Skrivno življenje čebel

Zgodbe | jan. '20

"Prisrčen" čebelji roj

Ali morda poznate roman in film Skrivno življenje čebel? Čeprav se zgodba ukvarja predvsem s tematiko rasizma, pa naslov še kako drži: življenje teh bitij je izjemno zanimivo, čeprav je očesu skrito. Zato bomo letos v Vzajemnosti odstirali tančice življenja čebel in čebelarjev …

Gordana Vidić, članica Čebelarskega društva Barje, je nad njimi od nekdaj navdušena in zase pravi, da je rojena čebelarka. Že kot majhna deklica je opazovala dedka, ki se je ukvarjal s čebelami, in mu sčasoma začela pomagati. Kasneje se je čebelicam posvečala občasno, ko pa so otroci odrasli in še posebej odkar je v pokoju, se je njena ljubezen do čebelic spet razcvetela. »Pravzaprav me je leta 2000 našel en roj. Oskrbeli smo ga in mu ponudili panj, za katerega so čebele preprosto vedele, da je zanje.«

Čebelarsko novo leto oziroma priprave na zimski čas se za čebele začne po točenju meda, tj. okoli 20. julija, po poletnem solsticiju. »Obstajajo zimske in poletne čebele. Čez leto živijo čebele le nekaj tednov, zimske pa morajo preživeti nekaj mesecev,« pojasni Gordana. »V času od konca julija do septembra matica zalega dolgožive zimske čebele. Te imajo v telesu več beljakovin in maščob kot poletne, zato bolje prenašajo zimske pogoje in živijo dlje. Zaradi dolge življenjske dobe so ključne za prezimitev čebelje družine in njen razvoj v spomladanskem času. Da bi se izlegle kakovostne zimske čebele, morajo imeti v času razvoja na voljo dovolj hrane in predvsem cvetnega prahu, ki je vir beljakovin.«

Ko se temperatura z začetkom jeseni začne nižati, se čebele združijo v gručo na mestu, na katerem mislijo biti pozimi. V sredini te gruče sta matica in malo praznega prostora. Novembra in decembra, dokler matica ne začne zalegati, porabijo samo en kilogram medu, ko pa matica začne zalegati jajčka, se začne velika poraba, ker morajo temperaturo v gruči dvigniti na 35 stopinj, da bi se jajčka izlegla. Temperatura na skorji gruče je taka kot zunaj in tam so čebele otrple, trdno nagnetene druga k drugi. Gruča, ki ima obliko podolgovate žoge, diha, se krči in razteza. Čebele se z nežnimi gibi nenehno premikajo od znotraj navzven in obratno. Gruča se pomika za hrano, vendar zelo počasi. V vsem zimskem obdobju se premakne za pet do osem centimetrov.

Če je za enega, je za vse

Matica začne zalegati jajčeca sredi januarja, ko se dan daljša. Zalega v krogih, ki se širijo. Obseg zalege in posledično število čebel delavk v družini pa se nato hitro povečujeta. Na prvi čistilni izlet gredo, ko se temperatura dvigne nad osem stopinj. A ne morejo letati daleč, največ 400 do 500 metrov v krogu iz čebelnjaka. Če je v tem krogu leska, bodo prinesle v panj cvetni prah, ki ga potrebujejo za zalego. »Če zmanjka hrane ali nimajo stika s hrano in jih preseneti mraz, lahko vse čebele na satih umrejo. Delujejo namreč po načelu, če je hrana, je za vse, če je ni, je ni za nikogar, tudi za matico ne. Čebele so družabna bitja. Čebelja družina je super organizem. En član družine ne more preživeti niti ene noči brez družine zunaj panja. Družina prav tako ne more funkcionirati brez matice ali trotov. Matica je samo ena, trotov je v eni družini tisoč, čebel je čez zimo od pet do sedem tisoč, poleti pa od 50 do 70 tisoč v enem panju,« pojasni Gordana. »Vsaka čebelica ima svojo nalogo: matica zalega, troti oprašijo matico in poskrbijo za vzdušje v panju, čebele dojilje hranijo zalego, hraniteljice hranijo matico in večjo zalego, potem so tu čistilke in stražarke in šele na koncu so čebele prinašalke, ki prinašajo medičino, mano, cvetni prah, propolis in vodo. Pičijo načeloma samo stražarke, čebele delavke pičijo le, če so ogrožene. Ne vem, kako, a čebele strah preprosto začutijo. Jaz se jih ne bojim in nikoli ne nosim zaščitne opreme. Ko pridem k panju, zame ves drug svet izgine, tako lepo mi je. In vesela sem, ko vidim otroke, ki pridejo v moj čebelarski krožek, da se jih prav tako ne bojijo – in zato jih tudi pičijo ne.«

Gordana Vidić ...

Matica je v bistvu čebela delavka z drugačnim prehranskim režimom, saj se hrani samo z matičnim mlečkom. Vsaka matica ima specifičen feromon, po katerem vsaka čebela ve, v kateri panj se mora vrniti. Čebelice feromon raznesejo po vsem panju in novo matico pripravijo za poročni let ali praho. Ko gre na ta let, mora biti vreme lepo. Od desete do četrte ure leti mimo trotišč, ki so okoli 50 metrov nad zemljo. Vsi troti se zapodijo za njo in se trudijo, da bi jo oprašili. Tisti, ki mu uspe, pade na tla in umre. Potem se matica, ki lahko živi do pet let, vrne v panj in nikoli več ne pride ven. Trote, ki preživijo, čebele do konca avgusta naženejo iz panja, ker so preveliki porabniki hrane. Ker so večji od čebel delavk, jih ena čebela ne more spraviti ven, zato se vsaka postavi na eno stran in ga nažene ven. Vsi se potem stiskajo v enem kotu in umrejo, ker jih ne pustijo več noter. »To je prav žalostno opazovati. Novi troti se izležejo spomladi.«

Čebele se najbolj burno razvijajo od marca do polovice junija. Ko cveti akacija, jih je že okoli 50 tisoč. »Takrat svoje čebelice odpeljemo na pašo v Goriška brda. Med razvojno pašo, ki je pred tem, čebele nabirajo cvetni prah in medičino na regratu, sadnem drevju in prvih vrbah. Po akacijevi paši svoje čebelice odpeljemo tudi na Janče, ko cveti kostanj, v Gornji Grad in na Javornike, ko zamedita smreka in hoja. Ko je konec sezone, jih pripeljemo nazaj v bazo, na Ljubljansko barje. In vse se začne znova. Naj poudarim, da vsak dan pomislim na čebelice, pa ne le zato, ker je od njih odvisno življenje na Zemlji, temveč tudi zato, ker so nam lahko zgled s svojo pridnostjo in požrtvovalnostjo, ki ju vsakodnevno izkazujejo. Bodimo prijazni ne samo do čebel, ampak do vseh živih bitij,« pravi sogovornica in se poslovi s čebelarskim pozdravom: Naj medi!

Besedilo in fotografiji: Irena Pirman 


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media