnik je moj prijatelj in sovražnik. Rada ga imam, saj na spletu najdem veliko podatkov, ki jih potrebujem službeno ali zasebno. Tudi s prijatelji rada komuniciram prek njega. Je pa tudi moj sovražnik, in sicer takrat, ko predolgo 'visim' na Facebooku. Prihaja čas, ko bom veliko zunaj okoli hiše in bom na internetu samo toliko, kot bo nujno potrebno. S prijateljicami se bom več družila 'v živo'. Na dve leti menjam mobitel, vedno je kaj novega oz. je bolj izpopolnjen in za zdaj to še obvladam.«

Rozika Kranjc, upokojena tehnična risarka, Lozice: »Računalnik uporabljam predvsem za pogovore s hčerjo in vnukinjama, ki živijo v Švici, pa tudi za elektronsko pošto. Čeprav mi zelo veliko pomeni, da lahko gledam svoja dekleta, ko se pogovarjam z njimi, pa bi težko rekla, da je računalnik moj prijatelj. Velikokrat se zgodi, da pritisnem napačno tipko, in potem je vse narobe. K sreči imam zelo prijazno mlado sosedo, ki se bolje spozna na nove elektronske medije kot jaz in mi vedno priskoči na pomoč.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media