Kaj starejši radi oblečemo?

apr. '17

Sogovornike smo spraševali o ponudbi konfekcije za malo manj mlade.

Urša Drofenik, modna oblikovalka, Ljubljana: »Človek se tudi v zrelih ali starejših letih ne sme zanemariti, že zaradi sebe ne! Če smo lepo oblečeni, se boljše počutimo, imamo boljšo samopodobo, smo samozavestnejši. Ni nam treba zapravljati ogromno denarja za lep videz, le tu in tam si moramo za dušo privoščiti kaj novega. Glede na to, da so mnoge pokojnine zelo nizke, se v določenih trgovinah, hvala bogu, vseeno najdejo lepi in modni kosi po dostopnih cenah.«

Zinka Mernik, prodajalka tekstila, Rakitna: »Starejših kupcev imamo veliko, saj je trgovina v strnjenem naselju. Večina išče izdelke iz naravnih materialov, udobnih klasičnih krojev in umirjenih barv. Vedno več jih želi živahnejše barve in zanimivejše kroje. Ker imamo ponudbo izdelkov z nemškega trga, ki ima večje konfekcijske številke in kolekcijo za močnejše, jim lahko ustrežemo. Veliko je stalnih strank, ki nam zaupajo in jim svetujemo. Marsikatero starejšo gospo prepričam, da se odloči za svetlejša oblačila.«

Sonja Grizila, novinarka, Ljubljana: »Ženske rade skrijemo svoje obline v temne barve, kar ni nič hudega, saj jih lahko poživimo z živahnimi rutami, šali in nakitom. Zelo pa pogrešam lepe daljše in duhovite brezrokavnike za vse priložnosti, ki nam grejejo hrbet in ožijo postavo. Če bi odprli posebno trgovino z brezrokavniki, bi bila tam reden gost. Tako pa trgovci prinesejo grdo pletenino na tri gumbe. Torej – naj živijo brezrokavniki v vseh barvah in vseh dolžinah!«

Marija Bednar, šivilja, Ljubljana: »V mojo šiviljsko popravljalnico pride veliko starejših. Zelo težko se ločijo od svojih starih oblačil iz dobrih materialov. Večinoma prisegajo na klasične, enostavne kroje in koži prijazne materiale – tega pa je v naših trgovinah vse manj. Spodrivajo jih moderni kroji in ceneni umetni materiali. Ta oblačila so bolj za mlade, za malo starejše pa so majice vse preveč oprijete, hlače imajo nizke pasove, krila so prekratka … Pa tudi če kupijo kaj novega, je malokdaj vse prav, zato so potrebni manjši popravki.«

Tomaž Štrakl, upokojeni pravnik, Ljubljana: »Obleko s kravato sem nosil, ko sem bil še v službi, zdaj pa jo oblečem bolj redko, na primer za opero. Odkar sem upokojen, pretežno nosim športna oblačila. Kupujem jih doma, včasih tudi v tujini. Športnih trgovin imamo veliko, izbira je dobra, večjih razlik med športno konfekcijo za mlade in malo starejše pa tudi ni. Tudi za obutev – tako športno kot klasično – je dovolj ponudbe, da lahko vedno najdem, kar potrebujem.«

Francka Kern, upokojena tekstilna delavka, Vodice: »Ponudba oblačil, spodnjega perila in kopalk je v večini trgovin res pestra. Vendar sem večkrat razočarana, ker ni več mogoče dobiti tradicionalno dobrega perila in kopalk slovenskih tovarn, ker so jih večino zaprli. Odlično so izdelovale izjemno praktične modele iz res kakovostnih materialov. Pogrešam tiste nedrčke in kopalke, ki sem jih lahko včasih dolgo nosila in se v njih udobno počutila.«

Mara Juvančič, upokojena ekonomistka, Ljubljana: »Za obutev še nekako razumem, da ne more biti elegantna, modna in hkrati udobna, za oblačila in tudi spodnje perilo pa mislim, da bi bila lahko bolj pisana in vesela tudi za močnejše postave. Sem vesele narave in se nerada oblačim dolgočasno, a v trgovskih centrih prodajajo oblačila samo za suhljata mlada dekleta, v trgovinah v okolici pa lahko kupim samo dolgočasne kose. Večkrat se pošalim, da mi je preostal samo še 'butik tržnica'.«

Barbara K. Germ, oblikovalka steklenega nakita, Ljubljana: »Opažam, da so ženske po šestdesetem letu pogumnejše, saj prav one nosijo najbolj 'odštekane' kose mojega nakita. Mlade nosijo uhane in prstane, v srednjih letih nič, ker skrbijo za otroke in družino in nimajo časa zase, v zrelih letih pa si upajo več. Rade imajo malo pozornosti in vsaki ženski godi, če jo moški opazijo in pohvalijo. Vsak kos nakita ima posebno energijo, ki privlači, z njim nadgradiš obleko in postaviš piko na i.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media