Bezeg v naravi in na vrtu

Bezeg je ena od zelo koristnih in uporabnih jagodičastih drevnin. Radi ga nabiramo na sprehodih v naravi, lahko pa ga gojimo tudi na vrtu v obliki grma ali kot drevo. Bezeg je vsestransko uporaben, z listi bezga odganjajo tudi voluharja in krepijo rastline, da so odpornejše proti boleznim. Včasih je veljal običaj, da se je pred bezgom veljalo prikloniti.
Bezeg cveti pozno, zato ni nevarnosti za pozebe. Je samooplodna vrsta, zato ga lahko gojimo samostojno. Cvetovi so drobni, beli, združeni v velike pakobule. Pri posameznih vrstah so cvetovi beli do rožnati. Za vrt lahko najdemo veliko različnih sort, tudi takšnih z narezanimi listi, ki nekoliko spominjajo na pahljačaste javorje. Če ga gojimo kot grm, je treba izrezovati star rodni les. Tako spodbujamo izraščanje mladih poganjkov, ki so nosilci cvetja za naslednja leta. Če bezeg gojimo v drevesasti obliki, ga kar rigorozno režemo, saj želimo spodbuditi čim večjo rast mladega lesa. Izrezujemo vse poganjke, ki izraščajo iz tal in debla. Pregosti poganjki bi drevo le gostili in senčili notranjost krošnje. Bezeg za vrtove kupimo v obliki sadik, ki so že v osnovi vzgojene kot grm ali kot enoletna razvejana sadika.
Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.
Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.
Če niste naročnik, se lahko naročite tu.
Mojstrica nabiranja filmskih zgodb
Nadja Velušček je bila profesorica slovenščine in italijanščine na srednjih šolah v Novi in (stari) Gorici. Že od otroštva jo je zaznamovala meja, ki je postala tudi osrednja tema njenih dokumentarnih filmov, za katere je prejela več uglednih nagrad. Ustvarja jih skupaj s hčerko Anjo Medved. Je ženska z izostrenim posluhom za dogajanja v današnjem svetu.Ukrotimo hormonsko neravnovesje
V življenju je več obdobij, v katerih se tako moški kot ženske srečamo z neravnovesjem hormonov. Ženske imamo neravnovesja na primer ob menstruacijah, ob nosečnosti, ob rojevanju otrok, pa tudi v srednjih letih, v menopavzi. Moški so nekoliko na boljšem, a v srednjih letih tudi njih ujame andropavza.Igrajte se z vnuki, da bodo v šoli uspešnejši
V osnovno šolo, v kateri delam v svetovalni službi, je prišla babica učenke in me nagovorila: »Moja vnukinja ima težave z branjem. Že pol leta čakamo, da bi prišli do obravnave v svetovalnem centru na napotnico. Stari starši, imamo v družini običajno edini čas, da se lahko ukvarjamo z otrokom. Starši so vse dni zaposleni. Rada bi vedela, kako naj pomagam vnukinji?«Naenkrat je vse polno zagovornikov starejših in nekateri želijo njihove probleme rešiti kar na ulici. Žalostno je, da gre za stare probleme, ki so jih vse vlade bolj ali manj pometale pod preprogo ali njihovo reševanje prelagale na poznejši čas. Predvsem so vsi veliko obljubljali, storili pa bolj malo.
Včasih se je problem nizkih pokojnin reševal z varstvenim dodatkom, ki ga je izplačeval pokojninski zavod, ko pa so ga pred desetimi leti prenesli na centre za socialno delo, so se zaostrili tudi pogoji za prejemanje tovrstne pomoči in večina upokojencev se mu je raje odrekla, kot pa da bi s tem bremenila svoje otroke. Najbolj ubogi, ki živijo sami, pa zanj sploh ne vedo. Številne pretresljive zgodbe, predvsem starejših žensk, ki so celo življenje garale, bile izkoriščane, zlorabljene, na starost pa so pozabljene in nevidne, v javnosti že leta obelodanja dobrodelna organizacija Humanitarček. Usode njihovih Vid, kot so jih poimenovali, pretresajo mnoge ljudi, niso pa spremenile sistema. Le čuječi posamezniki in prostovoljci po svojih močeh rešujejo njihove stiske. Dolga zgodba o nevidnosti starejših je tudi zakon o dolgotrajni oskrbi, ki ga v Sloveniji sprejemamo že skoraj 20 let, pa še vedno ni zaživel.
-
Fotogalerije
Starost je nekaj dobrega, je privilegij
27. september 2022 V Cankarjevem domu v Ljubljani...Prvi dan medgeneracijskega druženja
23. maj 2022 Po dveh letih premora so se...Začel se je jubilejni, že 20. F3ŽO
29. september 2021 Po letu premora zaradi epidemije...Na otoku Gozo še največ zelenja
10. april 2020Radoživa in pisana Malta
9. april 2020 Tik preden nam je koronavirus... -
Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
Več » -
Zdus za vsaj 7,1-odstotno uskladitev pokojnin
Novostipri pridobitev pravic na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja
Tudi virtualna vadba s Šolo zdravja
Danes izplačane pokojnine so za 4,5 odstotka višje
Pevska delavnica s skupino Cintare
Obiščite čarobno podzemlje s svetilkami
Novomeški policisti starejše obdarili s senzorskimi svetilkami
© 2023 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42
Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS
▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre
revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media