Naglušnim maske še otežujejo sporazumevanje

Dobro počutjefebruar '21

 Naglušnost je tiha spremljevalka veliko ljudi, zlasti starejših. K sreči je mogoče s slušnim aparatom sluh izboljšati in tako omogočiti boljše razumevanje govora. A pri Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije opozarjajo, da je zaradi protikoronskih ukrepov zelo oteženo sporazumevanje naglušnih, zato so marsikateri v veliki stiski.  

Dokler nam sluh dobro služi, se z njim ne ukvarjamo, saj ga imamo za samoumevnega. Šele ko začne nagajati komu od bližnjih ali nam samim, se zavemo, kako pomemben je. »Sluh je temelj komunikacije, tvorjenja in razvijanja medčloveških odnosov. Omogoča nam izražanje želja in potreb, socialno afirmacijo, profesionalno delovanje, vključevanje v družbo, po drugi strani pa nam omogoča, da slišimo, razumemo in odgovorimo na potrebe, želje, zahteve, stališča drugih,« pojasnjuje izr. prof. dr. Saba Battelino, dr. med., specialistka otorinolaringologinja, s Klinike za ORL in CFK Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Da slabo slišimo, ne opazijo le drugi, temveč zelo hitro opazimo tudi sami, vendar je priznanje tega odvisno od posameznika in njegove odgovornosti do sebe in drugih, pravi vodja avdiološke in otokirurške dejavnosti na kliniki.

Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.

Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.

Če niste naročnik, se lahko naročite tu.