Iskanje pomoči je znak poguma

Po podatkih stroke se vsak četrti človek vsaj enkrat v življenju sreča s katero od duševnih motenj. Vse več je stresnih in anksioznih motenj ter depresije. Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da zaradi predsodkov in prevelike stigme ljudje s težavami v duševnem zdravju ne poiščejo strokovne pomoči ali pa to storijo zelo pozno.
Vedno pogostejše so motnje razpoloženja, ki jim rečemo kar motnje moderne dobe, saj so povezane s sodobnim načinom življenja. To so anksiozne motnje, depresija in bipolarna motnja razpoloženja. Pogosto jih sproži stres ali pa jih stres »vzdržuje«. Ob zelo stresnih dogodkih je lahko čustveni odziv močan, vključuje hude občutke nemoči, pojavljajo se nespečnost, občutki žalosti, povečana tesnoba in utrujenost. Počutje ni ves čas enako, pač pa niha. Pri tretjini ljudi, ki so nagnjeni k depresiji ali bolezenski tesnobi oziroma anksioznosti, se razpoloženje lahko prevesi v depresijo ali anksiozne motnje. Brez strokovne pomoči se težave le še stopnjujejo.
Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.
Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.
Če niste naročnik, se lahko naročite tu.