Pazljivo pri nabiranju čemaža
Veliko nas je, ki si spomladanske sprehode radi popestrimo z nabiranjem čemaža (znanstveno ime Allium ursinum), užitne rastline, ki diši po česnu. Iz njega naredimo juho, namaz ali ga uporabimo kot začimbo. Vendar moramo čemaž dobro poznati, da ga ne zamenjamo s katero podobno, a strupeno rastlino. Če nismo stoodstotno prepričani, da so listi čemaža, jih raje ne nabirajmo.
Nabiralce lahko usodno zapeljejo zeleni listi jesenskega podleska (znanstveno ime Colchicum autumnale). Strupeni listi, ki spomladi poženejo iz zemlje v istem času kot čemaž, so prav tako zeleni, vendar veliko večji, debelejši, zviti in objemajo po več zelenih šestdelnih plodov v velikosti oreha, ki so se čez zimo razvili v zemlji.
Med cvetlice, ki v čudovite barve odenejo travnike in gozdove in s svojimi cvetovi privabljajo množico žuželk, spada tudi pomladanski žafran (znanstveno ime Crocus vernus). Tanki zeleni lističi zastirajo cvet, ki se ob toplih sončnih žarkih odpre.
Žafranov cvet ima v sredini brazdo, okrog nje pa so samo trije dobro vidni prašniki, kar je za nepoznavalca najvidnejši razlikovalni znak za primerjavo s strupenim cvetom jesenskega podleska. Cvet strupenega jesenskega podleska ima namreč šest dobro vidnih prašnikov. Jesenski podlesek je ob užitju smrtno nevarna rastlina, zato jo moramo nujno zelo dobro poznati.
Do zamenjave s čemažem lahko pride tudi pri listih dišeče šmarnice (znanstveno ime Convallaria majalis), katere listi so ob zaužitju prav tako smrtno nevarni.