Civilni nadzor nad javnimi zavodi

feb. '19

Ali podpirate civilni nadzor v socialnih, zdravstvenih in vzgojno-izobraževalnih javnih zavodih?

Nataša Kelhar, glasbena menedžerka v kulturi, Ljubljana: »Lahko bi se bolj zanimali za dogajanja v svojem ožjem in širšem okolju, zato podpiram civilni nadzor. Vsak državljan bi se moral vprašati, kaj lahko sam naredi za skupno dobro, in ne samo pričakovati učinkov dela uradnih ustanov. Nepravilnosti v javnih zavodih bi morali odkrivati mediji, novinarji pa nanje opozarjati in tako bi bili del civilnega nadzora. Prav tako bi morali pohvaliti primere dobre prakse.«

Vesna Leskošek,profesorica na Fakulteti za socialno delo, Ljubljana: »Civilni nadzora nad delom v socialnih, zdravstvenih in vzgojno-izobraževalnih zavodih je odziv na nehumane in zlorabljajoče prakse ravnanja z ljudmi, ki se sami ne morejo zaščititi. Še posebej so to bolni, ostareli in otroci; ti so najbolj odvisni od ljudi, ki prevzemajo skrb zanje. Ideja se mi zdi dobra. Premisliti pa je treba o načinu izvajanja takšnega nadzora.«

Rudi Dolšak, mag. poslovnih ved, MBA, direktor Zdravstvenega doma Ljubljana, Ljubljana: »V ZD Ljubljana smo v preteklih letih kot ena ključnih organizacij javnega primarnega zdravstva v Sloveniji uvedli standarde kakovosti v vsakodnevno delovanje. Sistem kakovosti je podobno kot organizacija – živ sistem. Prilagajamo in izvajamo ga v smeri razvijanja novih, učinkovitejših pristopov obravnave bolnikov. Sestavni del tega procesa so tudi ankete o zadovoljstvu ter pohvale in pritožbe bolnikov, ki dodatno pripomorejo k izboljšavam.«

Biserka Marolt Meden, predsednica Srebrne niti, Združenja za dostojno starost, Ljubljana: »Zakonodaja vključuje nadzor nad delom javnih ustanov, ugotavljamo pa, da potrebujemo drugačen in celosten interdisciplinarni nadzor s poudarkom na potrebah uporabnika. V njem morajo sodelovati predstavniki uporabnikov in njihovih svojcev. Namesto nadzora naj bi bili informativni obiski, to zveni bolj prijazno. Ti naj bodo praviloma nenapovedani, njihove ugotovitve pa javno dostopne. Nujne pa so tudi sistemske spremembe za dostojno življenje starejših.«

Rafael Zupančič, višji upravni delavec, Ljubljana: »Ko se začne civilna družba vmešavati v strokovne zadeve domov za starejše, se po mojih izkušnjah začnejo zdrahe. Raje bi se spraševali o sramotnih plačah, zaradi katerih skoraj ni več mogoče zaposliti dobrih kadrov. Zdravstvena zavarovalnica nenehno znižuje zdravstveni evro, cena je na ravni iz leta 2009! Vodstvo težko zagotavlja ustrezno oskrbo, saj najboljši kadri odhajajo. Nekateri mlajši pa žal nimajo empatije do starejših ljudi ter opravljajo le najnujnejše delo.«

Katarina Zajec, univ. dipl. socialna delavka, Ljubljana: »V Domu starejših občanov Fužine imamo vzpostavljen stalen sistem ugotavljanja in spremljanja zadovoljstva stanovalcev, svojcev in zaposlenih. Omogočamo jim, da sooblikujejo življenje v domu. Dejavno sodelujejo na rednih sejah sveta in zbora stanovalcev, na sestankih v bivalnih enotah, z zbiranjem želja in predlogov ustno ali pisno v knjigi pohval in pritožb, v skrinjicah, po elektronski ali klasični pošti. Vsako mnenje je pomembno, zato storitve sproti prilagajamo individualnim potrebam stanovalcev.«

Jana Senih, upokojena profesorica pedagogike, Ljubljana: »Slovenska javnost je na splošno negativno usmerjena, samo kritizira in redko je slišati pohvale. Dobro bi bilo treba premisliti, kdo, kako, ter s kakšnim namenom bi tak nadzor uredil. Lahko bi prišlo do različnih zlorab. Zakaj to uvesti, če ne bi imeli nobene moči za spreminjanje in če so že uradni inšpektorji neuspešni? Že zdaj prihajajo v šolo nekateri starši z odvetniki in iščejo dlako v jajcu.«

Andrejka Fatur Videtič, upokojena zdravnica, Ljubljana: »Pred leti sem bila članica sveta staršev na eni od ljubljanskih osnovnih šol. Starši smo sodelovali pri reševanju zapleta, ki je nastal zaradi pritožb nad delom enega od pedagogov. Znašli smo se med dvema skupinama. Prva je zagovarjala učiteljeve vzgojne pristope kot ustrezne, za drugo so bili nesprejemljivi. Svet staršev je bil povsem nemočen, saj so bila tudi strokovna merila za oceno ustreznosti njegovega dela nejasna. Za učinkovitost civilnega nadzora bi bile ključne jasne pristojnosti stroke, vodstva in sveta staršev!«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media