ANKETA

dec. '18

Leto 2019 je pred vrati – kaj bo prineslo Sloveniji?

Anton Rupnik, publicist, sodni tolmač, diplomat, Ljubljana: »Pravijo, da gre gospodarstvu dobro – zakaj si torej tudi v prihodnjem letu ne bi privoščili umirjenih časov? Vendar me plašijo predvsem strahovi od zunaj. 'Ameriški žongler' vsak dan odpove kakšno mednarodno pogodbo, svojim natovskim zaveznikom pa žuga, da morajo izpolnjevati tudi neformalne obljube in kupovati njegove tanke. Trump nas lahko čez noč pahne za desetletja nazaj. Tedaj bo konec tudi našega brezskrbnega življenja. Želim si, da bi ga srečala pamet in bi pustil ves svet živeti v miru.«

Aleksandra Kraut, oftalmologinja, Ljubljana: »Želim si boljše zdravstvo, manj administracije in več časa za bolnike. Šibka točka našega zdravstvenega sistema je slaba organizacija dela, kar naprej nekaj spreminjamo, a nič ne funkcionira. Največ težav je z napotnicami. Organizacijo dela v zdravstvu naj vodijo strokovnjaki, ne politiki, ki zdaj odločajo o vsem. Zaposliti bi morali več zdravnikov in medicinskih sester, saj jih primanjkuje. Zase in za svojo družino pa si želim zdravja, zadovoljstva ter medsebojnega razumevanja.«

Franc Mihič, inženir kemijske tehnologije, Ribnica: »V Sloveniji smo doživeli nepošteno privatizacijo, ko so menedžerji brez vložka lastnih sredstev prevzemali podjetja. Kupnino so plačala prevzeta podjetja, mnoga so zato propadla. Koncentracija lastništva brez vložka lastnega denarja je bila kraja stoletja. Uveden je problematični dedni kapitalizem, državljani pa pri tem niso bili enakopravni, ostali so izigrani in brez kapitala. Vlada, parlament in pravosodje morajo izničiti te prevzeme, sankcionirati vpletene in uvesti pošteno, vsem dostopno ekonomijo. Žal tega ne načrtujejo.«

Alenka Pečnik, upokojena diplomirana upravna organizatorka, Preserje pri Radomljah: »Želim si, da bi bila Slovenija tudi v prihodnje odprta država do vseh, ki potrebujejo pomoč. Tudi do beguncev in migrantov v okviru svojih zmožnosti. Državljani Slovenije smo sočutni ljudje, pripravljeni pomagati. Resnične informacije in zgledi vladajoče elite bodo prispevali k temu, kako se bomo odzivali in sprejemali trpeče ljudi. Z dobrim gospodarjenjem s proračunskimi sredstvi bo dovolj denarja tudi za zdravstvo in socialno varstvo.«

Gojko Bervar, upokojeni novinar Radia Slovenija: »Slovenskim medijem želim, da bi končno dobili lastnike, ki delovanje medijev dobro poznajo. Ker nimajo kompetentnih lastnikov, vanje prodirajo stvari, ki tja ne spadajo: sovražni govor, navijaštvo, lažne novice. Mediji, povezani z določenimi političnimi opcijami, bodo vedno obstajali, kajti tudi na drugi strani ni prepričljivih, profesionalno zrelih uredniških politik. Zaradi padanja naklad mediji vse bolj podlegajo rumenim vsebinam, to pa jim zmanjšuje kredibilnost in odvrača tisti del uporabnikov, ki pričakujejo zanesljivo informacijo.«

Lina Mele, študentka prava, Vrhnika: »Želim, da bi se v Sloveniji kaj premaknilo na področju odnosov. Kot družba smo postali individualisti, stremimo samo k lastnemu zadovoljstvu. Sem študentka in vedno bolj zrem v prihodnost: kaj po diplomi, kakšne priložnosti za zaposlitev imam? V Sloveniji so možnosti zaposlitve, vendar na koncu prevladajo zveze in poznanstva, ne pa znanje in sposobnost. Zato se mi zdi tujina dobra odločitev – bolj odprta je za vse, ki si želijo napredka tako na zasebnem kot poklicnem področju.«

Brane Vidrajz, upokojenec, Ljubljana: »Ljudje, ki vodijo našo državo, bi morali prepoznati resnične lepote naše dežele ter jih varovati. Politiki in vsi mi moramo skrbeti, da bo naša domovina postala in ostala zelena. Lahko bi bila prava turistična oaza! Sloveniji želim tudi, da bi tajkuni vrnili pokraden denar, kar pa je verjetno utopična želja.«

Irena Kalan, upokojena babica, Gorenja vas-Reteče: »V življenju so mi predvsem pomembni odnosi, zato si želim, da bi bili naši odnosi bolj pristni, pošteni, strpni, sočutni in bi temeljili na odkritem pogovoru z drugimi. Prepričana sem, da bi bil tako svet boljši za vse. Brez zdravja, ki je največja vrednota, seveda tudi ne gre. Pa še malo sreče in notranjega miru za lepše leto, ki prihaja!«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media