Bogate življenjske preizkušnje

oktober '22

Anketa

Sogovorniki so nam zaupali, kako so se odzvali na težka obdobja v življenju.

Maja Megla, avtorica, založnica, publicistka, Ljubljana: »Ob izgubi zaposlitve se spodmaknejo tla varnosti in stabilnosti, dostojanstva in vrednosti. Meni se je to zgodilo pri petdesetih letih v tretjem mesecu bolniške odsotnosti, teden dni pred božičnimi in novoletnimi prazniki. Zaradi bolezni sem osamljena obležala, v neprostovoljni osami pa začutila drugo sebe. Spremenile so se mi vrednote in prioritete. Napisala sem knjigo, odprla lastno založbo. Prisluhnila sem sebi in izsanjala svoje sanje!«

Andreja Ravnak, arhitektka in fotografinja, Celje: »Moja trenutna fotografska razstava z naslovom (O)SAM-A preigrava različne vidike občutij in stanj, vezanih na osamljenost. Pojem »osamljenost« pri večini oseb izzove negativne občutke – kot primanjkljaj čustvene ali socialne interakcije. Želim pokazati, da obstaja tudi pozitivni pol. Ko smo sami, imamo priložnost za pogovor s samim seboj. Šele ko smo se sposobni v samoti uspešno soočati sami s sabo, lahko vstopamo v kakovostne odnose z drugimi osebami.«

Foto: Dean Dubokovič

Lado Leskovar, svobodni umetnik, Ljubljana: »Zame velja, da sem trikrat srečno ločen in enkrat srečno poročen. Verjamem, da bi se morali zakonci ločiti takoj, ko ugotovijo, da ne morejo uspešno živeti skupaj, in se ne ozirati na to, kaj bodo rekli drugi. Tudi otroci so po mojem mnenju srečnejši z enim zadovoljnim staršem kot z dvema zamorjenima. Sam sem se ločil, ko sem ugotovil, da me zveza ne izpolnjuje. Odšel sem le s tistim, kar sem imel na sebi, brez prepirov in dolgotrajnih sodnih postopkov.«

Brigita Novak Šarotar, psihiatrinja, Ljubljana: »S problemi starejših oseb se srečujem v psihiatrični bolnišnici, ambulanti, v sklopu konziliarne službe in domu za starejše občane. Zaposlena sem na Enoti za krizne intervencije, kjer obravnavamo osebe v hudi akutni stiski, ki je pogosto povezana z nenadnimi izgubami najbližjih, soočanjem z lastno minljivostjo, staranjem, občutki osamljenosti. Marsikateri med njimi so vključeni v redno obravnavo že leta.«

Meta Dobnikar, upokojena arhitektka, Ljubljana: »Ob rojstvu otroka si srečen, ko ugotoviš, da ima vse, kar mora imeti zdrav otrok. Nato pridejo skrbi glede vzgoje. Spoznanja pridejo počasi. Ni bilo hujšega kot prepustiti otroka vrtcu, nato šoli, študiju in prvi nesrečni ljubezni. Moja fanta sta kmalu po končanem študiju odšla od doma vsak s svojim dekletom. Mislila sem si, da je prav, da zaživita po svoje, veselila sem se z njima. Pa sem se res? Radosti so pogosto začetek naših bolečin, pravijo modri.«

Simona Stražišar, upokojena bančna uslužbenka, Vrhnika: »Moja predvidevanja, da je z mano nekaj narobe, so se začela, ko so me s preventivnega pregleda DORA – mamografije prsi poslali na nadaljnje preiskave. Zdravnik mi je povedal, da so izvidi pozitivni. Popolnoma sem otrpnila. Počasi sem dojela, da sem tudi jaz ena tistih bolnic z diagnozo rak na dojkah. Sklenila sem, da se moram z boleznijo kar najbolje spopasti. Domači so mi stali ob strani, največ moči in volje sem dobila od štiriletne vnukinje.«

Zdenka Ferengja, diplomirana ekonomistka, Ljubljana: »Pred leti sem na poti v službo doživela prometno nesrečo, ki je nisem zakrivila. Od takrat naprej se je moje življenje popolnoma spremenilo. Zdravljenje je trajalo nekaj let. Bila sem delno invalidsko upokojena. Težko sem sprejela, da svojega poklica ne bom več mogla opravljati. Našla sem druge vsebine, ki me veselijo. Končala sem študij psihološke astrologije in se pridružila novinarski skupini na Univerzi za tretje življenjsko obdobje.«

Jože Tomšič, diplomirani inženir elektrotehnike, Grosuplje: »V letošnjem letu se bom upokojil, a se na to ne pripravljam prav posebno. Po dosedanjih celodnevnih stresnih obremenitvah pričakujem olajšanje. Verjetno bom v službi še nekaj časa pomagal, a krajši čas. Veselim se vstopa v novo življenjsko obdobje, ker bom imel več časa zase. Posebnih načrtov nimam, bom pa spet več fotografiral in v miru prebral kakšno dobro knjigo. Zelo rad tudi potujem in se že veselim brezskrbnih potepanj.«

Besedilo in fotografije: Novinarski krožek SUTŽO


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media