Zdusove strani

Dobro je vedeti | dec. '16

Po nove veščine

Sredi novembra je potekala druga delavnica izdelovanja voščilnic, ki jo je organizirala Komisija za kulturo ZDUS pod mentorstvom članic DU Litija Milene Dimec in Mire Uličevič. Udeleženke so osvežile znanje o osnovah voščilnic in spoznale nove tehnike, ki jim bodo v pomoč pri izdelavi v bližajočih se prazničnih časih. Sodelovalo je 21 članic iz DU Mozirje, Vižmarje Brod, Boris Kidrič, Ljubljana-Tabor, Smlednik, Šmartno pri Slovenj Gradcu, Radlje ob Dravi, Žirovnica, Vrhnika, Muta, Višnja Gora, Rimske Toplice, Žabnica in Dobrnič.

Liljana Rakun iz DU Mozirje je komentirala: »Res je bilo lepo in pridobile smo še nekaj novih izkušenj, predvsem pa ideje, kako lahko uporabimo material z malo stroškov.« Anica Zupančič pa je povedala: »Bila sem resnično zadovoljna s to delavnico v vseh pogledih. Želim si, da bi bilo kaj takega še večkrat. Splačalo se je iti iz Višnje Gore v Šiško.«

Svoje zadovoljstvo sta takole izrazili Irena Kužel in Anka Pavelič iz Ljubljane: »Bila sem prvič na vaši delavnici in moram povedati, da sem bila navdušena. Mentorici gospa Mira in gospa Milena sta imeli resnično ogromno potrpljenja in dobre volje. Naučili sta nas veliko lepega. Končni izdelki so bili čudoviti. Z veseljem se bom udeležila naslednjih delavnic.«

Revščina, minimalni dohodek, minimalna pokojnina

Na programski konferenci, ki jo je v Ljubljani organizirala Evropska demokratska stranka v sodelovanju z Desusom, so razpravljali o potrebnih spremembah za varno starost. Pokojninski sistem je v nezavidljivem položaju, pri ukrepanju pa je nujno sodelovanje vseh politik, so opozorili sodelujoči in poudarili pomen ustvarjanja novih delovnih mest in zaposlovanja ranljivih skupin.

Profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti Igor Masten meni, da imamo v slovenskem pokojninskem sistemu nezavidljiv položaj, ki je eden najtežavnejših v evropskem merilu in zahteva takojšnje ukrepanje. Na konferenci je predstavil študijo o vplivu demografskih dejavnikov in pokojninske reforme na dohodkovni položaj zdajšnje in prihodnjih upokojenih generacij. Obvladovanje stabilnosti pokojninskega sistema se začne z zagotavljanjem ustrezne zaposlenosti mladih. Opozoril je na nizko zaposlenost starejših od 55 let in starih od 15 do 25 let, kar posameznike podvrže tveganju revščine za čas starosti, ko nimajo več možnosti pridobivanja dohodka. Nekdo, ki se že kot mlad ujame v past prenizkih dohodkov in je podvržen tveganju revščine, ima zelo malo možnosti, da se iz te pasti izvleče do visoke starosti. Zato je takoj potrebno ciljno ukrepanje.

Karl Erjavec se je strinjal, da je najučinkovitejši boj proti revščini večja zaposlenost. Možnost nastanka novih delovnih mest vidi med drugim v socialnem podjetništvu in večjih državnih naložbah, ki bi obenem pripomogle k stabilnejši gospodarski rasti. Menil je tudi, da je treba izboljšati poslovno okolje za male podjetnike.

Evropski poslanec Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je opozoril, da so problemi revščine velikega dela prebivalstva Evrope problemi vseh držav članic EU. V večini držav so pokojnine v nesorazmerju s plačami, najnižje pokojnine pa blizu praga revščine. Vajgl meni, da bi morali v Sloveniji ob iskanju načinov, kako ustaviti naraščajočo revščino, pogledati rešitve v drugih državah, in upoštevajoč domače razmere, prenesti najprimernejše. Pomembno je ustvarjati nove priložnosti za zaposlovanje starejših in mlajših, da bodo lahko izboljšali svoj ekonomski in socialni položaj. Podpredsednik Desusa Tomaž Gantar je poudaril, kako pomembno je, da pri reševanju teh vprašanj sodelujejo vsi vladni resorji.

Evropska poslanka Marian Harkin (ALDE, Irska) je opozorila, da slovenski pokojninski sistem ne bo zdržal. »Nujno je potrebna pokojninska reforma, zato moramo sprejeti take politike, ki bodo pile vodo. Čas je, da se pri tem hitro zganemo in hitreje ukrepamo. Tako v Sloveniji kot tudi na Irskem potrebujemo pokojninski program, ki bo omogočal pokojnino tudi našim otrokom,« je povedala in poudarila, da so v vseh državah EU tveganju revščine bolj podvržene starejše ženske.

Po mnenju Marian Harkin potrebujemo socialni steber, ki bo uravnotežen in vzdržen. »Evropska unija je končno spoznala, da je socialna politika politična izbira. Velik poudarek je treba dati kohezivni politiki. Če ni sodelovanja, to uničuje tudi demokracijo. Če ne bomo imeli socialne Evrope, ne bomo imeli Evrope.«

Evropski poslanec Claude Rolin (EPP, Belgija) je poudaril medgeneracijsko sodelovanje, ki omogoča nova delovna mesta, razlike med spoloma, ki se nadaljujejo po času upokojitve. »Ljudem moramo omogočati, da bodo lahko bolje živeli skupaj. EP bi moral delovati pri tej vsebini enotno in se ne strankarsko prepirati. Naša odgovornost je, da sodelujemo in probleme rešujemo skupaj. To niso lahke teme, vendar moramo delovati usklajeno, da bomo našli ustrezne rešitve tako za delodajalce kot delojemalce.«

Besedilo in fotografija: D. L.


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media