Umetnine, sestavljene iz koščkov
Lidija Leskovšek z Rakeka je samosvoja ustvarjalka, mozaičarka. Ko je pri petdesetih letih izgubila zaposlitev v zunanji trgovini in ni našla druge, je odkrila nov smisel življenja v izdelavi mozaikov iz koščkov barvnega stekla različnih velikosti in oblik. To je sicer ena najbolj trajnih oblik dekorativne umetnosti, ki se je ohranila od antike naprej.
Nikoli prej se ni srečala z mozaiki, a ker je vedoželjna in spretna, je hitro usvojila potrebne veščine ustvarjanja. V zadnjih desetih letih jih je še nadgradila, saj ves čas raziskuje, odkriva in preizkuša nove načine sestavljanja. Motive najde v naravi, všeč so ji zlasti drevesa, kolesa oziroma krožne oblike. V naravi – ob rekah in v njih – najde tudi kamne, ki jih prav tako uporablja v mozaikih. Občudovanja vreden je zlasti relief, ki ga je iz prodnikov ustvarila na visokem zidu pred domačo hišo in je dolg kar 25 metrov.
Čeprav je članica Likovnega društva Franceta Pavlovca v Ilirski Bistrici, do zdaj še ni prijela v roke slikarskega čopiča. A morda ga še bo, saj se med slikarkami in slikarji dobro počuti …
Običajno mozaik nastaja na narisani sliki, sama pa motiv oblikuje sproti, sproti tudi reže steklene koščke in jih z izrazito natančnostjo lepi na podlago po navdihu. Tako ustvarja slike ali dekorativne pladnje, ki so dokaz, da ima odličen smisel za barvne kombinacije ter estetsko skladnost.
Vabimo vas, da si mozaike Lidije Leskovšek do sredine maja ogledate v prostorih uredništva Vzajemnosti na Dunajski 109 v Ljubljani.
Dobrodošli!