Brez strahu pred novostmi

okt. '18

Kako obvladujete sodobno tehnologijo?

Alenka Nemec, upokojena ekonomska tehnica, Zapotok: »Sodobno tehnologijo usvajam počasi in po korakih. Obvladam računalnik in pametni telefon. Ker nimam pametne televizije, program največkrat gledam in poslušam kar po telefonu. Poiščem na spletu, kar me zanima, in pogledam, ko imam čas. Majhen zaslon me ne moti. Rada gledam pogovorne oddaje. Vesela sem te možnosti, saj mi daje občutek, da lahko svobodno izbiram čas, ko jih gledam, pa še reklame lahko preskočim.«

Cvetka Berginc, upokojena ekonomistka, Zaplana: »Meni se zdi nova tehnologija zanimiva. Z veseljem se lotim vseh novosti. Naj bo to novi pametni telefon ali elektronsko naročanje ter plačevanje na spletu. Največkrat uporabljam elektronski plačilni sistem Klik, s katerim nimam nobenih težav. Veliko mi pomeni, da lahko plačujem položnice kar od doma, saj prihranim čas in pot. Moja najbližja banka ali pošta je namreč oddaljena kar 10 kilometrov.«

Denis Oštir, direktor korporativnega komuniciranja v Gorenju, Vransko: »Uporabljam vse, kar je na voljo. Z internetom so povezani kuhinjske naprave, televizijski in radijski sprejemnik ter avtomobil. Naprave v hiši, kot so luči ali senčila, največkrat upravljam kar s pametnim zvočnikom, ki ga uporabljam tudi za hitro pridobivanje informacij, na primer o vremenu. Uporabljam tudi 360-stopinjsko kamero; pametni telefon, tablica in računalnik pa so že zelo dolgo moji stalni spremljevalci.«

Dora Kolenko, upokojena tehnična risarka, Ljubljana: »Nova tehnologija je za gospodinjske aparate zelo dobrodošla. Kuhanje je enostavnejše, veliko manj je ročnega dela in postopkov, ob katerih so bolele roke, marsikaj lahko narediš sede. Kuhanje je tako postalo manj utrujajoče in ustvarjalnejše. Če se mi pri uporabi in nastavitvah aparatov kaj zatakne, mi z veseljem priskočijo na pomoč vnuki. Tako je tudi kuhanje postalo odlična priložnost za medgeneracijsko sodelovanje.«

Duša Lukman, upokojena medicinska sestra, Ljubljana: »Nobenih težav nimam s sodobno informacijsko tehnologijo. Uporabljati sem se jo naučila na tečajih, ko sem bila še v službi, nekaj pa sama. Kadar imam težave, mi pomaga kolega računalničar. Najraje uporabljam pametni telefon in rada nakupujem v spletnih trgovinah. Zdi se mi, da postajamo vedno bolj odvisni sužnji elektronskih naprav, kar ni dobro, saj to vpliva na kakovost našega življenja. Včasih namenoma pustim telefon doma, da nisem obremenjena z njim.«

Ivan Ožir, upokojeni strojni tehnik, Polzela: »Pogosto uporabljam sodobno elektronsko tehnologijo, vendar se mi zdi, da je v avtomobilu manj priporočljiva za ljudi v tretjem življenjskem obdobju, saj lahko našo pozornost nehote odvrne od dogajanja na cesti. To opažam pri uporabi aplikacije za snemanje voznikove varne vožnje, ki jo ponuja zavarovalnica. Kljub temu pa bi napravo za navigacijo zelo pogrešal.«

Janez Janko Platiše, upokojenec, Ljubljana: »Veliko uporabljam komunikacijsko tehnologijo Skype, Facebook, Viber, največkrat pa Messenger, ker ga obvlada največ sogovornikov, saj je za uporabo enostaven. Skype je postal zelo kakovosten, vendar s spremembami malo nepraktičen. Mislim, da Viber zdaj uporablja manj ljudi, ker se je telefonsko gostovanje v državah EU in nekaterih drugih državah pocenilo. Z vsemi aplikacijami se lahko pogovarjamo z živo sliko ali brez, prenašamo fotografije, besedila in glasbo, pogoj pa je dober signal.«

Rado Isakovič, upokojeni univerzitetni diplomirani elektroinženir, Kamnik: »Sodobno tehnologijo najpogosteje uporabljam pri fotografiji. Prvič sem se srečal z digitalnim fotoaparatom leta 2000, resno pa sem zakorakal v svet digitalne fotografije leta 2006, ko so mi otroci podarili takšen fotoaparat. Od takrat slikam le še digitalno. Digitalne novosti sem na začetku usvajal z branjem strokovnih knjig in izmenjavo izkušenj s kolegi. Obiskujem tudi delavnico s poudarkom na kompoziciji in obdelavi slik z novejšimi programi.«

 Opomba: Pri fotografiji Denisa Oštirja, je treba napisati »osebni arhiv«

 Besedilo in fotografije: Novinarski krožek Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media