Poleti ne gre brez gledališča

Prosti čas | jun. '18

Prizor iz lanskoletne predstave Divji lovec

 Morda vam ime Kulturno društvo Miran Jarc Škocjan pri Domžalah ne zveni znano, ko pa napišemo Poletno gledališče Studenec, je slika že drugačna. A brez zavzetih članov društva seveda ne bi bilo gledališča. Mimogrede, za ljubljanskimi Križankami in portoroškim Avditorijem je na Studencu pri Krtini tretje največje pokrito letno gledališče pri nas.

Ljubiteljsko gledališko ustvarjanje v tistih krajih ima skoraj sedemdesetletno tradicijo, dobrih petdeset let je vanjo vpet predsednik društva in režiser vseh predstav Lojze Stražar. V okviru Kulturnega poletnega festivala, ki se začne konec maja, se zvrsti več kot dvajset celovečernih prireditev in še več drugih kulturnih dogodkov, kot so literarni večeri, predstavitve knjig, potopisna predavanja in program ob kulturnem prazniku. »Z gostovanji poklicnih gledališč in opere kot tudi izjemnih zborovskih skupin tudi sami kulturno bogatimo. Brez tovrstnega bogastva ne bi zmogli vsako leto postaviti na oder domače gledališke predstave, ki privablja obiskovalce z vseh koncev Slovenije. Le redkokdaj v predstavi nastopa manj kot 70 nastopajočih – od starejših igralk in igralcev do mladih in tudi otrok. »Izkušnje starejših igralcev so vsekakor dobrodošle za mlade igralke in igralce. Če le hočejo poslušati in opazovati, se lahko mladi od starejših izkušenih igralcev veliko naučijo,« razloži režiser.

Za vsako predstavo potrebujejo več kot 60 vaj, kar ni malo. »Ker delamo s srcem in navdušenjem, nam ni žal prostega časa, ki ga podarimo obiskovalcem.« Izbira gledališke predstave za tako velik igralski ansambel in sorazmerno zahtevno občinstvo še zdaleč ni enostavna. »Izbira je težja tudi zato, ker imamo stalno gledališko zasedbo in bi rad kot režiser namenil vloge vsem – tako igralcem, pevcem kot tudi statistom.«

»Člani nastopajo v predstavi kot igralci in pevci ter sodelujejo pri številnih drugih dejavnostih, poleg tega pa skrbijo tudi za reklamiranje prireditev, stike z mediji, seveda tudi vzdržujejo objekte ob poletnem gledališču in čistijo okolico in amfiteater, urejajo parkirne prostore, izdelujejo letake, vstopnice in sprejemajo rezervacije za predstave,« našteva Lojze Stražar. 

»Letošnji festival vsebuje zanimiv program tako za starejše obiskovalce kot tudi za mlajše, ki obožujejo ples in zgodbe, kot je muzikal Mamma mia,« pravi sogovornik. »Za ljubitelje zborovskega petja smo povabili Komorni zbor Orfej, enega boljših zborov iz Ljutomera, za ljubitelje popa in džezovskega vokala pa vokalno zasedbo Perpetuum Jazzile. Na Studenec prihaja tudi opera Seviljski brivec v izvedbi SNG Opera in balet iz Ljubljane. Za zaključek festivala pa pripravljamo krstno izvedbo predstave Lepo je biti muzikant. Zgodba je vesela, a tudi čustvena, predvsem pa obarvana z glasbo, ki je naša in jo pozna Evropa in tudi širši svet, saj je avtor Andreas Brandstatter iz Avstrije vključil glasbo Slavka in Vilka Avsenika.«

Anita Žmahar


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media