Vnetje dlesni in parodontoza
Parodontoza ali vnetje obzobnih tkiv je bolezen, ki je močno razširjena in se razvija počasi. Bolezni, ki prizadenejo ustno votlino, pa močno ogrožajo tudi naše splošno zdravje.
Pri vnetju dlesni (gingivitisu) oteče in pordeči okolica zoba, ki je nagnjena h krvavenju. Glavni vzrok bolezni dlesni je pomanjkljiva oziroma nepravilna ustna higiena, zaradi katere se na zobeh kopičijo zobne obloge. V njih se naseljujejo bakterije, ki s svojimi izločki spodbujajo vnetni odgovor organizma. Otekle in krvave dlesni so zgodnji znaki, da so dlesni okužene z bakterijami, kar lahko vodi v parodontozo. Takrat se vnetje razširi tudi na druga obzobna tkiva. Nastajajo žepki, v katerih so dobri pogoji za razmnoževanje bakterij. Posledica je, da začne podporno tkivo razpadati, kar zajame tudi kost. Na začetku simptomov parodontoze velikokrat sploh ne opazimo, kasneje pa razgradnja kosti vpliva na majavost in izgubo zob. Zgodnji znaki so: krvavitev dlesni med ščetkanjem, pordele in zatečene dlesni, odstopanje zob od dlesni (videz daljših zob), nastajanje špranj med zobmi, spremenjen ugriz, zadah in slab okus v ustih.
Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.
Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.
Če niste naročnik, se lahko naročite tu.