Kako varčujete?
Anketa
Sogovornike smo vprašali, kako ravnajo, da pri vsakdanjih stroških prihranijo evro ali dva.
Neda Luznar, upokojena profesorica zdravstvene vzgoje, Ljubljana: »Elektriko v gospodinjstvu poskušam uporabljati varčno. Kupujem samo aparate z oznako varčni uporabniki elektrike. Vse žarnice sem zamenjala z LED sijalkami. Večje potrošnike priklopim v času, ko je tok cenejši. Ne kuham in ne ogrevam vode in prostorov na elektriko. Me pa zelo moti, da je omrežnina s trošarino skoraj enkrat višja od dejanske porabe. Pri nas so zelo pogoste cene storitev pavšalno določene, kar velikokrat ni pošteno do potrošnika.«
Nada Debenec, frizerka, Škofja Loka: »Varčujem tako, da sem čim bolj samooskrbna. Doma pridelam nekaj zelenjave in sadja, kar mi omogoča vrt okrog hiše. Sledim tudi različnim akcijam trgovcev, a le s popusti okrog 30 odstotkov. Na srečo je nečakinja šivilja in mi šiva posamezne kose oblačil, ki jih lahko kombiniram na mnoge načine. Tako privarčujem pri denarju in prispevam k manjšemu onesnaženju okolja. Včasih grem na sejem v Škofjo Loko in tudi kaj kupim.«
Emilija Glavina, upokojenka, Koper: »Poletje 2022 je zaznamovala izredna suša. Še posebej smo jo občutili v slovenski Istri, kjer vodni viri ne zadoščajo za pokritje vseh poleti povečanih potreb. Lani so jo prvič morali dovažati s cisternami. Pozvani smo bili, da čim bolj varčujemo. Ni mi bilo težko, ker sem se že od otroštva srečevala z občasnim pomanjkanjem te dragocene tekočine. Kolikor se je dalo, sem zmanjšala in opustila porabo, ki ni bila nujna. Sicer pa velikokrat pomislim, kako srečni smo, da nam iz pip teče pitna voda.«
Živa Kavka Gobbo, magistrica kulturne antropologije, Ljubljana: »Privržena sem trajnostnemu načinu življenja. Pri transportu je ključno zmanjšanje uporabe osebnih avtomobilov. Najpogosteje se po mestu vozim s kolesom ne glede na vremenske razmere, saj ni slabega vremena za kolesarjenje, le slaba oprema. Na krajše razdalje grem peš, na daljše pa z javnim prevozom. V Ljubljani uporabljam sistem izposoje električnih vozil. Če se odpravim kam z avtom, poskrbim, da nas je v avtu več, uporabljam platformo prevozi.org – kot uporabnica kot tudi ponudnica prevozov.«
Božena Perko, upokojena učiteljica matematike in profesorica pedagogike, Kranj: »Pred leti sem zamenjala dobavitelja plina, zato mi je bil v začetku lanske jeseni prihranjen šok, ki so ga ob odpovedi lokalnega dobavitelja doživeli kranjski uporabniki. Dobava plina je bila do zdaj nemotena, zaradi toplega jesenskega vremena tudi zneski na položnicah še niso previsoki, predvsem zaradi negotovih razmer v svetu pa ne vemo, kaj nas še čaka. Stanovanje ogrevam na 19 do 20 stopinj, v kopalnici in nad kavčem, na katerem berem, pa imam tudi IR-panel.«
Tina Ažman, manualna terapevtka, Ljubljana: »Za ogrevanje uporabljam IR-grelnike, ki so v primerjavi z drugimi oblikami ogrevanja dokaj varčni. Ponoči ne ogrevam spalnice, kar je tudi bolje za kakovostno spanje. Ko zjutraj odidem od doma, nastavim termostat na nižjo temperaturo – 19 stopinj Celzija. Ko se popoldne vrnem domov, povišam temperaturo na 20 stopinj. Tako nekaj prihranim. Prostore smiselno zračim, kar pomeni, da dvakrat na dan za nekaj minut odprem vsa okna.«
Ksenija Otorepec, upokojena prodajalka, Ljubljana: »Varčujem marsikje, med drugim sem poiskala najcenejši paket za internet in televizijo. Pametni telefoni imajo funkcijo za varčevanje z baterijo. Stacionarnega telefona pa niti ne potrebujemo. Tudi računalnik ob uporabi pametnega telefona ni potreben, razen če ga potrebujemo poslovno in v službi. Če ni v rabi, ga ugasnemo.«
Damjana Kozina, profesorica zdravstvene nege, Ribnica: »Uporabljam le sezonsko zelenjavo ali pa tisto, ki jo sama pridelam in pripravim za zimsko obdobje. Že od otroštva rada vrtnarim. Na vrtu imam mnogo vrst jagodičevja in sadnega drevja. Zelenjave in sadja ne kupujem v trgovini, sploh pa ne tistega, ki prihaja iz daljnih krajev. Sejati začnem že februarja in maja sadim v zemljo svoje sadike. Vse odpadke od čiščenja zelenjave in sadja odvržem na kompostnik in tako skrbim za kroženje v naravi.«