Iskanje bližine na daljavo

feb. '21

ANKETA

Kako ohranjamo stike med epidemijo covida-19?

Dušanka Verce, stanovalka DSO Fužine, Ljubljana: »V času, ko je naš dom zaprt, smo omejeni na svoje sobe, vendar nimam občutka, da sem v zaporu. Vsako jutro sem po Skypu v stiku s svojo sestro, s prijateljicami in prijatelji sem povezana po telefonu, elektronski pošti in Facebooku. Čas si zapolnim z drobnimi deli pri izdelavi punčk in priložnostnih voščilnic, sprostim se z gledanjem televizije. Skoraj vsak dan me obišče delovni terapevt, ob lepem vremenu pa grem na sprehod v park.«

Ula Debenec, osnovnošolka, Škofja Loka: »Zame je to obdobje zelo čudno. Nenavadno je, ker se moram zadrževati doma. V družini smo zdaj veliko skupaj, a ni tiste vsakdanje sproščenosti, ki smo je bili vajeni. Zelo pogrešam prijatelje, posebej najboljšo prijateljico, sorodnike in seveda sošolce. Saj se z vsemi večkrat slišimo po telefonu, Skypu, Vibru, WhatsAppu, a mi manjkajo druženje in objemi v živo. Če se že dobimo, ostajamo na razdalji dveh metrov in z zaščitnimi maskami, nad čimer nisem navdušena.«

Marija Izirovski, upokojenka, Celje: »Živim z mlajšo hčerko, ki mi pomaga pri vsakdanjih opravilih. Starejša hči, ki živi v Ljubljani, je pred zaprtjem občinskih mej zaradi virusa prišla na obisk skoraj vsakih štirinajst dni. Zdaj se pogosto slišimo in pogovarjamo po telefonu. V bližini stanuje tudi vnuk, ki enkrat na teden prinese iz trgovine vse, kar potrebujemo. S prijateljicami se ne morem več pogovarjati, ker so žal vse že pokojne. Upam, da se bo življenje kmalu bolj sprostilo in bomo spet pogosto skupaj.«

Andrej Bahor, upokojeni diplomirani varstvoslovec, Novo mesto: »Med epidemijo je vzdrževanje fizičnih stikov omejeno, ohranjam jih le s svojima šoloobveznima otrokoma. Z vsemi drugimi stike vzdržujem s telefonskimi pogovori, pisanjem elektronskih sporočil in pisem. Novo izkušnjo doživljam na tečaju novinarstva na Univerzi za tretje življenjsko obdobje. Odkar so uveljavljene stroge omejitve, mentorica organizira srečanje prek aplikacije Zoom in nam tako omogoča, da se še naprej učimo novinarske tehnike.«

Simona Lucija Dvoršak, diplomirana prevajalka, Berlin: »Pri vzdrževanju stikov v času korone imamo na razpolago toliko različnih komunikacijskih kanalov kot še nikoli v zgodovini. Živim v Nemčiji, en brat je na Švedskem, drugi brat in mama sta v Sloveniji. Večkrat na mesec se srečujemo na videokonferencah po Skypu, Messengerju ali Vibru. Le babica še vedno raje poseže po navadnem mobiju. Z nekaterimi prijatelji imam celo bolj redne stike, sploh s tistimi, ki so radi organizirani, in si videoklice določimo vnaprej.«

Iva Gasar, upokojenka, Ljubljana: »V naši družini je poleg članov iz ogrožene skupine tudi dejaven član, ki ima stike z veliko ljudmi. Med epidemijo smo se dogovorili, da ostanemo pri skupni mizi ob upoštevanju razumnih ukrepov. V živo besede zvenijo drugače, šale so bolj smešne, problemi manj ostri. S sorodniki in prijatelji se družimo 'na razdaljo', ki jo krajšamo z dolgimi pogovori. Ukrepi so tudi srečanja s prijatelji s tretje univerze potisnili pred računalnik, tako da je še kava dobila elektronski priokus.«

Andrej Zupančič, diplomirani zdravstvenik, Celje: »Zaposlen sem na pediatrični kliniki. Delo poteka v dveh izmenah po dvanajst ur podnevi ali ponoči, ob nedeljah in praznikih. Da lahko vsaj nekaj časa preživim z ženo in otroki, se družina prilagaja meni. Družimo se predvsem z ljudmi, ki imajo podobne urnike, interese in razmišljanja. Dajemo si oporo in pozitivno naravnanost. V času strahu in negotovosti se žal marsikateri še bolj umikajo vase in ne iščejo stikov. Tudi to trga prijateljske vezi.«

Ana Marjana Kolenko, upokojena računovodkinja, Vrhnika: »Med epidemijo ne čutim posebne tesnobe ali strahu, dneve preživljam podobno kot prej. Strogo se držim priporočil in omejitev, moti me le zapora občinskih mej. Pogrešam skupinske planinske pohode in skupinsko telovadbo, jutranjo kavo s prijateljico in praznovanje rojstnih dni v živo. Marsikaj sem nadomestila z video povezavo, s telefonskimi in elektronskimi sporočili, seveda pa to ni isto kot stisk roke in objem.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media