Starejši in novodobna tehnologija

jul. '19

Nam je sodobna tehnologija v pomoč ali v breme?

Dora Gorjanc, upokojenka, Kranj: »Žal ne obvladam moderne tehnologije, nimam računalnika in drugih sodobnih naprav, imam le mobilni telefon. Prav to mi že zdaj povzroča kar nekaj težav. Ne obvladam elektronskih napotnic in e-naročanja pri različnih zdravnikih, ki jih pa pogosto obiskujem. Sicer pravijo, da ni nikoli prepozno za učenje, vendar sem prepričana, da se tega ne bom lotila. Za pomoč bom morala vedno zaprositi mlajše, ki to dobro in brez težav obvladajo.«

Dr. Meta Povž, upokojena profesorica biologije, Ljubljana: »V zadnjem letu se naročam pri zdravnikih prek elektronskega naročanja. To je praktično, očitno pa ni vsem razumljivo. Računalnik uporabljam že 30 let, a si ne predstavljam, kako lahko napotnice pošiljajo po elektronski pošti ljudje, ki so računalniško nepismeni ali pa sploh nimajo računalnika. Program e-naročanja bi morali testirati glede na to, kako ga doživljajo in uporabljajo ljudje različnih starosti. Ti rezultati naj bodo izhodišče za to, kaj bi bilo treba spremeniti, da bo primernejši za vse uporabnike.«

Majda Čremožnik, upokojenka, Dobrič nad Polzelo: »Z javno upravo in s tem povezano novodobno tehnologijo nimam slabih izkušenj, le enkrat sem imela težave ob izdaji potnega lista. Februarja letos mi je umrl mož in morala sem se oglasiti na občini. Z mano je bila sestra, ki je moža izgubila le dva dni za mano. Obe sva že v letih, dodatno sva bili prizadeti zaradi smrti soprogov, jaz tudi zaradi hude gripe, zato naju je skrbelo, kako bova opravili. A nama je uradnica prijazno pojasnjevala vse, kar je bilo potrebno, tako da jo lahko samo pohvaliva!«

Jožef Rus, upokojeni grafik, Vrhnika: »S fotografijo se ukvarjam že skoraj 60 let. Včasih smo fotografirali s svetlobno občutljivimi filmi, fotografije pa razvijali s kemijskim postopkom. Delo z novo tehnologijo je bilo zame velik izziv, a so mi pri delu z računalnikom pomagali vnuki. Ko sem nabavil digitalni fotoaparat, sem spoznal prednosti digitalne fotografije, saj omogoča takojšen pregled posnetkov, pošiljanje le-teh po elektronski pošti in tudi arhiviranje je enostavnejše. Zanimivo je tudi fotografiranje s pametnim telefonom.«

Rudenka Nabergoj, upokojena profesorica slovenskega jezika, Ljubljana: »Pred dvema letoma sem od otrok za darilo dobila pametni telefon. Seveda sta se mi vnukinji, ki sta imeli takrat šele devet in dvanajst let, takoj ponudili, da me bosta vsega naučili. To sta uspešno naredili in danes se mi zdi nepogrešljiv. Poleg njegovih osnovnih nalog ga s pridom uporabljam tudi kot slovar, leksikon in 'novičar'. Povrhu vsega je to moj do zdaj najboljši 'fotoaparat'.«

Branko Šventner, upokojenec, Ljubljana: »Navdušen sem nad novo tehnologijo, s katero nam je gledalcem televizije omogočeno, da lahko gledamo kateri koli program tudi za nazaj. Pred leti to ni bilo mogoče, zdaj se lahko vsak uporabnik odloči, ali bo izbral operaterja, ki tako funkcijo omogoča. Zamik za en teden, ki ga omogoča naš izbrani operater, mi je zelo všeč. Tako lahko po svoji želji gledam program, kadar hočem, in izbiram med oddajami, ki jih želim pogledati. Pa še vmesne reklame lahko preskočim.«

Nataša Rotar, komercialistka, Dol pri Ljubljani: »Sem redna uporabnica mobilnega telefona, interneta in spletnih omrežij. Pri tem večkrat potrebujem pomoč mladostnikov. Opažam, da starostniki s telefonom ne znajo pravilno ravnati in je strošek nakupa pametnega telefona zanje previsok. Podobne težave imajo z nakupom in uporabo računalnika. Novodobna tehnologija izboljšuje spoznavanje med družino in prijatelji ter prinaša nove možnosti za preživljanje prostega časa.«

Ciril Mlinar Cic, filmski ustvarjalec in fotograf, Ljubljana: »Knjig ne kupujem na internetu, ampak v knjigarnah, na knjižnih sejmih pa tudi na predstavitvah ob izidu, če so mi všeč. Redno obiskujem knjižnico in na leto preberem približno 50 knjig. Zelo redko berem elektronske knjige, bolj po naključju, saj imam raje klasično knjigo v rokah, da po njej listam in pod prsti čutim papir. Elektronska knjiga je že imela svoje vzpone in padce, a verjetno ima prihodnost. Kljub temu bo po mojem mnenju klasična knjiga vedno imela svoje bralce in se bo obdržala.«

 Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media